People Merwin full.png

Merwin Ademeyn z Ard Carraigh – postać z oficjalnej przygody "Cena neutralności do gry komputerowej "Wiedźmin", książę Caingorn i drugi (po swojej siostrze Deidre) prawowity następca tronu tego kraju, człek rozsądny, lecz nazbyt często uległy wobec zgubnej dla niego wpływom czarodziejki Sabriny Glevissig.

Opis

Do kręgu jego ambicji politycznych należało zajęcie pozycji jednego z członków rady królewskiej jako książę Caingorn, lecz spore utrudnienie w tym znalazł w swej siostrze Deidre, która została okrzyknięta zdehumanizowaną na skutek piętna Klątwy Czarnego Słońca i rzekomo własnych okrutnych czynów dokonywanych na niektórych mieszkańcach Caingorn bestią w ludzkiej skórze. Prawo głosiło, że tron dziedziczył najstarszy potomek zmarłego księcia bez względu na płeć. Deidre uciekła z księstwa, a Merwin połączył siły z władczą i równie ambitną (tyle że w sferze naukowej) oraz bezlitosną czarodziejką Sabriną Glevissig ruszył w pogoń za nią, wynajmując wcześniej do pomocy oddział najemników krasnoludzkiego wojaka Mertona Briggsa. Zlokalizowali ją w Kaer Morhen - twierdzy na północnych rubieżach Kaedwen - lecz przebywający tam wiedźmini - zwłaszcza Lambert, który określał Merwina jako "nadętego szlachetkę" i "paniczyka" - nie zgodzili się na to, gdyż nie zajęli jeszcze stanowiska w tej sprawie. Merwin otrzymał jednak list żelazny od króla Kaedwen - Henselta - na mocy którego każdy, kto czyniłby jakiekolwiek wstręty księciu, naraziłby się na nieprzyjemności.

Geralt po raz pierwszy spotyka go w momencie wkroczenia do ich obozowiska przy brodzie koło Kaer Morhen. Merwin zaczyna się lękać, gdyż w nocy jeden z wartowników został zagryziony przez wilki nie bojące się ognia. Wysuwa propozycję powrotu, gdyż obawia się śmierci na "tym zapomnianym przez bogów odludziu" mimo to upomina sarkającego z tego powodu Mertona Briggsa, gdy ten nie omieszka wydrwić ich spokoju względem mocno nietypowych wilków. Na widok wiedźmina żywi nadzieję, że został on wysłany przez wiedźminów z Kaer Morhen, wyrażając swoje zniecierpliwienie w tym, że musiał czekać na odpowiedź pół dnia. Zgadza się na prośbę Sabriny o prywatną audiencję dla Geralta, chociaż mówi, że chciałby o wszystkim się dowiedzieć. W trakcie dialogu czarodziejki i wiedźmina wkroczy do namiotu z prośbą o rozmowę, lecz ulegnie znowu naleganiom Sabriny, żeby trochę poczekał. Po rozmowie z Sabriną na temat Deidre po wyjściu z namiotu książę zaczepi Geralta uświadamiając mu, że to on tu rządzi, po czym przedstawia mu pergamin od króla Henselta, aby Geralt mógł go przeczytać i zrozumieć, że wiedźmini nie mają co liczyć na swobodne przebywanie w Kaedwen w razie psucia krwi księciu. Merwin ostrzega, że jego cierpliwość ma swoje granice. Po tych "uprzejmościach" Geralt będzie miał okazję wypytać go o różne rzeczy, jak cel "wizyty" w tych regionach oraz o parę informacji o jego siostrze. Wyjawi m. in. fakt, że jako dwunastolatka została zgwałcona przez starca w wieku większym od 80 lat.

