Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
People Druid full 3.png

Pustelnik — postać z gry komputerowej "Wiedźmin", nieznany z imienia i nazwiska eremita mieszkający w pustelni w zakątku na polach koło wioski Odmęty.

Opis

W dawnych latach zajmował użyteczne w dyplomacji temerskiej stanowiska, lecz po dobrowolnym zakończeniu kariery osiadł na polach niedaleko wioski Odmęty, by wieść życie pustelnika. Posiada rozległą wiedzę na różne tematy jako jej wielki miłośnik. Utrzymuje się m.in. z handlu prowadzonego z mieszkańcami wioski, dodatkowo grywa również w kościanego pokera. Mimo lekceważącej opinii Pani Jeziora, która uważa go za nudziarza, należy do grona jej oddanych sług i wyznawców: opiekuje się grobami (kurhanami) czterech rycerzy Pani - Gavandra (jej obrońcy przed atakami Czarnego Rycerza), Elleverera (poległego w walce z wodną bestią), Borsa (zaginionego podczas wykonywania swojej ostatniej misji) i Reynarda (zwyczajnego karczmarza zabraniającego klientom sikania do jeziora), a także piątym nagrobkiem - przeznaczonym dla potencjalnego wojownika.

Przez cały czas przebywa w obrębie swojej chatki na polach, zaś nocą drzwi do niej są zamknięte, więc nie można się wtedy doń dostać. Jest jednym z potencjalnych graczy do pokonania w zadaniu "Kościany poker: zawodowiec". Sam zleca Geraltowi zadanie poboczne "Polowanie na Gon", w którym pełen obaw o to, że Król Gonu i jego orszak uprowadzą dusze zmarłych rycerzy, prosi Geralta o odpędzenie widm za pomocą korzeni mandragory zebranych z kurhanów. Po uczynieniu tego pustelnik oferuje Geraltowi trzy nagrody: książkę o upiorach, południcach, północnicach i Dzikim Gonie (raczej nieopłacalne na tym etapie gry), klucz do swej chatki, która zyska po jego wzięciu miano "Domka wiedźmina" (niepożyteczne chyba, że ktoś chce wziąć z jej wnętrza parę drobiazgów, jak grzechotka odstraszająca skolopendromorfy czy książka) oraz wianek z nieśmiertelników (absolutnie nieprzydatne, gdyż odczarowanie za jego pomocą Celiny nie wpływa w ogóle na żaden z czynników z gry, a jej zabicie dodaje punkty doświadczenia). Jeżeli Geralt porozmawiał z Panią Jeziora o świętym Graalu, wówczas należy udać się do pustelnika i wysłuchać jego opowiadań o nim - wtedy zostaną odblokowane opcje dialogowe umożliwiające Geraltowi zdobycie karty seksu Pani Jeziora. Mędrzec wyjaśni Geraltowi, że mimo posiadania wielu wyznawców czuje się ona jak samotna bogini oraz przedstawia Geraltowi trzy wersje (teorie) o świętym Graalu: materialną (święty Graal to złoty kielich), spiskową (święty Graal stanowią potomkowie druida Brązowego Dana) i filozoficzną (święty Graal to odkrycie wartości samego siebie i celu swojego życia w trakcie długiej wędrówki w jego poszukiwaniu). W zadaniu "W pełnym słońcu" po rozmowie z Celiną po jej kłótni z Julianem wyżali się Geraltowi, że "Kto jest lepszy niż Julian? Może ten <Ach, jak ja cierpię za miliony> Adam? Jest żałosny! A może masz na myśli pustelnika z pól? Drwij sobie dalej!".

W epilogu pustelnik przyjeżdża do Wyzimy Klasztornej, aby udzielać królowi Foltestowi swoich rad, jednak w chwili obecnej został zmuszony do zatrzymania się w bezpiecznym domu, gdzie oprócz wyjaśnienia celu swego przybycia chętnie opowie Geraltowi o swojej pogłębionej wiedzy na temat Dzikiego Gonu. W akcie IV na asortyment jego sklepu składają się zioła, droższe składniki alchemiczne, książki i zwoje (m. in. recepta na eliksir ze śluzu Dagona), alkohole i talizmany. Można mu sprzedawać skóry bazyliszka.

Ciekawostki

  • Głosu użyczył mu Włodzimierz Bednarski.
  • Niewykluczone, że wzorce do jego postaci czerpano z Vysogoty.
  • Posiada portret do dziennika, który jest wprawdzie dostępny w edytorze d'jinni i można go dodać dla jakiejś postaci, lecz w samej grze nie pojawia się on ani razu; nie zmienił się po dokonaniu retekstury w Edycji Rozszerzonej.
  • W oryginalnej grze komputerowej "Wiedźmin" posiadał taki sam model postaci, jak druidzi czy Zdenek, lecz w Edycji Rozszerzonej doczekał się zmiany koloru włosów i brody z białego na czarny.
  • Pustelnik występuje też w dodatku Wiedźmin 3: Krew i Wino. Mężczyzna medytuje na wyspie na jeziorze Lac Célavy. Czeka tam na śmiałków, którzy posiądą pięć cnót rycerskich, a następnie staną do ostatniej części testu - walki z nim samym. Sposób walki Pustelnika jest dokładnie taki sam jak ofirskiego maga w Wiedźmin 3: Serca z Kamienia. Po wygranej Geralt otrzymuje potężny miecz Aerondight.

Galeria

Advertisement