FANDOM


Składniki – Mikstury tworzy się poprzez mieszanie odpowiednio dobranych składników z medium, które nazywane jest bazą. Baza decyduje o rodzaju mikstury, jaka zostanie utworzona. Z alkoholu wytwarza się eliksiry, z tłuszczuoleje, a z prochupetardy.

Składniki to Wiedźmin 1: Zioła, części ciała potworów i minerały:

  • Wiedźmin 1: Zioła: płatki, liście i korzenie można zrywać bezpośrednio z roślin, o ile bohater wykupił umiejętność Zielarstwo i zna alchemiczne zastosowanie danej rośliny (na przykład przeczytał poświęconą jej książkę).
  • Składniki z potworów: po zabiciu potwora można wyciąć składniki z jego ciała, o ile bohater zna ich alchemiczne zastosowanie (przeczytał poświęconą danej bestii naukową książkę). Dodatkowo niezbędny jest nóż do oprawiania
  • Minerały: są dostępne w sklepach alchemicznych. Ich pozyskanie nie wymaga uzyskania żadnych umiejętności i specjalistycznej wiedzy, niemniej jednak koszt minerałów może być wysoki.

Substancje podstawowe

Składniki alchemiczne zawierają jedną z sześciu substancji:

Substances Small Vitriol Substances Small Rebis Substances Small Aether Substances Small Quebrith Substances Small Hydragenum Substances Small Vermilion

Recepta mikstury nie podaje proporcji składników, lecz proporcje substancji, które należy zmieszać. Na przykład eliksir Biała Mewa uzyskuje się poprzez zmieszanie dwóch dawek vitriolu i dawki rebisu z mocnym alkoholem.

Te same substancje są zawarte w różnych składnikach, zatem poszczególne składniki można stosować zamiennie, byleby tylko zawierały wymaganą substancję. Na przykład vitriol znajduje się w grzybach szytnaćcach i w krwi ghula, więc do stworzenia Białej Mewy można użyć dowolnego z tych składników


Substancje dodatkowe

Substancje dodatkowe: albedo, nigredo i rubedo.

Substances Small Albedo Substances Small Nigredo Substances Small Rubedo

Istnieją trzy substancje dodatkowe: albedo, nigredo i rubedo. Jedna z wymienionych substancji może, lecz nie musi, pojawić się w składniku. Jeżeli wszystkie składniki wybrane do stworzenia eliksiru (i tylko eliksiru) zawierają identyczne substancje dodatkowe, utworzony eliksir ma działanie dodatkowe (oprócz działania podstawowego).

Eliksiry albedo: ich toksyczność jest mniejsza, ponadto każdy eliksir zażyty po wypiciu eliksiru albedo również ma obniżoną toksyczność.
Eliksiry nigredo: wpływają na koordynację ruchów i koncentrację bohatera, zwiększając szansę na trafienie przeciwnika.
Eliksiry rubedo: eliksir, oprócz swojego podstawowego działania, dodatkowo regeneruje utracone punkty Żywotności.

Dane z glosariusza

Składnik alchemiczny może zawierać jedną z trzech substancji dodatkowych: albedo, nigredo lub rubedo. Jeżeli wszystkie składniki wybrane do stworzenia eliksiru zawierają identyczne substancje dodatkowe, utworzony eliksir oprócz działania podstawowego ma działanie dodatkowe. Eliksiry albedo: ich toksyczność jest mniejsza. Eliksiry nigredo: wpływają na koordynację ruchów i koncentrację bohatera, zwiększając obrażenia zadawane przeciwnikowi. Eliksiry rubedo: eliksir, oprócz swojego podstawowego działania, dodatkowo regeneruje utracone punkty Żywotności.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.