Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Ortolan – wyjątkowo potężny, wiekowy czarodziej, urzędujący w Rissbergu.

Charakterystyka

Ortolan był wiekowy i mniemano, że był najstarszym wówczas żyjącym czarodziejem. Zaliczano go jednak jednogłośnie do najstarzej wyglądających. Brał dekokt alraunowy, który zapobiegał starzeniu, ale nie odmładzał. Miał długą, siwą brodę.

Bografia

Badania

Ortolan był idealistą, którego celem było sprawienie aby magia była dostępna dla każdego śmiertelnika. Cierpiał na nadciśnienie. Mimo to, był również uzależniony od fisstechu. Czarodzieje dbali o to, aby jego najniebezpieczniejsze pomysły upadały na drodze realizacji, bądź nigdy nie wyszły na jaw. Mag był zafascynowany dokonaniami wielkich mistrzów hybrydyzacji i mutowania Malaspiny, Alzura i Idarrana. Poświęcił życie studiowaniu ich prac. Prowadził bardzo niebezpieczne i niemoralne eksperymenty wraz ze swoim asystentem – Sorelem Degerlundem. Niegdyś z powodzeniem parał się goecją (przywoływaniem demonów). Nie chciał jednak przekazać tajników tej sztuki Sorelowi. Był wynalazcą eliksiru, który zapobiega starzeniu się – dekoktu alraunowego. Stworzył między innymi Bue i Banga oraz, prawdopodobnie, Mikitę.

Akcja Sezonu burz

Wiedźmin spotkał czarodzieja na zamku Rissberg, gdzie wezwano go, by zlecić mu zadanie rozwiązania sprawy masowych morderstw na Tukajskim Pogórzu. Geralt stracił do Ortolana szacunek kiedy okazało się, że zabójstwa dokonane przez idra były dla staruszka niczym, w porównaniu ze zbrodnią dla nauki, jaką popełnił wiedźmin zabijając dzieło Idarrana. Gdy Ortolan dowiedział się o mordach dokonywanych przez Sorela nie przejął się zbytnio. Doradził nawet podopiecznemu jak podejść i zwabić w pułapkę wiedźmina depczącego mu po piętach. Później obronił Sorela przed konsekwencjami jego czynów, ogłosił swoim dziedzicem i przekazał mu Cytadelę.

Śmierć

Czarodziej oskarżył o śmierć Sorela cały zarząd Rissbergu, zdenerwował się i doznał udaru, ponieważ był już bardzo stary i cierpiał na nadciśnienie, a ponadto brał fisstech.

Ciekawostki

  • Za jego czasów, modna była wśród czarodziejów męska „przyjaźń", którą starzec nadal praktykuje.
  • Czarodzieje utrzymywali go w przekonaniu, iż zwykli ludzie nie starzeją się za sprawą eliksiru alraunowego – Ortolan bowiem chciał udostępnić go całej ludzkości. W istocie starzec był oszukiwany, a magowie zachowywali miksturę tylko dla siebie. 
  • Stary mag lubił Yennefer, którą nazywał „małą Yennefer” i podczas jej pierwszego romansu z Geraltem bronił obojga przed niechęcią środowiska czarodziejów.
Advertisement