Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Shaniredańska lekarka, dziekanka Katedry Medycyny i Zielarstwa Uniwersytetu Oxenfurckiego.

Charakterystyka[]

Jest młodą, szczupłą kobietą o jasnej karnacji i krótkich włosach przyciętych tuż poniżej uszu, o ciemnorudej barwie. Preferuje ubrania w różnych odcieniach koloru zielonego. Shani jest idealistką, chętnie bezinteresownie niosącą pomoc potrzebującym. Jest wesoła, skłonna do żartów i zabawy.

To dziewczyna, którą obaj lata temu poznaliśmy w Oxenfurcie, gdy była jeszcze trzpiotowatą studentką. Wyrosła na szacowną panią doktor, w dodatku była medykiem polowym redańskiej armii. Los chciał, że Shani nie zabawiła w rodzinnym Oxenfurcie. Póki trwała wojna, była do dyspozycji Redańskiej Armii, a jej dowództwo zdecydowało właśnie o przeniesieniu medyczki na front wschodni, do Kaedwen.

Wiedźmin (gra komputerowa)[]

Shani co jakiś czas uzupełnia ubytki w żywotności Geralta, lecząc go automatycznie, gdy do niej podejdzie. W wielu walkach atakuje wrogów swoim sztyletem. Jeden z żebraków na Podgrodziu może powiedzieć Geraltowi komentarz o urodzie Shani: "Ta mała Shani to niezła dupa".

W grze Shani pojawia się po raz pierwszy w akcie na Podgrodziu jako pierwsza osoba, która nawiązuje dialog z Geraltem z Rivii. Po zabiciu przez niego barghestów, które zamordowały Karolinę i zaatakowały zajazd, razem z nim stała się świadkinią transu Alvina, wieszczącego przepowiednię Itliny, po czym przygarnęła go pod swą opiekę do czasu niechętnego oddania go wiedźmie Abigail (określiła ją jako "dziwną" osobę). Od Shani można dowiedzieć się wielu rzeczy na temat sytuacji na Podgrodziu, jednak ani te informacje, ani jej postać nie ma nawet najmniejszego wpływu na przebieg aktu I. Dopiero w trakcie zadania "Ogon Salamandry", gdy Wielebny nakazał mieszkańcom schować się w domach, Shani została zaskoczona przez zasadzkę awanturników Salamander na zajazd. Ich plany zgwałcenia Shani przeszkodził Geralt z Rivii. Po wybiciu bandytów Shani czekała w tawernie na Geralta do czasu, aż ten zakończy zadanie "Ludzie i bestie" i uzyska glejt, po czym razem z Geraltem pobiegnie do Bramy Młyńskiej, by przejść do Wyzimy Klasztornej.

W akcie II Shani spędzała dzień pracując w Szpitalu Lebiody, natomiast nocą spała w stancji koło pomnika Węża Eskulapa wynajmowanej przez zrzędliwą, wredną i starą właścicielkę nazywanej Babcią (jej imię nie pojawia się w grze i najprawdopodobniej nie łączą ją żadne więzy krwi). Na ominięcie babci istniało wiele sposobów. Niektóre wystarczyły jednorazowo, inne, takie jak łapówka czy pokazanie pierścienia Proroka Lebiody (zdobytego od pucybuta Ori Reuvena za książkę "Ludzie z cienia, czyli historia tajnych służb temerskich" po przepiciu w pojedynku Talara) zadziałają permanentnie. Babcia nie wpuściła pijanego Geralta, nawet gdy sama zaproponowała z nim picie (!). Po ominięciu staruszki Shani zapytała Geralta o to, jakim cudem udało się mu dostać tutaj po konfrontacji z właścicielką. Opcji dialogowych jest trzy ("Dziewczyna w twoim wieku powinna cerować skarpetki swemu mężowi", "Wredna jędza powinna już dawno wyciągnąć kopyta", co wywoła negatywną, acz niebrzemienną w skutki reakcję Sani względem Geralta, oraz "Starzy ludzie już tacy są"). Lekarka podzieliła się informacjami z Geraltem o tym, co pozostawiła w jej psychice Bitwa pod Brenną. Można było również nocować w domu Shani po wybraniu tej opcji w dialogu z nią.

W zadaniu "Pamięć ostrza" po rozmowie ze szpitalnym ogrodnikiem ten odeśle Geralta do Shani po dalsze informacje o mieczu. Shani udzieliła ich jedynie w nocy w swojej stancji, po czym poleciła spytać o resztę danych Zoltana Chivaya - Shani była więc przedostatnią osobą w tym zadaniu, z którą należało porozmawiać w celu jego wykonania.

