Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Popioły Wyzimy – zadanie główne rozpoczynające epilog w grze komputerowej "Wiedźmin". Jego przebieg zależy czy wiedźmin opowiedział się po stronie Zakonu Płonącej Róży, Scoi'atel czy też wybrał neutralnośc.

Przebieg[]

Początek zadania następuje automatycznie na początku epilogu, kiedy Geralt rozmawia z Jaskrem w towarzystwie swojego sojusznika (Zygfryd z Denesle/Yaevinn/Triss Merigold) po czym natyka się na króla Temerii Foltesta i króla Redanii Radowida Srogiego, rozprawiających o działaniach przeciwko panującemu chaosowi, który podsyca Zakon Płonącej Róży walczący z wojskami królewskimi. Tu kończy się zadanie "Jej wysokośc strzyga" oraz:

 • Zakon Płonącej Róży: Foltest uznaje za wroga Temerii Wielkiego Mistrza Jakuba de Aldersberga, jednak nie uważa tak o zakonie samym w sobie i mianuje Zygfryda nowym Wielkim Mistrzem
 • Scoi'atel: Foltest oferuje Yaevinnowi amnestię dla powstańców walczących na ulicach miasta w dowód wdzięczności za rozgromienie Zakonu, jednak tylko dla tych, którzy zaprzestaną uczestnictwa w powstaniu, i obiecuje Yaevinnowi i jego podkomendnym zorganizowanie dla nichucieczki
 • Neutralnośc: Triss Merigold otrzymuje od króla Foltesta funkcję doradczyni królewskiej

Niezależnie od wyboru obaj monarchowie przystaną na propozycję wiedźmina, że za 8000 orenów zabije Wielkiego Mistrza. Po rozmowie z Jaskrem (jest to ostatnia okazja do wzięcia przechowywanych we wcześniejszych aktach przedmiotów!) bohater udaje się do ulicy za szpitalem Lebiody, gdzie napotyka oddział ludzkich i zmutowanych rycerzy Zakonu, zamierzających się na życie zgromadzonych tutaj cywili:

 • Zakon Płonącej Róży: Zygfryd i Geralt są zmuszeni do walki z nimi. Ten pierwszy komentuje: "A to skurwysyny! Geralt, ja go znałem! Miesiąc temu był normalnym człowiekiem. Był mniejszy ode mnie!", na co Geralt odpowiada: "Jednak ty lepiej władasz mieczem".
 • Scoi'atel: Zygfryd dowodzi owym oddziałem. Na widok Geralta i Yaevinna mówi: "Wiedźminie, niepotrzebnie stanąłeś mi na drodze", na co Geralt zarzuca mu: "Powiedz mi, jak to jest zabijac ludzi. Wykonujesz tylko rozkazy? A może po prostu sprawia ci to przyjemnośc?", po czym wywiązuje się walka. Po zabiciu rycerzy i Zygfryda Yaevinn komentuje: "I tak Zakon zrzucił swe ostatnie maski", na co Geralt przytakuje: "Pod lśniącymi zbrojami - zgnilizna".
 • Neutralnośc: Zygfryd i w tym przypadku dowodzi grupą Zakonu z mutantem w swoich szeregach, jednak tym razem nakazuje odejście Geraltowi. Wiedźmin może wybrac walkę z nim ("Oddajesz cywili na żer mutantom?") lub przekonac go do prowadzenia boju z nieludźmi - wówczas ten zostawi cywili w spokoju i nie będzie przeszkadzał Geraltowi.

Po załatwieniu sprawy z mutantami z bezpiecznego domu wychodzi anonimowy człowiek nazwany uciekinierem, który nakaże wiedźminowi i jego towarzyszowi wejście do środka. Tam Geralt spotka niektóre postaci z całej gry, takich jak: Golan Vivaldi, Vaska, pustelnik, nowicjuszka, rezolutna dziewczynka, Carmen (jeżeli w zadaniu "Zamek i klucz" Geralt zabił Vincenta Meisa), Wielebny (jeżeli nie zginął w akcie I), Vetala (jeżeli wiedźmin nie zabił go w zadaniu "Sześc stóp pod ziemią"). Sam uciekinier zapytany o możliwośc przejścia do klasztoru Płonącej Róży, podsunie pomysł wzięcia klucza ze skrzyni w piwnicy i otworzenia drzwi, prowadzącego do następnych piwnic. Po wylądowaniu w kolejnym domu czeka wiedźmina walka z kilkoma upiorami i bruxą oraz natknięcie się na górze na szaleńca. Po wyjściu przez okno

