FANDOM


Gram w szachy, żeby odkryć ich sekret. W tych figurkach szumi krew. Trzeba przystawić ucho – i słychać. Szu-szu. Szu-szu. Serce pompuje życie. Zbijam pionka – słyszę rozrywane mięso. Zbijam figurę – słyszę krzyk z głębi trzewi. Ja chcę złamać szachy, wycisnąć z nich prawdę.Radowid pogrążony w szaleństwie[1]
Radowid V Srogi, zwany również Redańskim – syn redańskiego króla Vizimira II Sprawiedliwego oraz Hedwig z Malleore, młodszy brat Dalimiry i Mileny, królewicz, a potem król Redanii z dynastii redańskiej.

Biografia

Wczesne życie

Radowid urodził się w 1255 jako syn króla Redanii, Vizimira II i jego żony Hedwig z Malleore. Choć był jedynym synem, to jednak najmłodszym dzieckiem. Jego rodzeństwem były dwie siostry – Milenę i Dalimirę. Pierwsza została czarodziejką w Aretuzie, a druga poświęciła się kapłaństwu.

W 1264, w wieku 9 lat, został formalnie zaręczony z następczynią tronu Cintry, 12-letnią księżniczką Cirillą, wnuczką królowej Calanthe. Jednak po upływie pół roku król Vizimir zerwał zaręczyny bez podania przyczyn. Radowid i Ciri nigdy się nie spotkali.

W dzień wybuchu II Wojny z Nilfgaardem został zamordowany jego ojciec, król Vizimir II.

Początki panowania

Radowid wstąpił na tron jako Radowid V, jednak ponieważ miał dopiero 13 lat nie mógł samodzielnie sprawować rządów. Ostatecznie władzę przejęła Rada Regencyjna, na czele której stanął szef wywiadu redańskiego Dijkstra oraz czarodziejka i doradczyni jego ojca Filippa Eilhart.

Gry

Wiedźmin

W przyszłości ma poślubić Addę Białą – z tego faktu wynika, że po śmierci Foltesta królestwa Redanii i Temerii miały zostać połączone w jedno królestwo. Wspierał też początkowo organizację Salamandra jako "polityczną dźwignię nacisku" na Foltesta. Ostatecznie jednak zaprzestaje z nimi współpracować po tym, jak zrozumiał że to on zostaje przez nią wykorzystywany. Zawiera również sojusz z Foltestem, dzięki któremu przejmuje w pełni władzę w swoim królestwie.

W akcie III, w trakcie wykonywania zadania "Zamek i klucz" wiedźmin ma okazję zobaczyć rozmowę złoczyńców Salamandry z hologramem króla Radowida w ich kryjówce w niedostępnej części Wyzimy Handlowej. Władca ogłasza im kategoryczne zaprzestanie współpracy. Chwilę później wiedźmin kończy podsłuchiwanie i zabija łotrów. Zainteresowany postacią Geralta Radowid może nam wyjawić miejsce swojej kryjówki w Wyzimie Handlowej. Po opuszczeniu domu wiedźmin może podzielić się tymi spostrzeżeniami z wilkołakiem Vincentem Meisem.

Po odwiedzeniu Radowida w jego sekretnym lokum można popchnąć do przodu zadanie "Wszyscy ludzie Foltesta", dowiedzieć się paru informacji o osobie Filippy Eilhart i upewnić monarchę, że królewna Adda - jego przyszła małżonka - nie przeniesie swych "cech strzygi" na ich dzieci.

W akcie V pojawia się na Grobli, gdzie można przeprowadzić z nim krótką pogawędkę i przekazać informację o zabiciu Magistra.

Na początku epilogu ostatni raz widzimy go rozmawiającego z królem Foltestem. Przebieg rozmowy zależy od decyzji podjętej w zadaniu "Jej Wysokość Strzyga" (jednocześnie następuje przerywnik fabularny z udziałem Radowida z konsekwencjami tej decyzji):

 • Odczarowanie Addy: Radowid i Adda wzięli ślub.
 • Śmierć Addy: Foltest i Radowid ustalają podział Temerii w więcej niż chłodnej atmosferze.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

W2 SS Radowid

Król Radowid, jako pełnoprawny władca Redanii, jest znaczącą postacią w całej linii fabularnej gry. Jest młodym, niecierpliwym i chorobliwie ambitnym królem. Ma ambicje przejęcia tronu Temerii. Bierze czynny udział w obradach w Loc Muinne, gdzie przybył wraz ze swymi wojskami. Od Shilarda dowiedział się o Loży, jednak tylko o organizacji, a nie o członkiniach. Rozkazuje swoim poddanym oślepić Filippę. Podczas obrad dokonuje rozbioru Temerii, koronuje się na króla Temerii lub nic nie uzyskuje albo wybiera wojnę z Saskią i Wolnym Państwem. Sprowadził do siebie Zakon Płonącej Róży i obiecał im ziemię.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Radowid pogrążył się w szaleństwie, zabijał za najmniejsze podejrzenie o zdradę, karał brutalnie za okłamywanie go. Wyjął magię spod prawa i założył grupę inkwizytorów Wiecznego Ognia zwaną Łowcami Czarownic. W czasie trzeciej wojny z Nilfgaardem zdradził dotychczasowego sojusznika Kaedwen, zaatakował je zimą i przyłączył do swego królestwa, mordując Henselta. Był jednak taktycznym geniuszem, który skutecznie stawiał opór cesarzowi Emhyrowi. Zamierzał również przyłączyć do swojego królestwa całą resztę północy.