U Shani w szpitalu lub w jej domu rozpoczyęło się zadanie "Przyjaciółka z dawnych lat". Na początku poprosiła Geralta o pięć wiązek jaskółczego ziela. Przyniesienie ich, oprócz pchnięcia questa do przodu, sprawiło, że w bestiariuszu Geralta pojawił się wpis o Flederach (opcja dialogowa "Wolałbym lekcję anatomii... potworów", zamiast "To drobiazg"). Aby zadanie wykonywać dalej, należało zakończyć misję "Sekcja zwłok", po czym porozmawiać z Shani w jej domu. Wówczas opowiedziała Geraltowi o organizowanej przez siebie nasiadówce, na którą zaprosiła Jaskra. Aby impreza miała miejsce, Geralt musiał najpierw dostarczyć jej trzy alkohole: różowe wino z Mettiny, temerską żytnią i wiśniówkę na spirytusie, a następnie zaprosić jednego z trzech potencjalnych gości: Zoltana Chivaya, Zygfryda lub Carmen. Po przybyciu na imprezę Shani dokończyła relacjonowanie Geraltowi swojego udziału w bitwie pod Brenną, po czym dalszy przebieg imprezy będzie zależał od wyboru gościa:

  • Zoltan Chivay: krasnolud wywarł dobre wrażenie na Shani, a w trakcie śpiewania przez Jaskra "Patrzajta, tam pod borem, wilczysko tańcuje...", ona i Geralt na siebie spoglądali.
  • Zygfryd: rycerz, mimo niechęci Jaskra, zauroczył nieco lekarkę, która w trakcie śpiewania przez Jaskra "Zapachniało powiewem jesieni..." wpatrywała się w Zygfryda z wzajemnością.
  • Carmen: kurtyzana, mimo sympatii Jaskra, wzbudziła w medyczce negatywne uczucia, które dało się zauważyć w trakcie śpiewania przez Jaskra "Nie dziwota, że są harde, panny urodziwe...": Carmen i Shani próbowały zbliżyć się do Geralta, rywalizując z sobą; na koniec Shani wypomniała Geraltowi, że zaproszenie prostytutki było złym pomysłem; przedtem w trakcie zabawy z fantami Jaskier opowiedział, jak nakrył dawno temu in flagranti ją i Geralta, jednak ta wytłumaczyła się badaniem ran Geralta.

Niezależnie od przebiegu imprezy należało udać się do jej domu (jeżeli impreza trwała rano, to rudzielec wyszła do pracy w szpitalu) i podarować jej czerwone róże. Shani powiedziała: "Czerwone róże... Geralt, czyli ty...", wówczas gracz mógł wybrać dwie opcje dialogowe: "Shani, rumienisz się" i "To drobiazg". Obie opcje sprawiły, że Shani przedstawiła Geraltowi historię swojego romansu z Talarem, co zaowocowało uniewinnieniem tego pasera w zadaniu "Podejrzany: Talar". Wybranie opcji z rumienieniem się wywołało cut-scenkę ze współżyciem obojga bohaterów i w dzienniku pojawila się pierwsza karta seksu Shani, przedstawiającą ją nagą pogrążoną w lekturze pozycji erotycznych. Po zejściu na dół można skonfrontować się z histerią babci, cierpiącej na zawał serca z powodu "gorszącego" zachowania lekarki i wiedźmina. 

W akcie III Shani przestała najwidoczniej pracować w szpitalu, gdyż była dostępna całą dobę w swoim domu. Nie odgrywała żadnej roli do czasu, gdy w zadaniu "Źródło" Geralt zameldował Triss Merigold rozmieszczenie trzech czujek w Wyzimie: Merigold opowie Geraltowi to, jak próbowała wyciągnąć źródło anomalii magicznych — chłopca imieniem Alvin - ze Szpitala Lebiody, jednak medyczka (nazwana przez nią "rudą siksą") nie pozwoliła jej na to. Gdy po tej rozmowie Geralt wszedł do Wyzimy Klasztornej, napotkał Shani — zaczęła namawiać bohatera do przekazania jej opieki nad dzieckiem, uważając czarodziejkę za niegodną z powodu jej bezpłodności. Po uratowaniu dziecka z rąk Salamander gracz musiał podjąć decyzję, której kobiecie przekazał Alvina:

