Pavetta (...) nie zginęła w czasie sztormu. Sztorm zaczął się po jej śmierci, morze jak zwykle zareagowało na zgon kogoś z cintryjskiej krwi.Crach an Craite o Pavetcie[1]

Pavetta Fiona Elen – królewna cintryjska, córka cintryjskiej pary królewskiej – Calanthe i Roegnera, potomkini legendarnej Lary Dorren, żona Duny'ego, matka Cirilli.

Charakterystyka

Miała szmaragdowozielone oczy i popielatoszare włosy, które nosiła splecione w dwa warkocze sięgające poniżej pasa. Podczas uczty z okazji skończenia piętnastu lat założyła długą, srebrno-błękitną suknię, ściśniętą na biodrach paskiem z drobniutkich złotych ogniwek. Na głowie nosiła diadem z misternie zdobioną gemmą. Nie nosiła więcej ozdób; prawdopodobnie prawie całą biżuterią przekupiła służące i damy dworu, aby wpuszczały Jeża do zamku.

Pavetta bardzo różniła się od matki, ekspansywnej Lwicy Calanthe, i od introwertycznego, ożywiającego się tylko na łowach ojca, Roegnera. Była małomówna i zamknięta w sobie. Dzień upływał jej najczęściej na czytaniu poezji lub słuchaniu muzyki. Calanthe uważała, że takie zajęcia szkodzą córce i zmuszała ją do wypraw na łono natury. Podczas takich eskapad Pavetta zawsze starała się odłączyć od orszaku panien, zaszyć gdzieś i spokojnie czytać.

Biografia

Wczesne życie

Pavetta urodziła się w 1235 roku w Cintrze, jako pierwsza i jedyna córka królowej Calanthe i króla Roegnera. Gdy Lwica dwukrotnie poroniła, jasnym się stało, że nie może mieć więcej dzieci. Po śmierci ojca Pavetty, Cintra potrzebowała króla. Stare rody pokładały nadzieje w młodej królewnie. Miała poślubić kogoś, kto zostanie nowym królem. Jej matka starała się nie dopuścić do zaręczyn i ślubu. Gdy Pavetta miała 10 lat, Calanthe zerwała pierwsze zaręczyny, jako powód podając wiek - jej przyszły narzeczony miał wtedy 13 lat. Arystokracja przejrzała jednak jej plany i zażądała, aby w wieku 15 lat królewna wyszła za mąż.

W wieku 14 lat Pavetta zdążyła poznać Jeża z Erlenwaldu. Zaimponował jej znajomością poezji i wrażliwością na sztukę. Oczarowana potworem spotykała się z nim przez kilka tygodni, w czasie których czytała z nim poezję. Jeżowi udało się w końcu namówić królewnę na randkę w zamku. Pavetta przekupiła służące i damy dworu biżuterią, aby wpuściły ukochanego. Okazało się, że z wybiciem północy Duny, bo tak miał na imię, zmienia się w przystojnego księcia; zafascynowana Pavetta od tego czasu zakochała się w nim na zabój.

Spotkania stały się częste i regularne, kochankowie nabrali rutyny i stali się nieostrożni. Podpatrzono ich i rzecz dotarła do królowej Calanthe. Calanthe pamiętała o przygodzie Roegnera i o Prawie Niespodzianki. Zdecydowana była pozbyć się Jeża za wszelką cenę, ale w taki sposób, by jej tym nie obciążano. Postanowiła ściągnąć do Cintry wiedźmina.

Biesiada zaręczynowa

Pięć lat po przerwanych zaręczynach, królowa zorganizowała ucztę z okazji piętnastych urodzin księżniczki. Calanthe najbardziej zależało na sprzymierzeniu się ze Skellige, więc chciała wydać Pavettę za Cracha an Craite, siostrzeńca króla Brana, który ubiegał się o rękę królewny. W środku uczty do sali wkroczył Jeż, który ubiegał się o rękę królewny powołując się na Prawo Niespodzianki. Wybuchła wrzawa, którą przerwała królowa - dała wybór księżniczce: oddać się Duny'emu lub go wygonić. Pavetta wybrała Jeża. Calanthe opadła na tron i rozkazała go zabić. Pavetta widząc rannego kochanka wskoczyła na krzesło i zaczęła krzyczeć, prawie zniszczyła zamek. Została powstrzymana przez Myszowora i Geralta.

Małżeństwo i ciąża

Po uczcie zaręczynowej Calanthe odbyła rozmowę z Pavettą, Dunym, Myszoworem, Eistem i Geraltem. Jeż opowiadał królowej swoją (nieprawdziwą zresztą) historię – podał się za syna Akerspaarka, ówczesnego króla Maecht. Ktoś rzucił na niego klątwę, więc wygnano go z dworu. Uratował Roegnera i zażądał dziecka, które mogło zdjąć z niego klątwę. Podczas konwersacji, królowa wypowiedziawszy słowa daję ci Pavettę dopełniła przeznaczenie i zdjęła klątwę z Duny'ego.

Niedługo potem w Cintrze odbyło się podwójne małżeństwo - Calanthe z Eistem Tuirseach i Pavetty z Dunym. Rzekomy książę Maecht obiecał dać wiedźminowi wszystko, więc ten powołał się na Prawo niespodzianki.

Królewna cintryjska w Noc Belleteyn, równo 9 miesięcy po pierwszej nocnej schadzce (ok. 1 sierpnia), urodziła córkę - Cirillę Fionę Ellen Rianon, która była później obiektem zainteresowań całego świata.

Śmierć

Zginęła w magicznej katastrofie wywołanej przez Vilgefortza na głębi Sedny. Duny, będący tak naprawdę dziedzicem Nilfgaardu Emhyrem var Emreis, chciał zabezpieczyć się z Pavettą i Cirillą w specjalnej kajucie, ale gdy dowiedział się, że Pavetta zostawiła Ciri w Cintrze, wpadł w szał. Doszło do kłótni, po której księżniczka została wypchnięta za burtę.

Upamiętnienie

Po śmierci Pavetty i upozorowanej śmierci Duny'ego, na Skellige zorganizowano konsolację. Podczas uczty pogrzebowej goście szeptali między sobą Geas Muire, co oznacza po skelligijsku Przekleństwo Morza.

Ciał nie odnaleziono, więc para nie ma grobu ani cenotafu, bo królowa Calanthe uszanowała obyczaj Skellige, w myśl którego nie stawia się cenotafów zaginionym ofiarom morza.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Królewna Pavetta.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.