Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Na łożu śmierci – zadanie poboczne występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt musi przygotować wiedźmiński eliksir Jaskółka i podać go umierającej dziewczynie.

Wiedźmin, wchodząc do chaty Tomiry, zauważa cierpiącą kobietę na łóżku. Podczas rozmowy z zielarką dowiaduje się, że Lena umiera, ponieważ podczas nocnej schadzki ze swoim ukochanym została zaatakowana przez gryfa. Geralt postanawia jej pomóc poprzez uwarzenie eliksiru leczniczego.

Wpis w dzienniku

Geralt znów znalazł się w sytuacji, kiedy przyszło mu wybierać między mniejszym, a większym złem. W trakcie przygotowań do polowania na gryfa, spotkał jedną z jego ofiar — prostą wieśniaczkę o imieniu Lena. Potwór dopadł dziewczynę, gdy ta szła na schadzkę z ukochanym i śmiertelnie ją zranił. Wiedźmiński eliksir mógł uratować jej życie... Albo sprawić, że skona w męczarniach.

Wiedźmin postanowił spróbować pomóc Lenie. Gerakt opuścił Biały Sad, nim okazało się, jaki był wynik tej ryzykownej kuracji. Niedługo potem, przy okazji wizyty w nilfgaardzkim garnizonie w Velen, dowiedział się, że dziewczyna przeżyła. Cesarski piechur, z którym miała się spotkać tamtego feralnego wieczora, gdy zaatakował ją gryf, wywiózł ją z rodzinnej wsi. Niestety, nie oznacza to wcale, że historia skończyła się szczęśliwie. Choć rany na ciele Leny się zasklepiły, jej umysł został zniszczony przez wiedźmińskie toksyny. Nie pierwszy raz lekarstwo okazało się gorsze od choroby.
Jaskier

Przebieg zadania

Sporządź eliksir Jaskółka

Geralt, chcąc podać eliksir dziewczynie, najpierw musi znaleźć składniki potrzebne do jego uwarzenia. Są to:

Po zebraniu potrzebnych komponentów wiedźmin przygotowuje Jaskółkę.

Przynieś eliksir zielarce

Geralt przynosi eliksir Tomirze, a zadanie kończy się sukcesem.

Po zakończeniu zadania otrzymamy 350 punktów doświadczenia.

Ciekawostki

  • Jeśli podamy dziewczynie jaskółkę i wrócimy do Białego Sadu po pewnym czasie Tomira przekaże nam iż dziewczyna wyzdrowiała i została zabrana przez Nilfgardczyków. Co więcej w pobliżu wejścia do obozu Armii Środek w Velen zaczepi nas kochanek Leny, rzeczony Nilfgardczyk by przekazać informację iż dziewczyna przestała reagować na otoczenie i rozpoznawać kogokolwiek. Mimo uleczenia ran na ciele jej umysł doznał uszkodzeń jakich Geralt nie jest w stanie naprawić.
  • W przypadku gdy odmówimy pomocy i po jakimś czasie wrócimy do Białego Sadu Tomira poinformuje nas iż dziewczyna skonała w męczarniach.
Advertisement