  • Triss: Shani postanowiła odmawiać interakcji z Geraltem w akcie III, a w akcie V wypomniła wiedźminowi brak zaufania wobec niej; w akcie IV nie było żadnej wzmianki o niej.
  • Shani: medyczka poprosiła Geralta o powiadomienie o tym Triss Merigold, a gdy ten powrócił z imprezy w karczmie Miś Kudłacz z Jaskrem i Zoltanem Chivayem, zrozumiała, że Geralt wrócił pijany, jednak łagodnie przypomniała mu, żeby dawał przykład Alvinowi; Shani chciała się zachowywać wyrozumiale również wobec Alvina, toteż w rozmowach z nim należało raczej spełniać jego zachcianki, związane z dawaniem mu słodyczy lub obietnicą posiadania pieska; to poświęcanie uwagi chłopcu oraz podarowanie jej srebrnego pierścienia z bursztynem doprowadziło do kolejnego stosunku seksualnego; w dzienniku znalazła się druga karta seksu z Shani (lub pierwsza i jedyna, jeżeli gracz nie wybrał opcji dialogowej "Shani, rumienisz się" w zadaniu "Przyjaciółka z dawnych lat"); w akcie IV Jaskier podarował Geraltowi list od Shani, na którego odpowiedź Geralt z kolei mógł zredagować z owym trubadurem (zwrot zależy od wyboru gracza: "Miła przyjaciółko" lub "Kochana Shani") i poprosić o wysłanie pisma Króla Rybaka; w zadaniu "Alvin" trzeba uratować chłopca przed atakiem zjadarki nad brzegiem rzeki w wiosce Odmęty; w akcie V król Foltest zapytałGeralta o życie prywatne z Shani (zadanie "Tożsamość"): Geralt mógł mu powiedzieć, że była jego miłością życia, przyjaciółką lub łączył ich tylko pożądanie erotyczne; w akcie V w rozmowie z nią można było wyznać jej gotowość do stałego życia z nią lub uświadomić bezcelowość związku z nią na skutek wiedźmińskich obowiązków; w epilogu Shani pojawiła się w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga (zadanie "Zwierciadło lodu" i przemierzała razem z Geraltem zamrożoną Wyzimę i opuściła go przed ostatnią bitwą z Wielkim Mistrzem.

W akcie V niezmiennie pojawiła się jako kierowniczka szpitala polowego w Starej Wyzimie; leczyła w nim wszystkich ludzi i nieludzi, niezależnie od tego, po jakiej stronie konfliktu stanęli, co przysporzyło jej mnóstwo wrogów. W trakcie wykonywania specjalnego zadania stronnictwa (zakon — "Płomień, który oczyszcza", Scoi'ael — "Płonąca nadzieja", neutralność — "Pod płonącym niebem") Geralt musiał chronić ją przed atakiem nieuznającego neutralności na wojnie oddziału uderzeniowego (ścieżka Zakonu — komando Scoi'atel, ścieżka Scoi'atel — oddział Zakonu). Obranie ścieżki neutralności spowodowało atak najpierw Wiewiórek, a następnie oddziału Zakonu, po czym w zadaniu "Pod płonącym niebem" trzeba było odeskortować ją do jaskini druidów poprzez drogę zajętą przez gromadę graveirów, cmentarów i garkainów. W grocie druidów można było ją potem spotkać czekającą na ekstrakty lecznicze przygotowywane przez druidów, poza tym nie powiedziała Geraltowi nic ciekawego.

Modyfikacje[]

W przygodzie "Wesele" pierwotnie nie występowała, jednak w następnych wersjach przygody pojawiła się w celu dodania humorystycznego epilogu dla przygody; po otrzymaniu przez Geralta obrączek ślubnych od Gulguma Shani zjawiała się i nakłaniała Białego Wilka do ucieczki razem z nią, lecz ich zamiary pokrzyżowało uprzednie zaryglowanie drzwi wyjściowych karczmy przez Triss Merigold. W tej sytuacji Shani zaproponowała Geraltowi seks w jednej z sypialń w tawernie, lecz Triss przerwała im ich romantyczne chwile i wdała się w bójkę z medyczką, obrzucając się wzajemnie niewybrednymi wyzwiskami ("On jest mój, wywłoko!"). Czarodziejka okazała się silniejsza i bez trudu znokautowała rywalkę, po czym mimo początkowego gniewu wybaczyła Geraltowi tę zdradę. Poważniejszą rolę Shani odegrała w przygodzie anglojęzycznej "Medical Problems", w której przybyła do wioski Riverford w celu leczenia zarażonych w trakcie epidemii mieszkańców. Prosi Geralta o wsparcie w postaci dostarczeniu jej komponentów chemicznych z ciał potworów, potrzebnych jej do wytwarzania lekarstw.

Żaden inny NPC nie posiada takich samych modeli postaci, jak Shani w stroju codziennym i piżamie; użyczyła modelu w stroju codziennym postaci Viennie z przygody "Rozdroża", z tym że poddano go gruntownym zmianom w kolorystyce i dodano liczne nowe detale, jak opaska, kolczyk i goły brzuch. W innych modyfikacjach do oryginalnej gry doczekała się: modelu postaci na golasa, w skąpej koszuli kolczej, w czerwonej koszuli, a nawet modelu "wiedźminki" podstawianego zamiast modelu postaci Geralta z Rivii.