 • Zakon Płonącej Róży: Yaevinn zapragnie zemsty na wiedźminie za pomaganie zdemoralizowanym ludziom, jakim okazali się rycerze Zakonu. On i jego oddział elfów i krasnoludów ze Scoi'atel rzuci się na Geralta i Zygryda. Po ich zabiciu i rozmowie z rannym zakonnikiem Geralt zyskuje klucz do kanałów.
 • Scoi'atel: Yaevinn i Geralt spotykają żołnierzy temerskich i ich kapitana, broniących dzielnicy przed zmutowanymi rycerzami. Po zabiciu mutantów i rozmowie z rannym zakonnikiem Geralt dostaje klucz do kanałów.
 • Neutralnośc: Yaevinn dowodzący elitarnymi wojownikami Wiewiórek zarzuca wiedźminowi odpowiedzialnośc za śmierc Toruviel - Geralt może sprowokowac go do walki słowami "Potrzebujesz Toruviel jako pretekstu do zabijania. Pokaż, że masz jaja, i przyznaj to, lub wyjaśnic mu: "Mylisz się, zabiją ją twoja kochana wojenka. Przestań w końcu niszczyc i grzebac w historii. Zbuduj coś", co przemówi elfowi do rozumu. Tutaj także zmutowanie rycerze będą chcieli zabic Geralta, zaś ranny zakonnik nie pojawia się - to Triss Merigold ma klucz

Po załatwieniu powyższej kwestii w kanałach wiedźmin i jego towarzysz będą musieli zmierzyc się z zeuglem. Po jego zabiciu i wyjściu do dzielnicy biedoty Wyzimy Klasztornej bohaterowie stają się świadkami zbiorowej modlitwy wiernych zgromadzonych przed kapłanami Wiecznego Ognia. Po rozprawie z kolejnymi zmutowanymi rycerzami brama do klasztoru staje otworem, ale Zygfryd zostaje ranny w nogę/Yaevinn otrzymuje ciężką ranę po ciosie w żebra/Geralt okłamuje Triss, że zapomniał eliksirów, więc ta teleportuje się po nie - w rzeczywistości wiedźmin nie chce narażać Triss w walce z Wielkim Mistrzem. Gdy Geralt znajdzie się w Klasztorze, ujrzy dwóch normalnych, niezmutowanych rycerzy Zakonu, którzy zabronią wiedźminowi przebywania tutaj, więc nie pozostaje Białemu Wilkowi nic inego, jak ich zamordowac. Otwierając drzwi za pomocą klucza z ciała jednego ze strażników bohater włazi do wielkiej sali, gdzie niektórzy mieszkańcy Wyzimy zebrali się w celu znalezienia bezpieczeństwa. Wielki Mistrz nawiązuje z Geraltem rozmowę twarzą w twarz, po czym przenosi siebie i jego do lodowych pustkowi - tak kończy się zadanie "Popioły Wyzimy" i rozpoczyna nowe - "Zwierciadło lodu".

Uwagi[]

 • Po zabiciu zeugla z jego macek można wziąc dużo orenów.
 • W owym zadaniu nie istnieje możliwośc zrobienia niczegokolwiek z orenami, mimo, że Geralt będzie miał okazję do ich wzięcia bardzo dużo razy.

