FANDOM


Rayla z Lyrii, zwana Czarną, później Białą – oficer wojsk specjalnych Demawenda z Aedirn. Dowódca Blaise'a i Villisa. Przeżyła jako jedyna z wojowników ubezpieczających kolumnę uchodźców z Vengerbergu. Po bitwie pod Brenną jako Biała Rayla ściga po lasach niedobitków z brygady Vrihedd i komand Scoia'tael.

Gry

Wiedźmin

W grze Wiedźmin występuje pod imieniem Biała Rayla i po raz pierwszy pojawia się w akcie IV, gdzie wiedźmin spotyka ją na Brzegu po otrzymaniu od Pani Jeziora miecza Aerondight. Przedstawia mu ona konsekwencje jego decyzji w zadaniu Złoto dla zuchwałych. Po raz ostatni dopadła komando elfów w Wiosce Odmęty, po czym została zdegradowana z rozkazu Zygfryda z Denesle

Jeżeli gracz zdecydował się stanąć po stronie Zakonu Płonącej Róży, Biała Rayla będzie towarzyszyć wiedźminowi w walkach w Starej Wyzimie przeciwko Scoia'tael w zadaniu Płomień, który oczyszcza. Geralt z Rivii będzie rywalizował z nią o wiewiórcze kity z zabitych bojowników komand nieludzi. Wojowniczka zwierza się Białemu Wilkowi, że pierwotnie miała zostać pielęgniarką, lecz zawsze wolała zabijanie. Po wyjściu ze szpitala wywiąże się między nimi walka z elfami, wśród których są nieludzie odpowiedzialni za obcięcie najemniczce ręki. Geralt będzie miał również okazję w kwaterze dowództwa Zakonu Płonącej Róży na nawiązanie romansu z Raylą, która zacznie naigrywać się z Geralta, że nie byłby w stanie walczyć z kobietą (aby uzyskać kartę seksu, trzeba wybrać opcję dialogową "Znam inny sposób aby cię poskromić"). Przywoła mu historię Renfri i genezę jego przydomku "Rzeźnik z Blaviken".

Niezależnie od tego, którą z trzech stron konfliktu obierze wiedźmin, Rayla zostanie zamordowana dwoma strzałami przez Yaevinna. Wiedźmin jest tego świadkiem razem z Zygfrydem (strona Zakonu, rycerz komentuje, że to wielka strata dla Zakonu, życzy jej, by Wieczny Płomień oświetlał jej duszę oraz czuje się w obowiązku powiadomienia o tej śmierci Wielkiego Mistrza Jakuba de Aldersberg), Zoltanem Chivayem (strona Scoia'tael, przez chwilę jest przestraszony, gdyż wydawało mu się, że Rayla jeszcze wstanie, a na komentarz Geralta, że strzała trafiła ją w serce, Zoltan odrzeka: "A podobno nie miała serca") albo Shani (neutralność, medyczka prosi, żeby opuścić to straszne miejsce) przed wyjściem ze Starej Wyzimy na bagna. Ciało Rayli zostało wykradzione przez zbirów Salamandry. Azar Javed przywrócił ją do życia jako bezwolną mutantkę, po czym nasłał na wiedźmina, ten jednak pokonał ją i zabił.

Galeria

Przypisy

  1. gra komputerowa Wiedźmin
  2. Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.