FANDOM


Olgierd von Everec – postać z dodatku Wiedźmin 3: Serca z Kamienia; redański szlachcic, przywódca zbójnickiej bandy, który posiadał dar nieśmiertelności.

Charakterystyka

Jest wysokim mężczyzną, którego lewą część głowy szpecą blizny. Ma rude włosy wygolone po bokach oraz krótko przyciętą brodę z wydatnymi wąsami. Nosi się w szlachecki kontusz w kolorowych barwach. Do pasa ma przypiętą ordynkę, która otrzymała imię po jego małżonce.

Jest człowiekiem ciągle szukającym nowych wrażeń. Nie zna strachu. Podejmuje się wszelkich kroków, aby znów poczuć, że żyje. Jest postacią bardzo charyzmatyczną, mającą posłuch wśród kompanów oraz wzbudzającą przerażenie w ludziach. Zarazem jednak wykazuje się nieprzeciętną inteligencją oraz szeroką wiedzą, także w zakresie czarnej magii. Jest niezrównanym szermierzem o niebezpiecznych umiejętnościach.

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia

Olgierd jest przedstawicielem dumnego, acz ubogiego już redańskiego rodu von Evereców. Pokochał z wzajemnością bogatą szlachciankę – Iris Bilewitz. Para, nie zważając na sprzeciwy rodziców Iris oraz problemy finansowe Olgierda, dość szybko się pobrała. Sprawy majątkowe von Evereców prędko jednak dały o sobie znać. By załagodzić konflikt rodzinny i zapewnić byt swojej małżonce Olgierd postanowił zawrzeć pakt z demonem - Gaunterem o'Dimem. Cena umowy była wysoka; w zamian za dar nieśmiertelności i korzyści majątkowe musiał poświęcić osobę, którą kochał oraz zaprzedać swą duszę o'Dimowi. Zgodził się i niedługo potem w trakcie zajazdu zginął jego brat Witold.

Olgierd z początku wraz z małżonką cieszył się nowym, łatwiejszym życiem. Z czasem jego serce zaczynało zmieniać się w kamień, szlachcic prędko stracił chęć do życia i stał się obojętny nawet w stosunku do Iris. Olgierd przez swój dar robił się coraz bardziej bezwzględny, by więc nie sprawiać przykrości swej małżonce odszedł od niej, zostawiając ją zamknięta w swej posiadłości, w której przyszło jej umrzeć z tęsknoty i żalu.

Olgierd tymczasem zebrał sporą hanzę okolicznych, ubogich szlachciców, z którymi grabił, gwałcił i zabijał w sąsiadujących włościach. W końcu przyszedł jednak dzień, w którym Pan Lusterko postanowił upomnieć się o duszę Olgierda. Wykorzystał w tym celu Geralta z Rivii, który aby wyrwać się z ofirskiej niewoli zaciągnął u o'Dima dług. Wiedźmin spełnić miał trzy życzenia Olgierda, wtedy bowiem o'Dim miał prawo zabrać ze sobą duszę Olgierda. Gdy Biały Wilk wykonał wszystkie powierzone mu zadania, pogłębiając przy tym wiedzę o osobie Olgierda, otrzymał od o'Dima instrukcję by przywieść von Evereca w wskazane miejsce, gdzie sprawa z Olgierdem miała zostać definitywnie rozwiązana. Na miejscu o'Dim oznajmia szlachcicowi, że zabiera ze sobą jego duszę. Geralt może mu na to pozwolić lub rzucić demonowi wyzwanie. W razie przegranej wiedźmina Gaunter może zabrać dusze jego i Olgierda, jednak jeśli demon przegra to musi zapomnieć o długu von Evereca. Zależnie od wyboru wiedźmina Olgierd umiera a jego dusza dostaje się pod władzę Gauntera lub traci zobowiązanie wobec Pana Lusterko i zyskuje na nowo śmiertelność.