Fazy (dane z dziennika)[]

 • 1. Spotkanie z królem (Zygfryd): Zdaje się, że Foltest zyskał sojusznika w postaci Radowida, króla Redanii. Muszę opowiedzieć królowi o zdradzie Wielkiego Mistrza i przekonać go, że nie cały Zakon sprzeniewierzył się ideałom. Muszę opowiedzieć królowi o zdradzie Wielkiego Mistrza.
 • 1. Spotkanie z królem (Yaevinn): Foltest chyba dogadał się z Radowidem, królem Redanii, i wspólnie zamierzają opanować sytuację. Muszę porozmawiać z królem, aby uchronić Yaevinna przed aresztowaniem. Może wiadomość o zdradzie Mistrza Zakonu odniesie pożądany skutek. Muszę opowiedzieć królowi o zdradzie Wielkiego Mistrza.
 • 1. Spotkanie z królem: (Triss) Zdaje się, że Foltest prowadzi teraz negocjacje z Radowidem - Temeria nie jest w stanie samodzielnie opanować sytuacji. Muszę opowiedzieć królowi o zdradzie Wielkiego Mistrza. Muszę opowiedzieć królowi o zdradzie Wielkiego Mistrza.
 • 2. Polowanie: Król obiecał mi 8000 orenów za zabicie Wielkiego Mistrza. Muszę przedrzeć się przez całą Wyzimę aż do klasztoru, żeby go zgładzić. Muszę przedrzeć się przez całą Wyzimę aż do klasztoru i zgładzić Wielkiego Mistrza.
 • 3. Jaskier: Jaskier został, aby układać swoje absurdalne pieśni o aktualnych wydarzeniach. Ja muszę iść dalej, żeby dopaść Wielkiego Mistrza w klasztorze. Muszę iść dalej, żeby dopaść Wielkiego Mistrza w klasztorze.
 • 4. Mutanty (Zygfryd): Wygląda na to, że Zakon wypuścił na ulice mutantów, którzy zagrażają ludziom. Musimy się ich pozbyć. Musimy pozbyć się mutantów Zakonu.
 • 4. Cywile (Yaevinn): Zygfryd na czele mutantów Zakonu postanowił wymordować ludność cywilną. Nie mogę na to pozwolić. Nie mogę pozwolić, żeby mutanci wymordowali cywilów.
 • 4. Zygfryd (Triss-zabicie Zygfryda): Zygfryd prowadzi swoich mutantów przeciw ludziom. Muszę go powstrzymać. Muszę powstrzymać Zygfryda i jego mutantów.
 • 4. Zygfryd (Triss-ustąpienie Zygfryda): Zygfryd zrozumiał, ze zabijanie cywilów to błąd. Postanowił zająć się mordowaniem Scoia'tael. No cóż, ja mam przed sobą inne zadanie. Muszę znaleźć przejście do klasztoru. Większość dróg jest zablokowana, wszystko płonie. Muszę znaleźć przejście do klasztoru. Większość dróg jest zablokowana, wszystko płonie.
 • 5. Zaproszenie: Powinienem iść za tym człowiekiem. Może uda mi się znaleźć jakieś przejście w podziemiach budynku. Ulice są zbyt niebezpieczne, poszukam przejścia przez piwnice.
 • 6. Klucz (opcjonalnie): Nasz gospodarz twierdzi, że przez piwnice tego domu możemy dostać się do sąsiedniego budynku i w ten sposób ominiemy sporą część płonących ulic. Muszę poszukać klucza, ponoć znajduje się gdzieś w domu. Muszę poszukać klucza do piwnicy, ponoć znajduje się gdzieś w domu.
 • 7. Droga przez piwnice: Mam klucz do przejścia. Idąc piwnicami, oszczędzimy sporo czasu i zachodu. Zamierzam się przemieszczać piwnicami.
 • 8. Szaleniec (opcjonalnie): Na piętrze domu spotkaliśmy człowieka, który chyba zbyt wiele przeszedł... Powiedział, że z budynku możemy się wydostać przez okno. Według tego człowieka możemy się wydostać z budynku przez okno.
 • 9. Scoia'tael: (Zygfryd) Yaevinn i jego Wiewiórki nie żyją. Droga wolna, możemy iść dalej. Droga wolna, możemy iść dalej.