W1 SS Shani 3

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

W podstawowej wersji gry zostaje tylko wspomniana przez Joachima von Gratz'a - byłego profesora Shani a obecnie medyka pracującego w Szpitalu Wilmeriusza w Novigradzie

Wiedźmin 3: Serca z Kamienia[]

Medyczka znacznie większą rolę odgrywa w dodatku Wiedźmin 3: Serca z Kamienia, gdzie był jedną z postaci drugoplanowych.

W czasie trwania fabuły dodatku Shani prowadzi praktykę medyczną w Oxenfrucie oraz jest lekarką redańskiej armii. To właśnie w ramach tej drugiej pracy razem z żołnierzami trafia do kanałów Oxenfurtu, by rozwiązać kwestię potwora zatruwającego okoliczną wodę. Szybko dochodzi do konfrontacji z bestią, którą okazuje się być gigantyczna ropucha. Cały oddział ginie, przy życiu zostaje tylko Shani. Gdy ta próbuje bezskutecznie uratować jednego z rannych śmiertelnie żołdaków, niespodziewanie zjawia się Geralt, który podjął się zadania zabicia Ropuchy. Po krótkim powitaniu, starzy znajomi wspólnie ruszają odnaleźć leże potwora. Gdy w końcu docierają na miejsce, Shani pobiera próbki jadu potwora, by sporządzić antidotum dla zatrutych wodą pacjentów. Geralt zaś przygotowuje się do walki, każe też Shani wyjść na zewnątrz. Shani widząc, że dyskusja nie da efektów, kieruje się do wyjścia z kanałów.

Powtórne spotkanie znajomych następuje gdy Geralt potrzebuje pomocy Shani w przywołaniu ducha Witolda von Evereca, aby ten, zgodnie z życzeniem jego brata Olgierda, wybawił się za wszystkie czasy. Shani zdobywszy niezbędne materiały do odprawienia rytuału, udaje się do rezydencji von Evereców, gdzie spotyka się z Geraltem. Gdy Geralt schodzi do rodowego mauzoleum, lekko przerażona Shani zostaje przy wejściu. Gdy Geralt zbyt długo się nie pojawia, Shani decyduje się zejść na dół, gdzie zastaje opętanego przez Witolda Geralta. Shani, widząc, że duch nie odpuści, postanawia zabrać go w powłoce cielesnej Geralta na wesele. Geralt chcąc nie chcąc zgadza się na użyczenie własnego ciała von Everecowi. Wkrótce cała "trójka" zjawia się na weselu we wsi Bronovitz. Witold coraz śmielej wyraża afekt do Shani, ta jednak nie traktuje go całkiem poważnie. W końcu kilku mniej lub bardziej miłych incydentach nadchodzi północ i Witold musi opuścić ciało Geralta. Duch robi to z pewnymi oporami i zamierza jak najdłużej odwlec powrót do rodzinnej krypty. Wtedy zjawia się Gaunter o'Dim, który siłą wygania Witolda tam, skąd przybył. Po całym zajściu Pan Lusterko znika tak samo niespodziewanie, jak się zjawił. Shani zaś wraca nieco przygnębiona na przyjęcie.

Jeśli Geralt postanowi poprawić jej humor odpowiednim podarunkiem, kobieta tymczasowo się rozchmurzy i odbędzie spacer z Geraltem, podczas którego zdradzi swe obawy co do samotnie spędzonej przyszłości.

Jeśli Geralt odpowiednio poprowadzi rozmowę, może spędzić z dawną kochanką kilka miłych chwil na łódce, dryfującej po tafli jeziora Młyńskiego. Gdy nad ranem para się rozstaje, Geralt prosi Shani, by ta dowiedziała się czegoś więcej o rodzie von Evereców.

Gdy Geralt po wypełnieniu wszystkich życzeń Olgierda udaje się do Shani po dodatkowe informacje o von Everecach i Gaunterze O'Dimie, ta jest w trakcie pakowania kufrów. Shani oznajmia, że wojska Północy potrzebują ją na wschodnim froncie w Kaedwen. Żegna się z Geraltem. Przed wyjazdem udziela jednak Geraltowi ważnych informacji na temat Olgierda. A raczej na temat kogoś, kto zajmował się przypadkiem von Evereca — profesora Premetycjusza Szezlocka. Pomaga nawet dostać się wiedźminowi do dzielnicy Akademii Oxenfurckiej, gdzie ukrywa się obecnie profesor. 

Ciekawostki[]

  • Przelotnie znała Rience'a i Filippę.
  • Związanie się z nią tylko w grze Wiedźmin nie ma znaczącego wpływu na jej relacje z Geraltem w kolejnych częściach.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Shani.

Przypisy[]

  1. Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni znacznika <ref>; brak tekstu w przypisie o nazwie W1
Advertisement