FANDOM


Próba Traw – najsławniejsza z wiedźmińskich prób przeprowadzanych na młodych chłopcach, mająca na celu dać wiedźminowi jego nadludzkie zdolności i zmieniająca oczy z ludzkich w zmutowane, mogące zwężać źrenicę ślepia. Wywołuje wśród czarodziejów wiele kontrowersji, ze względu na to, że przeżywa tylko trzech, najwyżej czterech na dziesięciu chłopców. Nie wiadomo dokładnie, na czym polega ani o jakie „Trawy” chodzi. Jest to tajemnica wiedźminów. Innym przykładem mutacji, które odbyć muszą młodzi adepci, są Zmiany, przeprowadzane po Próbie traw.

Wiedźmin

W prologu gry Eskel opowiada Geraltowi o całym procesie stawania się wiedźminem. Dzieli się on na trzy etapy. Pierwszy z nich to Wybór. Polega na ciężkim, morderczym treningu, połączonym z odpowiednią dietą. Opiera się ona na spożywaniu unikalnych grzybów, mchów, traw i ziół. Dzięki niej zwiększa się przyrost mięśni, przemiana materii i kondycja — czyli ogólna wydolność organizmu. Już pierwszy etap może być zabójczy dla ucznia. Najczęściej nie wytrzymuje wątroba i serce. Pojawić się też może nadmiar agresji, niekontrolowane wybuchy gniewu i depresja. Drugim etapem jest Próba Traw. Do jej przeprowadzenia niezbędne są odpowiednie retorty, piece alchemiczne, receptury, rdzeń kręgowy widłogona, język bruxy albinosa, gruczoł jadowy mantikory, zioła (w tym przestęp, skorocel i korzeń mandragory), trawy (w tym perz i wiechlina) oraz czarodziej. Trawy oddziałują na system nerwowy, dlatego proces musi być kontrolowany magicznie. W efekcie zyskuje się błyskawiczny refleks, nieosiągalne dla zwykłego człowieka tempo reakcji. Etap ten przeżywa tylko czterech na dziesięciu uczniów. Ostatnim etapem są Zmiany, czyli mutacja oczu, szpiku kostnego, zmiany hormonalne, dzięki którym wiedźmin widzi w ciemności, rany goją mu się nawet trzy razy szybciej oraz ma zwiększoną odporność na trucizny. Ceną jest bezpłodność. Wszelkie zmiany są nieodwracalne.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W grze Wiedźmin 3: Dziki Gon Geralt może znaleźć w okolicach Kaer Morhen jaskinię, w której dawniej przeprowadzano Próbę traw. Sam Biały Wilk będzie wspominał swoje poddanie się próbie.

Podczas wykonywania jednego z zadań głównych, zostanie przeprowadzona Próba traw na Umie w celu zdjęcia klątwy z niego i przywróceniu mu normalnej formy cielesnej. Zamiast mutagenów Yennefer używała zaklęć stabilizujących, do podtrzymania funkcji życiowych. Geralt będzie musiał podać do żył eliksiry o nazwie Perz, Wiechlina i Łzawica.

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Próba Traw.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.