FANDOM


Mistrz płatnerski – poboczne zadanie występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt poszukuje mistrza płatnerskiego, który wykonana dla niego wiedźmińskie pancerze.

Geralt udaje się do kasztelu Wrońce, do miejscowego płatnerza, krasnoluda Fergusa, żeby ten wykonał dla niego wiedźmińskie pancerze. Fergus wyśmieje Białego Wilka, że pancerze nie może być jednocześnie lekki i wytrzymały. Do rozmowy wtrąci się Yoana, która twierdzi, że dzięki narzędziom płatnerskim klanu Torddaroh, z wyspy Undvik, można wykonać taki pancerz. Zabójca potworów wyrusza na Skellige, w poszukiwaniu narzędzi.

Wpis w dzienniku

Wiedźmini żyją z zabijania potworów, dlatego przykładają wielką wagę do broni i pancerza, którym się posługują. Uszkodzenia ciała w tym zawodzie to rzecz powszechna, więc gdy tylko nadarzy się okazja zdobyć lepszą odzież roboczą, to należy z niej skorzystać.

Taka okazja nadarzyła się, gdy Geralt spotkał krasnoluda Fergusa, mistrza płatnerstwa. Rzemieślnik w randze mistrza mógł wykonać dla naszego bohatera pancerz z górnej półki — potrzebował jedynie odpowiednich narzędzi. Wiedźmin wyruszył na ich poszukiwanie.

Geralt zdobył w końcu narzędzia, ale na tym się nie skończyło. W międzyczasie okazało się, że prawdziwą mistrzynią jest terminatorka Fergusa, a ten jest jedynie figurantem, bowiem nikt nie wierzy w płatnerskie umiejętności kobiety. Aby udowodnić, że to ona ma talent, Geralt musiał się trochę nabiegać i popracować w charakterze tarczy strzelniczej, ale w ostateczności wszystko skończyło się dobrze i nasz bohater zyskał wdzięczność mistrzyni płatnerstwa, która obiecała wykonywać dla niego najlepsze pancerze.
Jaskier

Przebieg zadania

Znajdź mistrza płatnerskiego w Velen.

Geralt przebywając w kasztelu Wrońce, postanawia zapytać się, czy tutejszy płatnerz byłby w stanie wykonać wiedźmińskie pancerze. Biały Wilk podczas rozmowy z Fergusem zostaje wyśmiany, że nie da się zrobić jednocześnie lekkiego i wytrzymałego pancerza. Do rozmowy wtrąca się Yoana, która mówi o narzędziach płatnerskich klanu Torddaroh, z wyspy Undvik, dzięki którym możliwe jest wykonanie takiej zbroi. Geralt wyrusza na wyspy Skellige.

Przywieź narzędzia kowalskie z Undvik.

Wiedźmin, docierając na wyspę Undvik, od razu wyrusza na poszukiwania kuźni klanu Torddaroh, która jest usytuowana wysoko w górach. Geralt, rozpoczynając swoją podróż w pobliżu ruin Dorve i podążając górskimi ścieżkami, dotrze do zniszczonego budynku kuźni klanu. Biały Wilk musi zlikwidować zgnilce, które zalęgły się w opuszczonym budynku. Z chaty wiedźmin udaje się prosto do wejścia do jaskini, które znajduje się nieopodal, chaty.

Pokonaj trolla.

Wewnątrz groty, znajduje się troll, który pilnuje kuźni. Wiedźmin, stosując olej przeciwko ogrowatym oraz znak Igni, szybko uporał się z przeciwnikiem. Geralt, rozglądając się za narzędziami, znajduje je w okolicy wielkiego pieca, w skrzyni.

Zawieź narzędzia Fergusowi.

Geralt z narzędziami wraca do Fergusa. Podczas rozmowy wiedźmina z kowalem, nagle zjawia się Nilfgaardzki oficer, który potrzebuje zbroi odpornej na bełty. Yoana, zwróci się do Białego Wilka, że ma dość traktowania jako popychadło i poprosi go o przyniesieniu gruczołu kwasowego archegryfa. Dodatkowo informuje, że jedna z tych bestii znajduje się na północ od Wrońców.

Zdobądź gruczoł kwasowy archegryfa.

Geralt może zdobyć gruczoł kwasowy, wykonując zlecenie Gryf na wzgórzach.

Zanieś gruczoł kwasowy Yoanie.

Wiedźmin udaje się z gruczołem do Yoany, aby ta zahartowała w nim zbroję.

Zdecyduj, czy warto zaufać Yoanie.

Po kilku godzinach pojawia się Nilfgaardzki oficer i chce przetestować zbroję Yoany i Fergusa. Wiedźmin wyraża chęć pomocy dla kobiety.

Pomóż przetestować zbroję.

Biały Wilk zakłada zbroję i czeka, aż strzelec wystrzeli w niego bełt. Pancerz Fergusa nie na wiele się zdał, natomiast zbroja Yoany wytrzymała test. Geralt otrzyma prezent w postaci zbroi. Po odczekaniu jednego dnia może zgłosić się do nowej mistrzyni po nagrodę.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.