Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Redania (od st. Roethain[1]) – królestwo północy leżące między rzekami Buina i Pontar, jedno z Czterech Królestw. Graniczy z Kovirem, Caingorn, Kaedwen, Aedirn i Temerią.

Na terenie Redanii leży Wolne Miasto Novigrad i uniwersytet w Oxenfurcie. Stolicą Redanii jest Tretogor.

Struktura społeczna[2]

Ta sekcja jest niekompletna. Jeśli możesz, rozbuduj ją.

Dość specyficzna jest struktura społeczna tego kraju - posiada ono najliczniejszą ze wszystkich Czterech Królestw szlachtę, uważającą się za jedynych właściwych i prawdziwych Redańczyków. Stanowi ona większość redańskiej armii. Choć mocno zróżnicowana pod względem finansowym, szlachta prawnie jest równa. Tymi samymi przywilejami cieszą się zarówno biedacy własnoręcznie uprawiający ziemię, jak i bajecznie bogaci magnaci, mieszkający w prywatnych pałacach i utrzymujący prywatne armie. Redańska szlachta żyje głównie na wsi, w rozrzuconych po całym kraju dworkach i folwarkach. Zajmuje się głównie rozrywkami, wojaczką, handlem zbożem i hodowlą koni. Rumaki z Redanii nie mają ponoć sobie równych, a tamtejsza szlachecka jazda należy do najlepszych na świecie. Od kupczenia większość nobilów raczej się powstrzymuje, bowiem za zajęcie się nim lub osiedlenie w mieście grozi utrata szlachectwa; co prawda kara to rzadko egzekwowana, ale lepiej uważać...

Na szlachtę pracują pańszczyźniani chłopi, traktowani w Redanii chyba najgorzej na całym Kontynencie. To w praktyce niewolnicy, którzy większość czasu spędzają na pańskich polach i którzy na ożenek lub zmianę miejsca zamieszkania muszą uzyskiwać specjalne pozwolenia. Można nimi swobodnie dysponować, sądzić ich, poniewierać, dawać w prezencie, sprzedawać, a nawet przegrywać w kości.

Znani obywatele

Królowie oraz inni władcy Redanii

Inni Mieszkańcy

Krainy

Główne miasta i warownie

Pojawiające się tylko w grze

Obiekty naturalne

Siły zbrojne

Na początku 2 Wojny Północnej Redania mogła wystawić 35 tys. wojska (z czego 4 tys. to pancerna jazda). Jednak po zaciągnięciu pożyczki od króla Poviss i Koviru, Redania była gotowa zwerbować 49 tys. żołnierza, w tym 35 tys. piechoty i 14 tys. ciężkiej pancernej jazdy. Dzięki Radowidowi V liczba wojsk Redanii z całą pewnością znacznie się zwiększyła.

Religia

Na temat religii w Redanii wiadomo niewiele. Prawdopodobnie dominuje tu kult Wiecznego Ognia.

Gospodarka

Krociowe zyski królestwo czerpie z handlu z Novigradem i eksportu zboża - rzec można, że stanowi spichlerz całego kontynentu, a nawet innych części świata, dlatego też dominującym krajobrazem Redanii są ogromne, falujące łany zboża. Estymy i dochodów królestwu dodaje też fakt, iż na jego terenie znajduje się największa i najbogatsza aglomeracja Północy - Wolne Miasto Novigrad, oraz miasteczko Oxenfurt ze swoim znakomitym uniwersytetem.

Obecnie gospodarka państwa jest poważnie zagrożona, gdyż do kraju napływają tanie towary z Nilfgaardu i innych państw, które stanowią poważną konkurencję dla miejscowych rzemieślników. Ponadto, znajduje się tu bardzo mało manufaktur.

Kultura i nauka

Uniwersytet Oxenfurcki jest centrum nauki i kultury w Redanii i Północnych Królestw. Wydał on na świat wielu najsłynniejszych naukowców, lekarzy, pisarzy, artystów i wielu innych inteligentów. Wszyscy zaczynali właśnie w Oxenfurcie (np. Jaskier i Shani) dzięki czemu uniwersytet zawdzięcza swą sławę.

Heraldyka

COA Redania ancien.svg COA Redania Radovid IV sceptre.svg H Jamurlak.svg H Łukomorze.svg
Starszy herb Redanii Młodszy herb Redanii Herb Jamurlaku Herb Łukomorza

Dane z gier

Wiedźmin

Na obradach Królów Redanii i Temerii wymierzonych w mistrza Zakonu Płonącej Róży, Król Foltest obiecuje w przyszłości władanie nad Temerią królowi Radowidowi V Srogiemu, przypieczętowaniem tej obietnicy ma być ślub Redańskiego króla z Temerską księżniczką Addą Białą. Władcy wypowiadają również wojnę zakonowi i ogłaszają współpracę w tej kwestii.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Mapa Redanii

Władcą Redanii jest Radowid V Srogi rządzący swym krajem wraz z małżonką, Addą Białą (jeżeli Geralt nie zabił jej w poprzedniej części gry). Król, poprzez wznoszenie w królestwie potężnych obwarowań i tworzenia silnej armii, próbuje przygotować kraj na ewentualną inwazję Nilfgaardu. Próbuje także przejąć władzę w Temerii po zabójstwie Foltesta przez nieznanego królobójce. W zależności od naszych decyzji, Temeria może stać się krajem połączonym z Redanią unią personalną Radowida.

