Ikona info.svg Ten artykuł dotyczy Rzezi w Cintrze. Zobacz też: książkę w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon.

Bitwa o Cintrę, zwana przez Nordlingów Rzezią Cintry – jedna z końcowych bitew I Wojny Nilfgaardu z Nordlingami.

Przebieg

Wojska Nilfgaardzkie przedostały się do miasta w następstwie bitwy w Marnadalu. Królowa zebrała wówczas całe ocalałe wojsko i wielmożów i wycofała się do miasta. Podczas odwrotu Calanthe została ciężko ranna i przewieziono ją do miasta. Nie było nawet oblężenia, bo Cintry nie miał kto bronić. Królowa zabarykadowała się razem z wielmożami i resztką niedobitków w zamku.

Nilfgaardzcy czarownicy w mig rozprawili się z bramą i wojska wtargnęły do środka. Tylko magicznie zabezpieczony stołb był w stanie się bronić, choć wszyscy wiedzieli, że i on długo nie wytrzyma. Po czterech dniach oporu Nilfgaardzkie wojska wdarły się jednak do środka. Cintryjskie kobiety zabijały własne dzieci, je z kolei zabijali mężczyźni, popełniając po tym samobójstwa. Calanthe prosiła, żeby ktoś ją dobił, ale nikt nie miał na to odwagi, więc zrzuciła się głową w dół z zamkowej wieży.

Mówiono później, że cintryjska księżniczka Ciri zginęła z ręki babki, ale tak naprawdę udało jej się uciec z pomocą nilfgaardczyka Cahira aep Ceallach. Miasto niemal doszczętnie spłonęło.

Po bitwie

Bezpośrednim następstwem tej bitwy była II Bitwa pod Sodden, której prawdopodobnie by nie wygrano, gdyby nie wykorzystana propagandowo do zobrzydzenia najeźdźców Rzeź.

Miasto zostało odbudowane dopiero po wojnie i stało się stolicą połączonego unią personalną z Cesarstwem królestwa Cintry.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.