Ikona info.svg Ten artykuł dotyczy rycerza. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Raynard[1] Odolyrijski wielmoża, rycerz[2] i doradca[3] królowej Meve.

Wygląd i charakter

Odo nosił fioletowy płaszcz zdobiony złotymi haftami.

Był oddany królowej, zniecierpliwił się, gdy Geralt odwlekał pasowanie na rycerza przez królową Meve, bo była ranna w usta[2]. Dbał o życie żołnierzy oraz wykazywał się pragmatyzmem i nadzwyczajną powagą[3].

Biografia

Bitwa pod Czerwoną Bindugą[2]

Najprawdopodobniej brał udział w bitwie o most na Jarudze. Po sukcesie lyrijskiego hufca uczestniczył w ceremonii pasowania Geralta z Rivii na rycerza, nobilitowanego za męstwo okazane w ww. starciu.

Gry

Kariera wojskowa[3]

Raynard za młodu wstąpił do wojska, gdzie jako arystokrata od razu otrzymał tytuł dziesiętnika, a chcąc wzmocnić swoją pozycję za plecami króla Reginalda, wyśmiewał i punktował jego błędne poczynania wśród innych oficerów.

Szybko oskarżono go o zniewagę majestatu, a sąd wojskowy wydał na niego karę śmierci, przed którą ocalił go sam Reginald, ułaskawiając dziesiętnika i prosząc go o powtórzenie mu zarzutów.

Gdy Reginald wysłuchał słów Raynarda, stwierdził, że Odo ma rację i uczynił go swoim doradcą, którym ten pozostał aż do śmierci króla. Monarcha, umierając, określił go jako jedyną osobę godną zaufania. Od tamtego czasu dowodził armią królowej Meve.

Towarzyszył władczyni podczas jej wyjazdu, na którym wraz z Foltestem, Henseltem, Demawendem i Vizimirem złożyła deklarację gotowości do „bratniej pomocy”.

Wojna Krwi: Wiedźmińskie Opowieści

Po powrocie Meve do Lyrii okazało się, że podczas nieobecności władczyni po okolicy rozpanoszyli się bandyci, którzy uciekli z twierdzy Spalla, rabując karawany, atakując poborców i mordując arystokrację. Przyczyną było zawarcie z nimi sojuszu przez mającego ich zlikwidować hrabię Caldwella, który chciał przejąć tron.

Gdy armia Meve uporała się z bandytami, zza Jarugi zaatakowały wojska Nilfgaardu. Władczyni polecono przybyć z odsieczą pod miasto Davograd, gdzie udało się odeprzeć natarcie. Następnie żołnierze wyruszyli do stolicy.

Na miejscu armia została zdemobilizowana, a królową i Raynarda w akcie zdrady wtrącono do lochu. Uwięzionych uwolniły Kundle ze Spalli pod przywództwem Gascona.

Raynard towarzyszył władczyni jako doradca w Aedirn i Mahakamie, gdzie korespondował z Vilemem, podając położenie i plany Meve w nadziei na pojednanie zwaśnionej rodziny królewskiej. W Angrenie królowa dowiedziała się o zdradzie przyjaciela, przez co mogła wydalić go z oddziału lub zezwolić na dalsze pozostanie na służbie.

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.