Merwin Ademeyn, mimo posiadania miecza przypasanego u boku, ani razu nie walczy i pełni w przygodzie opcję raczej dialogowo-informacyjną. W każdym z zakończeń udaje mu się przeżyć. O ile w zakończeniach, w których Deidre ginie z rąk Eskela lub Sabriny, nie ma o nim ani wzmianki, to w zakończeniach po stronie Deidre jest inaczej. Jeżeli po wybraniu opcji dialogowej w rozmowie ze zgromadzonymi wiedźminami w zadaniu "Wilczyca" Geralt opowie się za kompromisem, wówczas po ich przyjściu do obozu Merwin będzie zaniepokojony witając ich słowami "Co to za procesja?". Deidre i wiedźmini wyjaśniają, że byłaby ona w stanie wyrzec sie tytułów książęcych i prawa do tronu, jeżeli Merwin poniecha pościgu za nią. Niestety, na skutek prowokacji Sabriny, która podsuwa mu pomysły aresztowania dziewczyny ze względu na jej zagrażanie dla jego pozycji, Deidre wyciąga miecz i rozpoczyna harataninę, zabijając Mertona Briggsa i raniąc niemalże śmiertelnie Eskela. Merwin i Sabrina uciekają do namiotu, gdzie Deidre ma zamiar wywrzeć na nich zemstę. Przerażony Merwin uważa, że kompletnie oszalała, i nakazuje Sabrinie wspomóc go w walce z nią czarami, lecz aura dziewczyny skutecznie neguje energię magiczną. Geralt usiłuje powstrzymac ją twierdząc, że przebaczenie bratu krzywd i puszczenie czarodziejki na wolność udowodni omyłkę innych magów o Przekleństwie Czarnego Słońca, jednak ta nie chce nawet o tym słyszeć. Merwin przypomina Geraltowi o swoim liście od Henselta i grozi, że król wyda rozkaz ich unicestwienia, co rozsierdza wiedźmina, gdyż uważa on, że wszyscy tutaj zachowują się jak dzieci zwalając na niego podejmowanie decyzji za nich. W tym momencie Geralt musi dokonać istotnego wyboru:

  • Zabicie Deidre: dziewczyna nie potrafi zapanować nad swoimi odruchami i gdy słyszy od Geralta, żeby odłożyła broń, atakuje go razem ze swoimi wilkami; Merwin jest świadkiem jej śmierci w walce z wiedźminem; skoro prawowita dziedziczka została zniszczona, tron w Caingorn objął on sam, lecz jego rządy doprowadziły księstwo do ruiny i całkowitej zależności od Kaedwen. Prawdopodobnie to samo spotka Caingorn, kiedy Geralt odmówi wsparcia dziewczynie po wybraniu opcji dialogowej z zachowaniem neutralności, doprowadzając do zakończenia, w którym Eskel lub Sabrina zabijają Deidre.
  • Kompromis: Geralt wymusza na czarodziejce opuszczenie namiotu, uważając, że niezależny wówczas od jej wpływów Merwin zawrze ugodę z Deidre; jego pomysł okazuje się skuteczny, rodzeństwo wzajemnie wybacza sobie niesnaski - Deidre prosi Merwina o wsparcie w rządach, zaś ten nazywa się głupcem z powodu słuchania Sabriny; ich wspólne rządy w Caingorn okazały być jednymi z najlepszych, z jakimi zetknęło się to księstwo.

Ciekawostki

  • Głosu użyczył mu Błażej Wójcik, chociaż wikipedia w artykule "Waldemar Barwiński" twierdzi, że uczynił to Waldemar Barwiński.
  • Mimo, że cała przygoda to parafraza opowiadania Andrzeja Sapkowskiego pt. "Mniejsze zło", Merwin nie posiada żadnego odpowiednika w tym utworze - został wymyślony przez twórców przygody.
  • Model postaci Merwina to zwyczajny szlachcic wyzimski (zob. Buse lub Corbin) z doczepioną głową Radowida V Srogiego.
  • Wypowiada pierwszą kwestię dialogową w przygodzie.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.