Redański król jest przebiegły i wykorzystuje zamęt związany z chaosem w Temerii, królobójstwami i prowokacją Nilfgaardu oraz samowolką Loży czarodziejek i w całym tym konflikcie interesów to właśnie Radowid V Srogi rozdaje karty i rozegrywa spektakl wedle uznania. Cesarscy spiskowcy również muszą liczyć się z Redańskim królem gdyż pomimo próby rozpętania przez nich chaosu na północy, Redania pozostaje niewzruszona, a nawet co więcej zyskuje wpływy. Redański król nie traci żadnej okazji do powiększenia swoich wpływów i udowadnia to mordując czarodziejów w Loc Muinne (ścieżka Iorwetha/Roche) lub tworząc Radę i Kapitułę, którą trzyma krótko w garści (ścieżka Triss).

Wiedźmin 3: Dziki Gon

W3 SS Mapa Północy.jpg

Pół roku od wybuchu wojny z Nilfgaardem i wywołanego przez królobójstwa chaosu w Północnych Królestwach, Nilfgaardczycy skutecznie prą na przód w podboju przejmując kontrolę nad Verden, Brokilonem, Cidaris, Temerią i Mahakamem, Lyrią i Rivią, Aedirn, Górnym Aedirn i południowo wschodnią częścią Kaedwen. Niezależnie od wcześniejszych wyborów (Stennis żywy lub martwy, Temeria podzielona lub nie) Królestwa Północne są wchłaniane przez imperium Nilfgaardu jedno za drugim. W obliczu III wojny z imperium jedynym liczącym się państwem jest Redania. Król Radowid V Srogi jest taktycznym geniuszem, który skutecznie odpiera Nilfgaardczyków. Podbojem przejmuje władze nad wojskiem Kaedwen, łącząc oba państwa i zwiększając tym samym swój potencjał militarny. Jednak król redański pomimo swojego geniuszu stratega, popada w paranoję i obłęd. Urządza masowe egzekucje na własnych podwładnych, eksterminuje czarodziejów, ludzi często niewinnych, rzekomo podejrzanych o używanie magii, nie wyłączając prostych zielarzy, guślarzy czy alchemików. Jest bezwzględny i wydaje wyroki śmierci na wszystkich, którzy stanęli mu na drodze lub po prostu przestali być potrzebni. Zagorzały patriota i były szef wywiadu redańskiego, a obecnie jeden z 4 przywódców w Novigradzie - Sigismund Dijkstra, zleca Geraltowi zorganizowanie zamachu na króla Radowida. Dijkstra opowiada wiedźminowi iż przez ponad 20 lat służył królowi Vizimirowi ojcu Radowida i razem przekształcili Redanię w jedno z najpotężniejszych Królestw Północy. Jego zdaniem Redania pod obecnymi rządami szaleńca, nie ma przyszłości. Według niego po odparciu Nilfgaardu, nowy przywódca powinien opierać państwo na zdrowej gospodarce, potężnych sojuszach, budowaniu manufaktur, z prężną nauką oraz niezależnymi sądami wydającymi sprawiedliwe wyroki. Królobójstwo Radowida ma wpływ na losy całej Północy. Wiedzmin Geralt może zachować się na trzy sposoby:

Geralt odmawia zlecenia:
Pod rządami Radowida V Srogiego Redania pokonuje wojska cesarza, wchłania Królestwa Północy łącznie z Aedirn, sam cesarz Emhyr zostaje zamordowany przez opozycje z południa. Radowid morduje wielu zielarzy, guślarzy, alchemików, czarodziejów oraz nieludzi czy uzdrowicieli w Królestwach Północnych w imię odnowy moralnej i budowania potęgi militarnej.
Geralt przyjmuje zlecenie i popiera Dijkstre
Po zamachu i śmierci Radowida V Srogiego, Dijkstra wykorzystuje swoje wpływy i zostaje kanclerzem, Redania jednoczy Północ i pokonuje wojska cesarza, sam cesarz Emhyr zostaje zamordowany przez opozycje z południa. Kanclerz Dijkstra rządzi zwycięską północą zaprowadzając porządki skupiając się na ekonomii i budowaniu manufaktur, postulatach o których wspominał wcześniej Geraltowi
Geralt przyjmuje zlecenie, zabija Radowida i Dijkstre, oraz broni Vernona Roche, Talara
Po zabójstwie Króla Radowida i jego kontr pretendenta do tronu Sigismunda Dijkstry, Vernon Roche i Talar dobijają interesu z cesarzem Emhyrem, w zamian za utworzenie Autonomii Temerskiej, cesarz przyłącza resztę Królestw Północy. Dzięki bezkrólewiu Redanii, Nilfgaard wygrywa wojnę i przejmuje niemal pełną władzę nad całym kontynentem. Redania i większość Północy znajduje się pod zaborem cesarskim.

Ciekawostki

  • Redania posiada jeden z najlepszych wywiadów na Kontynencie
  • Podczas III wojny z Nilfgaardem król Radowid decyduję się na zaatakowanie Kaedwen i połączenie obu państw pod wspólnym berłem, co skutecznie utrudnia postępy nilfgaardzkiej armii.
  • Jeżeli w Wiedźminie 3 Geralt nie pomoże w zamachu na Radowida, Redania zdobędzie całą północ i stanie się, tak jak Nilfgaard, potężnym imperium.

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Redańska Elita.
Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Redański Rycerz.

Przypisy

Advertisement