 • 10. Ranny zakonnik (Zygfryd): Ranny zakonnik wycharczał, że do klasztoru można się dostać przez kanały. Wspomniał też coś o zeuglu, który strzeże przejścia. Dostałem od niego klucz. Czas ucieka, musimy zejść do kanałów. Czas ucieka, musimy zejść do kanałów.
 • 9. Zakonnicy (Yaevinn): Spotkaliśmy oddział żołnierzy szykujących się do walki. Ponoć kręcą się tutaj zakonnicy. Trzeba im dać nauczkę. Ponoć gdzieś tutaj kręcą się zakonnicy. Trzeba im dać nauczkę.
 • 10. Ranny zakonnik (Yaevinn): Ranny zakonnik wycharczał, że do klasztoru można się dostać przez kanały. Wspomniał też coś o zeuglu, który strzeże przejścia. Dostałem od niego klucz. Czas ucieka, musimy zejść do kanałów. Czas ucieka, musimy zejść do kanałów.
 • 9. Yaevinn (Triss-zabicie Yaevinna): Yaevinn zginął, gdyż nie potrafił się wyrzec nienawiści. Czas iść dalej - ta okolica jest zbyt niebezpieczna. Czas iść dalej. Czuję, że nie obędzie się bez walki.
 • 10. Zmutowani rycerze (Triss-zabicie Yaevinna): Bracia Więksi byli w stanie przejść przez płonące miasto. My możemy mieć z tym problemy. Muszę ustalić z Triss dalsze plany. Muszę uzgodnić z Triss dalszy plan.
 • 11. Kanały (Triss-zabicie Yaevinna): Droga do klasztoru prowadzi przez kanały. Aby się tamtędy przedostać, muszę zabić potwora, zeugla. Czas odnaleźć wejście do kanałów. Czas odnaleźć wejście do kanałów.
 • 9. Yaevinn (Triss-ustąpienie Yaevinna): Zdołałem przekonać Yaevinna, że nie jestem odpowiedzialny za śmierć Toruviel. Chyba nawet zrozumiał, o co mi chodziło. Czas iść dalej. Czas iść dalej. Czuję, że nie obędzie się bez walki.
 • 10. Zmutowani rycerze (Triss-ustąpienie Yaevinna): Bracia Więksi byli w stanie przejść przez płonące miasto. My możemy mieć z tym problemy. Muszę ustalić z Triss dalsze plany. Muszę uzgodnić z Triss dalszy plan.
 • 11. Zeugl: Triss twierdzi, że w kanałach, przez które będziemy szli w drodze do klasztoru, zalągł się potwór, zeugl. Musimy go pokonać. Będę musiał pokonać zeugla.
 • 12. Do klasztoru: Zdołaliśmy pokonać zeugla. Teraz musimy poszukać wyjścia z kanałów i kierować się w stronę klasztoru. Teraz musimy poszukać wyjścia z kanałów i kierować się w stronę klasztoru.
 • 13. Przed walką: Jesteśmy już blisko klasztoru. Czeka nas ciężka walka, zanim staniemy oko w oko z Wielkim Mistrzem. Musimy przebić się do bram klasztoru.
 • 14. Bramy klasztoru: Straże pokonane. Jestem już prawie u celu. Czas wejść do klasztoru.
 • 15. Konfrontacja (Zygfryd oraz Yaevinn): Dalej pójdę sam. Zbliża się chwila konfrontacji z Wielkim Mistrzem. Muszę się dobrze przygotować do tej walki. Muszę iść dalej, odnaleźć Wielkiego Mistrza.
 • 15. Konfrontacja (Triss): Udało mi się przekonać Triss, aby odeszła. Muszę iść dalej sam, nie chciałem jej narażać. Za tą bramą czeka mnie walka z Wielkim Mistrzem. Udało mi się podstępem odesłać Triss. Muszę wejść do klasztoru, zanim wróci.
 • 16. Komnaty Wielkiego Mistrza: Za tymi drzwiami znajdują się komnaty Wielkiego Mistrza. Strażnicy zapewne mieli przy sobie klucze. Kiedy przekroczę próg, rozpocznie się walka na śmierć i życie. Muszę się przygotować do walki na śmierć i życie.
 • 17. Twarzą w twarz: Dotarłem do Wielkiego Mistrza, jednak spotkanie nie potoczyło się zgodnie z moimi przewidywaniami. Wciąż czeka mnie konfrontacja z Jakubem de Aldersberg, ale czas ucieczki i pościgu już się skończył. Zmusiłem Wielkiego Mistrza do konfrontacji, z której tylko jeden wyjdzie zwycięsko.

Galeria[]

Advertisement