Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Nocni goście – zadanie główne w grze komputerowej Wiedźmin. Geralt zabija w nim utopce atakujące towary Harena Brogga.

Przebieg zadania[]

Zadanie jest jednym z trzech zadań, które Geralt musi wykonać dla ważnych mieszkańców Podgrodzia by uzyskać od Wielebnego informacje o Salamandrze w zadaniu głównym Ogon salamandry. Można je jednak wykonać także przed wizytą u kapłana.

Aby rozpocząć zadanie należy porozmawiać z Harenem Broggiem, kupcem przebywającym w swoim domu na wybrzeżu. Jeśli będzie to nasza pierwsza rozmowa z handlarzem, Haren zapyta nas o to czy przysyła nas Wielebny. Należy wtedy odpowiedzieć, że tak i pokazać mu sygnet Wiecznego Ognia lub zapłacić mu przynajmniej 60 orenów łapówki (jeśli tego nie zrobimy rozmowa zakończy się). Następnie trzeba zaproponować mu pomoc. Kupiec powie wtedy, że nocą w pobliżu jego domu na brzeg wychodzą potwory i chce by Geralt je zabił. Mężczyźni umawiają się, że wiedźmin pomoże mu w zamian za 100 orenów i informacje o Salamandrze. Zadanie rozpocznie się po przyjęciu zlecenia.

Potworami o których wspominał Haren okażą się być utopce. Będą się one pojawiać w pobliżu towarów kupca między 22:00 a 7:00. Po zabiciu ośmiu potworów, na brzegu pojawią się czterej członkowie komanda Scoia’tael, którzy poproszą Geralta by pozwolił im zabrać towary, na które mieli być umówieni z Harenem. Jeśli się zgodzimy, elfy zapłacą wiedźminowi 200 orenów, wezmą najpotrzebniejsze towary i odejdą, a jeśli odmówimy zaatakują Geralta (można wtedy z nimi walczyć lub przed nimi uciec). Nasz wybór będzie miał pewne konsekwencje w następnym rozdziale (patrz Skutki wyborów).

Niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, gdy wiedźmin powróci do Brogga, kupiec przyzna się do nielegalnego handlowania ze Scoia’tael i nie będzie zadowolony z ich pojawienia się w pobliżu Wyzimy. Zapłaci jednak Geraltowi 200 orenów nagrody i powie mu, że Salamandra ściąga haracz od miejscowej ludności, a odmawiających im płacić zabija lub podpala im domy. Po rozmowie z Harenem zadanie zakończy się.

Punkty doświadczenia[]

  • 500 po zabiciu utopców
  • 3500 po ukończeniu zadania (3300 jeśli nie pozwoliliśmy elfom na zabranie towarów)

Błędy[]

  • Po zakończeniu zadania Haren wypłaca Geraltowi 200 orenów nagrody, choć byli umówieni tylko na 100 orenów.
  • Geralt mówi, że elfy nie żyją, także wtedy gdy uciekł przed nimi bez podejmowania walki.

Skutki wyborów[]

  • Jeśli pozwoliliśmy elfom zabrać towary, uzyskana przez nich broń pozwoli im na zorganizowanie w drugim rozdziale skutecznego zamachu na Colemana. Z tego powodu związane z nim zadania poboczne będzie można wykonać tylko na początku tego rozdziału, przed rozpoczęciem zadania głównego Tajemnice Wyzimy. Z drugiej strony, przy tej decyzji nie dojdzie do aresztowania Vivaldiego i dzięki temu będziemy mogli uzyskać taniej jedną z ksiąg potrzebnych w zadaniu głównym Tajemnicza wieża.
  • Jeśli odmówiliśmy oddania towarów elfom, ich komando zostanie rozbite przez żołnierzy temerskich, którzy pojmają należącego do niego bratanka Golana Vivaldiego. Doprowadzi to w drugim rozdziale do aresztowania Golana, za którego Geralt będzie musiał zapłacić kaucję. W tym wypadku nie dojdzie za to do zamachu na Colemana, co pozwoli na wykonywanie związanych z nim zadań w dowolnej części rozdziału.

Dziennik[]

Po rozpoczęciu zadania[]

Utopce
Haren ma problem z utopcami, które nocą atakują jego ludzi, pilnujących towarów na nabrzeżu. Obiecałem mu pomóc. Muszę iść po zmroku na brzeg rzeki, w pobliże paczek z towarami, i zabić utopce, które się tam pojawią. Muszę zabić utopce, które pojawią się nocą na brzegu.

Po zabiciu utopców[]

Utopce
Zabiłem już wszystkie utopce w okolicy. Na razie powinno to wystarczyć. Upewnię się, że jest już spokojnie, i pójdę do Harena po nagrodę. Zabiłem już wszystkie utopce. Powinienem iść do Harena.

Po spotkaniu ze Scoia'tael[]

Elfy (jeśli handlowaliśmy z elfami)
Załatwiłem sprawę utopców, a potem sprzedałem elfom towary Harena. Muszę z nim pogadać Muszę pogadać z Harenem.

Elfy (jeśli walczyliśmy z elfami)
Załatwiłem sprawę utopców, a potem spotkałem Scoia'tael. Elfy chciały zabrać towary Harena, ale na to nie pozwoliłem. Muszę zdać mu raport z moich postępów. Muszę pogadać z Harenem

Po ukończeniu zadania[]

Zaufanie Harena
Okazuje się, że elfy, które spotkałem, to Scoia'tael. Haren z nimi handluje, co jest dość niebezpiecznym zajęciem. Zapłacił za moje usługi i chyba zdobyłem jego zaufanie w kwestii Salamandry. Udało mi się zdobyć zaufanie Harena

Advertisement