 • Jeżeli Geralt pomoże w zamachu i poprze Dijkstre. Radowid ginie, a ostatni śmiertelny cios zadaje niespodziewanie Filippa Eilhart. Dijkstra odeprze Nilfgaardczyków, zostanie kanclerzem Redanii i zjednoczy całą północ skupiając się na budowaniu manufaktur i ekonomii. Temerscy spiskowcy w tym Vernon Roche i Talar zostaną zamordowani, gdyż ich plan był sprzeczny z racją stanu Redanii i reszty Królestw Północy.
 • Jeżeli Geralt pomoże w zamachu i poprze Vernona Roche'a i Talara, Radowid zginie, a ostatni śmiertelny cios zadaje niespodziewanie Filippa Eilhart. Roche i Talar dobiją interesu z Emhyrem, w zamian za stworzenie autonomi temerskiej cesarz wchłonie resztę północy. Nilfgaard wygra wojnę, a Królestwa Północy znajdą się pod zaborem cesarskim, gdyż ostatnia silna armia północy zostanie bez władcy. Dijkstra zginie podczas sprzeczki z Vernonem Rochem.
 • Jeżeli Geralt nie zdecyduje się na pomoc w zamachu Radowid przeżyje i pokona Nilfgaard. Zostanie Królem praktycznie całej północy. Wyśle swoich łowców czarownic do Temerii i Aedirn, aby spalili na stosie buntowników i wielu magów, którzy w jego mniemaniu zagrażają jego władzy. Wielu zaczęło uważać, że wolność pod jego rządami jest gorsza od niewoli.

Ciekawostki

 • Był formalnie zaręczony z Cirillą, księżniczką Cintry. Ciri miała wówczas 12 lat, a Radowid 9. Zaręczyny sformalizowała babka Ciri, Calanthe, z ojcem królewicza, królem Vizimirem. Król, nie podając przyczyn, zerwał te zaręczyny po pół roku, a Ciri i Radowid nigdy nie mieli okazji nawet się spotkać.
 • Niektórzy użytkownicy sugerowali, że może być dzieckiem z przepowiedni Falki, ale jest to niemożliwe, ponieważ przepowiednia Falki mówiła o dziecku skalanym Starszą Krwią, natomiast Radowid, wedle informacji zawartych w książce, nie ma w sobie krwi elfów.
 • Gdy Radowid był jeszcze małym chłopcem, Filippa pokazywała mu sztuczki magiczne.
 • W każdej części gry jego charakter ulega zmianie. W pierwszej jest dość przyjaźnie nastawioną personą, w drugiej można go poznać jako człowieka o chłodnym usposobieniu, lecz wciąż liczącego się z sojusznikami, a w trzeciej staje się bezwzględny i szalony, liczą się dla niego tylko własne cele.
 • W pierwszej części gry jest mało znacząco osobą. Widać to po zachowaniu Foltesta wobec młodego władcy. W drugiej części staje się znaczącą osobą w Królestwach Północnych. W trzeciej zaś staje się najpotężniejszym władcą na Północy.
 • W Wiedźminie pod koniec IV Aktu Radowid jest na grobli. Jego żołnierze mają za herb jednorożca i mają niebieskie stroje. Herbem Redanii jest Orzeł, a jej barwy są czerwone. Błąd został poprawiony w modyfikacji Jaki znak Twój? Orzeł Biały!.
 • W grze Wiedźmin jest pierwszym władcą, z jakim ma możliwość rozmawiać Geralt (chociaż jest on wtedy incognito w Wizymie).
 • W zależności od podjętych decyzji może on poślubić księżniczkę Temerii: Anais, bądź Addę Białą, łącząc w przyszłości Temerię i Redanię w jedno królestwo. Jednak w grze Wiedźmin 3 to nie ma znaczenia, bo Temeria i tak upada na rzecz Nilfgaardu, a jeśli Radowid wygra wojnę z cesarzem, to Temeria stanie się Redańska z całą Północą.
 • W grze Wiedźmin 2: Zabójcy Królów nie działa na niego ani znak Aksji, ani perswazja. Jest zatem bardzo przenikliwy i odporny na magię wpływającą na umysł. Zmienia to jedna z modyfikacji.
 • Geralt mówi, że nie zdziwiłby się, gdyby to on odpowiadał za zniknięcie Bussy'iego, ale winny tego jest hrabia Maravell.
 • W Wiedźminie 3 (1275 rok) ma 20 lat.
 • Podejrzewa, że Filippa maczała palce w śmierci jego ojca, co jest prawdą.
 • Mimo, że jest młody, jest jednym z kilku władców, którzy najbardziej liczą się w polityce Nordlingów.
 • Buduje zamki i fortyfikacje, przygotowuje się do wojny - jak mówi Shilard - może to doprowadzić kraj do zguby. Jednak bez ingerencji Geralta, Shilard okazuje się być w błędzie.
 • Nie wiadomo, czy w czasie gry Wiedźmin 3 (1275 rok) posiada jakiś potomków, choćby z Addą Białą.
 • Mimo, że Radowid jest o 3 lata młodszy od Ciri, to w Wiedźminie 3 wygląda on dużo starzej od niej. Jak Geralt mówił w grze Wiedźmin 2, czas w innym świecie płynie inaczej. Poza tym, może na to wpłynął duży stres zarządzania państwem.
 • Ponieważ polowanie na czarownice trwało do 1276 r. można przypuszczać, że Radowid zmarł w tym roku lub zaprzestał polowania (być może odzyskał jasność umysłu).
 • Pochodzenie imienia Radowid: słowiańskie.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon Zobacz odpowiednią kartę w samodzielnej wersji GWINTA: Król Radowid V
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.