Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Riencenilfgaardzki czarodziej, agent Vilgefortza, dawny szpieg wywiadu Kaedwen.

Biografia[]

W młodości studiował dwa lata w szkole czarodziejów w Ban Ard. Został jednak wyrzucony za drobne kradzieże, po czym został zwerbowany przez wywiad Kaedwen, który najprawdopodobniej wyszkolił go na mordercę. Rience trafił następnie do Cintry gdzie, za czasów Królowej Calanthe, trafił do lochu za długi. Został jednak wypuszczony po tym, gdy anonimowy darczyńca spłacił jego długi (możliwe, że osobą tą był czarodziej Vilgefortz, który w ten sposób zrekrutował niedoszłego czarodzieja).

W 1260 roku Rience udał się do Nilfgaardu, gdzie zabiegał o rekrutacje przez cesarki wywiad. Trzy lata później pośredniczył już on w kontaktach między Cesarzem Emhyrem a czarodziejem Vilgefortzem.

Dwa lata po Rzezi Cintry Rience, jako agent nilfgaardzkiego wywiadu, dostał od Cesarza Emhyra zadanie wytropienia Cirilli, zaginionej cintryjskiej królewny. W istocie jednak był on całkowicie lojalny wobec swojego mistrza Vilgefortza, o czym Emhyr jednak nie wiedział. Podążał on śladami Ciri, najpierw udał się do Angrenu, gdzie lokalny kręg druidów opiekował się wojennymi sierotami. Ciało jednego z druidów został później znalezione zmasakrowane, noszące ślady tortur. Następnie udał się na Zarzecze, gdzie dopadł i prawdopodobnie również torturował i zabił chłopską rodzinę, która przygarnęła Ciri od druidów. W ten sposób prawdopodobnie dowiedział się o tym, że dziewczynka została zabrana przez wiedźmina Geralta.

Rience wytropił następnie znanego barda Jaskra, prywatnie przyjaciela Geralta. Jego uwagę przykuła słynna ballada o Lwiątku z Cintry, szczególnie fragmenty mówiące o opiece Geralta nad Ciri. Rience przy pomocy najętych zbirów pojmał Jaskra w zamtuzie i zaczął go torturować. Zanim jednak zdołał wyciągnąć od niego jakiekolwiek informacje, przesłuchanie zostało przerwane przez czarodziejkę Yennefer. Zdołała ona zabić dwóch zbirów Rience’a, a on sam musiał ratować się ucieczką przez portal zesłany przez jego mistrza Vilgefortza. Yennefer zdołała jednak wysłać do portalu ogniste zaklęcie, które trafiło Rience i pozostawiło go z paskudną blizną. Rience od tego momentu poprzysiągł Yennefer krwawą zemstę.

Geralt wkrótce dowiedział się o Riencie i jego zainteresowaniu Ciri, toteż postanowił wywabić go i wydusić z niego informacje o tym, dla kogo pracuje. W tym celu zatrudnił się na barce kursującej po Pontarze. Rience dowiedział się o tym, i wystawił nagrodę za schwytanie wiedźmina żywego. Geraltowi udaje się jednak pokonać nasłanych na niego, podających się za temerską straż, zbirów i wyruszyl on na dalsze poszukiwania Rience'a w Oxenfurcie.

Tymczasem niezbyt dyskretne działania Rience'a przykuły uwagę służb wywiadowczych Królestw Północy. Wiedział o nim Dijkstra, szef wywiadu Redanii, poszukiwał go również wywiad Temerii.

Cesarz Emhyr tymczasem niecierpliwił się brakiem rezultatów w poszukiwani Cirilli, i nakazał Riencowi skończyć grać z wiedźminem i po prostu go zabić. Rience, po uzyskaniu zielonego światła od swojego mistrza Vilgefortza, wynajął do tego zadania braci Micheletów. Geralt tymczasem, przy pomocy młodej medyczki Shani i czarodziejki Filippy Eilhart, dopadł Myhrmana, znachora i kontakt Rience'a w Oxenfurcie. Zmusili oni znachora do wezwania Rience'a na spotkanie przy pomocy magicznego amuletu, który jednak miał ukrytą funkcję ostrzegającą czarodzieja przed niebezpieczeństwem. Rience przybył więc na miejsce spotkania wraz z Micheletami, zamierzając zgładzić Geralta. Ten jednak bez większego trudu pokonał najemnych morderców, Rience za to został ponownie uratowany przez teleport Vilgefortza. Geralt mógł go złapać, jednak sam został powstrzymany przez Filippę Eilhart, której z przyczyn politycznych zależało, aby imię mocodawcy Rience'a (Vilgefortza) pozostało na razie szerzej nieznane.

