Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Oxenfurt – miasto w Redanii, siedziba słynnej na cały Kontynent Akademii Oxenfurckiej[1]. W książkach opisywany jako niezwykle kolorowe i tętniące życiem miejsce, utraciło swój studencki charakter po zamknięciu szkoły przez króla Radowida.

Zbudowany na elfickich ruinach, które ciągną się długimi korytarzami pod dużą częścią miasta, łącząc się w niektórych miejscach z miejskimi kanałami. Siedziba najlepiej strzeżonego więzienia Kontynentu, Deireadh, kliniki lekarki Shani, oraz od niedawna Domu Aukcyjnego Rodziny Borsodych. Znanym w mieście oraz jego okolicach lokalem jest karczma Alchemia. W miejskim porcie stacjonuje perła redańskiej floty, OJKM Oxenfurt-Tretogor, okręt króla Radowida V. Swego czasu również kryjówka jednego z członków novigradzkiej Wielkiej Czwórki, Skurwiela Juniora. W kanałach żeruje magicznie wykreowana bestia, która pochłonęła życia wielu osób, w większej mierze kobiet.

Skorzystać tu można z usług płatnerza, kupca, karczmy, oraz fryzjera. W bocznej uliczce prowadzącej z rynku do portu znajduje się stół płatnerski oraz ostrzałka do broni.

Historia[]

Po pierwszym starciu między ludźmi a elfami przed 1050 rokiem, te drugie wycofały się na wschód, zostawiając swoje siedziby – w tym Oxenfurt – nietknięte. Ludzie wykorzystali to i zaczęli budować na elfich fundamentach, tworząc w ten sposób ludzką wersję dawnego elfiego miasta[1].

Urbanistyka i architektura[]

Znane miejsca[]

Osoby związane z miastem[]

Ciekawostki[]

  • We wczesnych wersjach gry Wiedźmin 3: Dziki Gon w miejscu, w którym aktualnie znajduje się Oxenfurt, miała mieścić się niewielka miejscowość o nazwie Biały Most. Zważywszy jednak na geografię świata Wiedźmina niedoszły Biały Most zastąpiono właśnie Oxenfurtem, oraz dodano do tej lokalizacji wyspę, na której do dzisiaj stoi, niestety zamknięty, Uniwersytet Oxenfurcki. Z plików gry wynika również, że jeśli w zadaniu Spis cudzołożnic zamiast spłacić dług Vespuli rozprawimy się z windykatorami w bardziej brutalny sposób, przeniesie ona swoją pralnię właśnie pod Oxenfurt. W dialogu z praczką w aktualnej wersji gry wspomina ona o tym zamiarze, jednak jej przybytek już do końca fabuły pozostaje na novigradzkim podgrodziu.
  • W Oxenfurcie wyremontowano dawny elfi akwedukt. Na jego miejscu powstała eksperymentalna oczyszczalnia ścieków.
  • Oxenfurt jest odwołaniem do nazwy angielskiego miasta Oksford, w którym znajduje się jedna z najbardziej znanych uczelni na świecie. Pierwotna anglosaska nazwa Oxfordu brzmiała Oxenaforda, natomiast herb Oxenfurtu wyraźnie nawiązuje wizualnie do herbu innego słynnego uniwersytetu – Cambridge.
  • W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon około południa w okolicach karczmy Alchemia zasłyszeć można bardzo ciekawą rozmowę. Parafrazując, jeden z mieszczan proponuje drugiemu podróż barką wzdłuż Pontaru, na co drugi zdecydowanie odmawia, twierdząc, że drugi raz już nie wsiądzie już na ten środek transportu, ponieważ w przeszłości raz podróżował barką tą rzeką, razem z jakimś wiedźminem, i że nie skończyło się to dobrze. Jest to nawiązanie do sceny z książki cyklu wiedźmińskiego pt. "Krew Elfów", kiedy to barka, którą w okolicach Oxenfurtu podróżował Geralt, zaatakowana została przez żagnicę.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement