Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Ikona info.svg Ten artykuł dotyczy przepowiedni. Zobacz też: Przepowiednia Itliny (książka).

Proroctwo Ithlinne, Aen Ithilinnespeath – proroctwo przepowiedziane przez Ithlinne Aegli aep Aevenien, według którego ma nadjeść Czas Białego Zimna i Białego Światła, Czas Szaleństwa i Pogardy, Tedd Deireádh, Czas Końca. Kiedy to ma nadejść długi okres mrozu i większość ziemi zostanie skuta lodem co doprowadzi do śmierci większości ludzi, krasnoludów i innych stworzeń. Po czasie wiecznego zimna, świat ma się odrodzić na nowo ze Starszej Krwi (Starsza krew płynie w żyłach Ciri). Pierwszym znakiem zapowiadającym nadejście Czasu Białego Zimna i Białego Światła ma być spłynięcie ziemi krwią elfów. Według uczonych proroctwo Ithlinne przepowiada zmianę kąta nachylenia się ziemi co ma spowodować właśnie to nagłe ochłodzenie klimatu.

Gra Wiedźmin

W grze komputerowej Wiedźmin bohater po raz pierwszy słyszy przepowiednię tuż po zabiciu gromadki barghestów koło zajazdu: uratowany przed nimi chłopiec Alvin doznaje szoku i zaczyna unosić się nad ziemią, emitując niebieską poświatę i recytując cały tekst proroctwa niezbyt naturalnym głosem, po czym uspokaja się.

Przepowiednię można również przeczytać w książce "Przepowiednia Itliny" szeroko dostępnej na rynku temerskim.

Rozmowa z Zoltanem Chivayem w akcie II lub III na tematy filozoficzne sprawi, że krasnolud przyzna, iż uważa wszelkie przepowiednie tego rodzaju za zwyczajny humbug.

Advertisement