Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Renfri Vellga, zwana Dzierzbącreydeńska księżniczka i bandytka, ofiara przekleństwa Czarnego Słońca.

Charakterystyka[]

Renfri miała nierówno obcięte, sięgające poniżej uszu włosy koloru słomy. Była wysoka i szczupła, prawie dorównywała wzrostem Geraltowi. W Blaviken nosiła aksamitny, obcisły kaftan z ozdobnym pasem, nierówną spódnicę i wysokie buty z łosiowej skóry. Nosiła przy sobie sztylet z rubinem i miecz.

Biografia[]

Uznana za jeden z pomiotów Przekleństwa Czarnego Słońca miała zostać zgładzona przez najemnego zbira w lesie. Zbira znaleziono martwego. Później dziewczyna musiała kupczyć swoim ciałem, kraść i zabijać, żeby przeżyć. Po kolejnym nieudanym zamachu na jej życie stworzyła wraz z siedmioma gnomami hanzę napadającą na kupców i przejezdnych. W tym okresie szczególnie lubowała się w nabijaniu swych ofiar na naostrzone kołki. Niestety hanza porżnęła się nożami podczas kłótni, prawdopodobnie o podział łupów. Przeżyła tylko Dzierzba. Niedługo po tym wydarzeniu Renfri spotkała się ze Stregoborem, który wpakował ją w bryłę kryształu górskiego i wrzucił do gnomiej kopalni, którą zasypał. Robotę spartaczył, a Dzierzbę znalazł królewicz z któregoś ze wschodnich królestw, odczarował ją i zabrał do domu. Tam zabiła starego króla, a panować zaczął najstarszy syn, już bez rodzeństwa. Po pierwszym przewrocie pałacowym znów zaczęła ścigać Stregobora. W Kovirze dokonała na niego trzech skrytobójczych zamachów, później ścigała go jeszcze w Pontarze i Angrenie. W międzyczasie całkowicie uodporniła się na magię. Ostatnim miejscem w którym szukała Stregobora było Blaviken. Tam, wraz ze swoją drużyną (półelf Civril, Piętnastka, Nohorn, Tavik, Vyr i Nimir) natknęła się na wiedźmina Geralta, który zakończył jej żywot. Wcześniej nieskuteczne próby pozbycia się Renfri, podjęła Aridea. Zamordowanie Renfri spowodowało m.in., że Geralt zyskał przydomek „Rzeźnika z Blaviken".

Gry[]

Wiedźmin[]

W grze komputerowej „Wiedźmin" wiele osób zwraca się do Geralta przydomkiem „Rzeźnik z Blaviken" (np. strażnicy bramy do Wyzimy Handlowej oraz kapitan straży miejskiej Vincent Meis). Historię zabicia Renfri przez Geralta przytoczyła Biała Rayla na prywatnym spotkaniu z Geraltem w polowym centrum dowodzenia Zakonu Płonącej Róży (Zadanie „Płomień, który oczyszcza"). Deidre Ademeyn, jedna z głównych bohaterek przygody „Cena neutralności" z Edycji Rozszerzonej, jest z kolei wzorowana właśnie na postaci Renfri.

Dane z pozostałych źródeł[]

W filmie i w serialu w rolę Renfri wcieliły się Weronika Pelczyńska oraz Kinga Ilgner.

Ciekawostki[]

  • Według Sapkowskiego banda Renfri miała wyglądać jak „heavy-metalowa kapela satanistów".

Galeria[]

Advertisement