Po drace w Oxenfurcie Rience zapadł się pod ziemię. Ujawnił się on ponownie dopiero podczas przewrotu na Thanedd, będąc jednym z dowódców oddziału Scoia'tael wspierającego Vilgefortza i innych zdrajców. Rience miał za zadanie schwytać Ciri, która również znajdowała się na wyspie, jednak ta zdołała mu się wymknąć. Rience próbował również zabić Yennefer w ramach zemsty za oszpecenie, jednak ta została z kolei uratowana przez Francescę Findabair, która zamieniła ją w statuetkę i teleportowała z wyspy.

10 dni później w Loc Grim odbyła się audiencja, na której Cesarzowi Emhyrowi przedstawiono rzekomo schwytaną Ciri, dostarczoną do fortu w Nastrog przez Schirru, półefla na usługach Vilgefortza. Emhyr jednak od razu zorientował się, że podsunięto mu sobowtóra. Rozkazał on Vattierowi de Rideaux, szefowi wywiadu, schwytanie między innymi Rience'a, słusznie podejrzewając go o zdradę.

Rience jednak ukrył się w zamku Stygga wraz ze swoim mistrzem, z dala od oczu nilfgaardzkiego wywiadu. Kiedy na początku września Vilgefortzowi udało się schwytać Yennefer, Rience brutalnie ją pobił a następnie asystował swojemu mistrzowi w torturowaniu magiczki, celem zmuszenia jej do magicznego wyskanowania Ciri. Yennefer nie pokazała jednak Vilgefortzowi swojej przybranej córki, a swojego kochanka Geralta wraz z jego kompanią (z wyjtąkiem Regisa, którego z racji bycia wampirem nie dało się wyskanować).

Rience następnie objawił się w stolicy Nilfgaardu (nie osobiście, ale jako magiczna projekcja) Vattierowi de Rideaux. Zaproponował mu układ, głowa Cahira aep Caellacha (którego Emhyr również podejrzewał o zdradę i udział w podsunięciu mu sobowtóra Ciri) w zamian o informacje o działalności Stefana Skellena, o którego polowaniu na Ciri wiedział Vilgefortz.

Vattier przystał na układ, po czym Rience udał się we wskazane miejsce aby szpiegować oddział Puszczyka. Przez kilka dni podążał za oddziałem ukryty za zaklęciem niewidzialności, został jednak wykryty przez posiadającą psioniczne zdolności Joannę Selborne. Został schwytany przez Skellna, który miał zamiar go torturować, jednak nagłe pojawienie się Bonharta wraz z pojmaną Ciri zmieniło sytuację. Rience został uwolniony a Vilgefortzowi (przemawiającemu przy pomocy ksenoglozu będącego w posiadaniu Rience'a) udało się dobić targu zarówno z Puszczykiem jak i z Bonhartem. Kiedy owa czwórka debatowała jednak, Ciri nieoczekiwanie udało się uciec po zaczerpnięciu magicznej mocy od próbującej ją sondować Kenny.

Rience następnie uczestniczył w polowaniu na Ciri wraz ze Skellenem i Bonhartem. Kiedy Ciri ujawniła się w Dun Dare, mordując czterech żołnierzy Skellena, Rience brał osobity udział w pogoni za dziewczyną. Dotarli oni na zamarźnięte jezioro Tarn Mira, gdzie jeżdżąca na łyżwach Ciri zdołała zaskoczyć i sterroryzować pogoń. Po tym, jak dziewczyna zabiła już kilku członków oddziału Skellena, spanikowany Rience rzucił zaklęcie mające złamać lód i oddzielić ich od dziewczyny. Nieoczekiwanie lód załamał się jednak pod nogami Rience'a i Puszczyka, wrzucając ich do lodowatej wody. Rience zawisł palcami na krawędzi lodu, gdzie wkrótce stanęła nad nimi sama Ciri. Rience błagał o życie, obiecując, że powie dziewczynie o miejscu uwięzienia Yennefer. Ciri jednak nie dała się namówić czarodziejowi, wzięła za to głęboki rozpęd i przejechała Rience'owi po palcach łyżwami, odcinając je i skazując go na utonięcie w lodowatej wodzie Tarn Mira.

Advertisement