FANDOM


The Witcher: Outcast (z języka angielskiego – Wiedźmin: Wygnaniec) – niedoszły dodatek do gry komputerowej Wiedźmin realizowany od końca 2007 do połowy 2008 roku przez kanadyjską firmę roXidy Games, która przyjęła zlecenie od CD Projekt.

Opis

Dodatek miał stanowić rozszerzenie zawierające nie tylko nową historię, w której wziąłby udział Geralt, ale i m. in. nowe lokacje - położone nad klifem miasteczko Lublow, wioska Han Cross lub siedziba władcy o nazwie Kaer Carreg. Miał być przeznaczony do dystrybucji cyfrowej, ale i w wersji polskiej i rosyjskiej dostępny także w wersji pudełkowej. W internecie można było znaleźć dokument składający się z kilku stron, a traktującym o podstawowych elementach dodatku - scenariuszu, nowych modelach postaci i lokacjach.

Fabuła dodatku podzielona na trzy wielkie rozdziały i niezbyt krótki epilog stanowiła luźne nawiązanie do baśni braci Grimm o karle Titeliturym (Rumpelstilskinie) i przedstawiała się następująco: w 1190 roku Geralt (wówczas dopiero początkujący wiedźmin żyjący 81 lat przed wydarzeniami z "Wiedźmin 2: Zabójcy Królów") przybywa na wyspę Faroe leżącą w archipelagu Skellige. Zarządzał nią lokalny administrator (jarl) o imieniu Harald, który znany był z wielu sukcesów w sprawach militarnych, lecz jego życie prywatne naznaczone było wieloma trudnościami: jego żona cierpiała z powodu ciężkich ran zadanych przez potwora, a potomkowie zostali objęci klątwą. Harald zawiera pakt z gnomim alchemikiem Shiltzenem: karzełek zabije bestię w zamian za podarowanie mu ich pierworodnego dziecka. Kiedy rodzą się bliźnięta - najpierw zdrowa dziewczynka, a potem zdeformowany chłopiec - jarl oszukuje Shiltzena i wręcza mu kalekę, któremu i tak groziła śmierć z powodu miejscowej tradycji. Kilka lat po tym wydarzeniu ciężarne kobiety giną z powodu grasowania tajemniczego monstrum. "Outcast" miał rozpoczynać się sceną, w której po rozmowie z jarlem Geralt chroniłby brzemienną niewiastę przed bestią, lecz ledwie udaje mu się ją uratować, zostaje poważnie ranny w twarz przez skrytobójczynię, która pojawia się z nienacka. Po zranieniu Geralta zabójczyni ucieka. Wiedźmin nie umiera, lecz odzyskuje przytomność w sanktuarium bogini Freyi - patronki płodności i miłości. Wkrótce potem okazuje się, że ocalona przez wiedźmina kobieta zdradza niepokojące symptomy nieznanej choroby. Rozwój wydarzeń doprowadza do wyścigu z czasem, którego celem jest wytropienie potwora nawiedzającego Faroe. Oprócz tego rozwój wątku głównego miał zapewnić podejmowanie decyzji z ich konsekwencjami widocznych na początku rozdziału III i epilogu w ostatnich scenach "Outcast", a wrażenie nieliniowości miało zostać wprowadzone dzięki trzem odmiennym zakończeniom i wielkiej liczbie wątków pobocznych.

Projekt zawieszono w 2008, a jako oficjalny powód podano koncentrację działań CD Project na tworzeniu "Wiedźmina 2: Zabójców Królów": jednoczesna praca nad dwoma tytułami miała doprowadzić do rozdzielenia ekipy. Nieoficjalny powód mogły stanowić problemy finansowe firmy, z jakimi się ona wówczas borykała. Zachowały się niektóre artworki "Outcast", jednak żaden ze screenów (zrzutów ekranu) nie został do dzisiaj udostępniony.

Galeria

Bibliografia

  • Radosiewska, Polegli wiedźmini, „CD-Action”, nr 08/2011 (194), s. 92-93.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.