Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Saga o Wiedźminie

Saga o wiedźminie – opowiada o losach wiedźmina Geralta i związanej z nim więzami przeznaczenia dziewczynki – Ciri. Początkowo miała nazywać się Krew Elfów, jak chciał ją nazwać Sapkowski, jednak przyjęła się obecna nazwa.

Saga jest pięcioksięgiem, w którego skład wchodzą:

Składa się też z dwóch tomów opowiadań:

Inne powieści o wiedźminie:

W 2013 roku Andrzej Sapkowski opublikował nową powieść ze świata wiedźmina pt. „Sezon burz”. Czas akcji tej książki jest osadzony przed wydarzeniami z opowiadania „Wiedźmin”, czyli w 1245 roku. Opowiada ona o losach Geralta w czasie jego pobytu w małym nadmorskim królestwie Kerack.

Opowiadanie „Droga, z której się nie wraca” można zaliczyć do sagi, mimo że, gdy Andrzej Sapkowski opublikował je w 1988 roku, nie zamierzał go połączyć ze światem wiedźmina, gdyż autor wtedy nie planował napisania sagi o Geralcie z Rivii. Utwór ten opowiada o spotkaniu Visenny – matki Geralta – z wojownikiem Korinem, który jest przypuszczalnym ojcem oraz ich wspólnej wyprawie, której celem było zniszczenie groźnego kościeja.

Istnieje też opowiadanie „Coś się kończy coś się zaczyna”, które nie jest zaliczane do sagi. Sam autor przestrzega, że choć występują postacie podobne do bohaterów w sadze na ślubie Geralta i Yennefer to wcale nie jest to zakończenie alternatywne, lecz całkiem odrębny utwór, mający charakter żartobliwy oraz parodiowy.

Advertisement