Ciekawostki

 • Olgierda von Everec dubbingował Janusz German. Ten sam aktor podkładał głos Detmoldowi w Wiedźmin 2: Zabójcy Królów.
 • Pochodzenie imienia Olgierd: litewskie (algirdas - sławny).
 • Olgierd i jego kompania przypominają nieco Kmicica i jego oficerów z powieści ,,Potop" Henryka Sienkiewicza. Jego wybranka, Iris, z domu nosiła nazwisko Bilewitz - jest to nawiązanie do ukochanej Kmicica, Oleńki Billewiczówny.
 • Historia Olgierda ma wiele zbieżności z legendą o Panu Twardowskim.
 • Imiona Olgierda oraz jego bliskich z rodu von Everec (m.in. Kiejstut czy Witold) nawiązują do imion władców litewskich z dynastii Giedyminowiczów. Olgierd Giedyminowicz był synem Giedymina i ojcem Władysława Jagiełły, podczas gdy Witold był synem Kiejstuta.
 • Olgierd wiedział, że w testamencie Maksymiliana Borsody'ego jest zapis, który mówi, iż jego synowie przynajmniej raz w roku muszą uścisnąć sobie dłonie. W przypadku niespełniania tego zapisu, majątek ma zostać zlicytowany a zysk przekazany na szpital Wilmeriusza. Olgierd chciał zdobyć ten testament, lecz nie dlatego, że przejmował się losem żebraków i sierot, a z powodu zemsty, gdyż to Horst Borsody zlicytował majątek jego rodziny.
 • Walka Olgierda z Geraltem jest wzorowana na walce Michała Wołodyjowskiego z Andrzejem Kmicicem z filmu "Potop". Na początku walki ataman wypowiada do wiedźmina słowa: "Może waść chcesz poczekać aż siąpić przestanie?" cytując przy tym Wołodyjowskiego, a w odpowiedzi padają słowa Kmicica: "Mnie wszystko jedno". Później Olgierd co jakiś czas podczas samej walki rzuca w stronę Wilka słowa Pana Michała: "Waść machasz jak cepem".
 • Gdy Geralt walczy z Największym Lękiem Iris, wypowiada on słowa Wiedźmina będą chować, to i niebo płacze . Jest to nawiązanie do słów Andrzeja Kmicica: Pułkownika będą chować, to i niebo płacze. Zostały one wypowiedziane również przed starciem z Michałem Wołodyjowskim.
 • Podłużna blizna przy linii włosów Olgierda również jest nawiązaniem do Kmicica, który przegrał pojedynek z Wołodyjowskim poprzez cios w głowę.
 • Po spytaniu Olgierda czym podpadła mu rodzina Borsodych ten opowiada historię, podczas której wypowiada słowa "Prosiłem. Błagałem. Rozdarłem na progu koszulę." co jest nawiązaniem do Tadeusza Reytana, szlachcica XVIII-sto wiecznej Rzeczpospolitej, który to podczas Sejmu Rozbiorowego rozdarł koszulę i rzucił się na próg blokując przejście posłom.
 • Postać ta może nawiązywać do Jana Kunickiego z opowiadań Jacka Komudy, pt."Czarna Nowina" i "Pan Kunicki". W pierwszym drugim podobnie jak w grze opuszcza swoją żonę Anne, bo zaczyna po podpisaniu cyrografu zaczyna tracić ludzkie uczucia. Dodatkowo zarówno bohater książki jak i gry są łysi, naznaczeni bliznami i mają nieograniczony zasób pieniędzy. Ponadto obydwoje sieją postrach. Kunicki szybko się regenerował i miał wyostrzone zmysły.

Galeria

Wideo

Kim jest..

Kim jest... Olgierd von Everec

MCH - Wiedźmin Wiki

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz odpowiednią kartę w samodzielnej wersji GWINTA: Olgierd von Everec
Gwent icon Zobacz odpowiednią kartę w samodzielnej wersji GWINTA: Olgierd: Nieśmiertelny
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.