Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Ikona info Zobacz też: Mniejsze zło (odcinek)..

W Blaviken Geralt spotyka wrogo nastawionych miejscowych i przebiegłego czarodzieja. Ciri mierzy się z brutalną rzeczywistością, którą zgotowali jej Nilfgaardczycy.Opis odcinka

Początek końca – pierwszy odcinek pierwszego sezonu serialu The Witcher. Jego fabuła powstała w oparciu o opowiadanie Mniejsze zło.

Postacie[]

Występujące[]

Wspomniane[]

Streszczenie[]

Wątek Geralta[]

TW1 Kikimora 2

Walka Geralta z kikimorą.

Geralt z Rivii walczy z kikimorą na bagnach. Po pokonaniu potwora zabiera je do Blaviken. W karczmie Złoty Dwór wiedźmin pyta o drogę do wójta, by odebrać nagrodę, lecz nikt nie chce jego obecności. Banda Renfri mu grozi i prawie dochodzi do bójki, lecz Renfri interweniuje. Jej rozmowę z Geraltem przerywa pytaniem o cenę kikimory Marilka, córka wójta Caldemeyna. Po obejrzeniu ścierwa potwora stwierdza, że jej ojcu nie przyda się bestia i zaprowadza wiedźmina do czarodzieja Iriona.

Na miejscu okazuje się, że imię Iriona, który zmarł 200 lat wcześniej, oraz jego wieżę przejął Stregobor. Geralt domyśla się, że czarodziej się przed kimś ukrywa i ma dla niego zlecenie. Mag opowiada o przekleństwie Czarnego Słońca, jego badaniach nad przeklętymi księżniczkami oraz ich eliminacji, a także o historii Renfri, która w młodości lubiła znęcać się nad zwierzętami i ludźmi, uciekła przed obławą Stregobora i szukała go, by się na nim zemścić. Dziewczyna znalazła go tuż przed przybyciem Geralta. Wiedźmin odmawia jednak pomocy, uznając, że nie będzie wybierał między jednym złem, a drugim.

Gdy Geralt zbiera zioła w lesie, dołącza się do niego Renfri. Dziewczyna opowiada historię ze swojego punktu widzenia – została zgwałcona przez sługę Stregobora, kradła, by nie głodować i zabijała, by nie zostać zabitą. Ocalili ją Nohorn z resztą ekipy. Ostrzega wiedźmina, że zabije każdego, kto wejdzie jej w drogę podczas dokonywania zemsty w dniu jarmarku.

Rozmowę wiedźmina z Płotką podsłuchuje Renfri. Dołącza się do Geralta i oświadcza mu, że następnego dnia opuści Blaviken. Nawiązuje się romans między obojgiem.

TW1 Marilka i Renfri

Później we śnie Geralta Renfri przepowiada mu stanięcie na rynku cały we krwi, dokonanie wyboru, ukamieniowanie przez tłum oraz szukanie dziewczyny, która jest jego przeznaczniem. Wiedźmin rusza na jarmark. Zastaje go tam banda dziewczyny. Po zabiciu ich wkracza Renfri z zakładniczką w postaci Marilki, jednak ta zostaje szybko wypuszczona. Nawiązuje się walka między wiedźminem a Dzierzbą, z której zwycięsko wychodzi Geralt.

Po całej akcji na rynek przychodzi Stregobor. Chce wykonać sekcję zwłok zabitej dziewczyny, lecz wiedźmin zabrania mu tego. Czarodziej porównuje wiedźmina do rzeźnika, a rozjuszony tłum zaczyna rzucać kamieniami. Geralt musi uciekać z Blaviken.

Wątek Ciri[]

Ciri gra z kolegami w hacele, lecz przerywa im Lazlo. Księżniczka musi uczestniczyć w uroczystości nadania lenna prowadzonej przez królową Calanthe.

TW1 Bankiet w Cintrze

Biesiada

W czasie późniejszej uczty Calanthe z Eistem Tuirseach rozmawiają o ewentualnej wojnie z Nilfgaardem. Król Skellige opowiada o upiorach z Mörhoggu, które zwiastują według niego wojnę, jednak Calanthe nie przejmuje się zagrożeniem z Południa, mimo że Tuirseach sugeruje, że Nilfgaardczycy przekroczyli już Góry Amell. Do rozmowy chce się włączyć Ciri. Calanthe ją zbywa, lecz Eist tłumaczy o co chodzi. Przerywa im Martin, który prosi Ciri do tańca. W czasie, gdy dziewczyna tańczy, do królowej przychodzi Danek z informacjami o Nilfgaardzie, który ruszył na Cintrę.

TW1 Eist Turseach

Król Eist i królowa Calanthe stają naprzeciw zagrożeniu w bitwie, Ciri zostaje w tym czasie zamknięta w zamku w Cintrze. Nilfgaardczyków jest za dużo, posiłki ze Skellige zostały zatrzymane przez sztorm, Cintryjczycy przegrywają. Dodatkowo Eist Tuirseach zostaje ugodzony strzałą w oko i umiera.

TW1 Ranna Calanthe

Calanthe zostaje przywieziona na zamek. Ciri, usłyszawszy, że coś się dzieje, przybiega do komnaty królowej i zastaje babkę ranną. Nilfgaard podchodzi pod mury miasta, na zamku schroniła się około setka poddanych. Myszowór zakłada barierę na zamek, zatrzymując Nilfgaardczyków na krótki czas. Miasto płonie, a wieczorem wrogim wojskom udaje się wedrzeć do zamku. Ciri musi uciekać. Załoga zamku popełnia samobójstwo, a sama królowa rzuca się z okna.

Lazlo jedzie z księżniczką w stronę bramy, lecz zostaje ugodzony strzałą. Ciri zostaje wzięta przez rycerza z Nilfgaardu, wyjeżdżają poza miasto. Przestraszona dziewczynka, nieświadomie korzystając z mocy Źródła, ucieka rycerzowi.

Advertisement