FANDOM


Skolopendromorf (w Starszej Mowie – Yghern) – wij, stworzenie kształtem przypominające węża. Ma około dwóch sążni długości, ciemnobrązowy chitynowy pancerz i porusza się na dużej ilości haczykowatych odnóży. Jest bardzo groźny. W walce stara się owinąć wokół ofiary i unieszkodliwić ją jadem, który wytwarzają jego kleszcze.

W „Mieczu przeznaczenia” jeden z nich napada na zbłąkaną w Brokilonie Ciri, jednak zostaje zabity przez Geralta i Braenn.

W grze komputerowej Wiedźmin

Pojawiają się wyłącznie na niezamieszkanych obszarach wioski Odmęty, wyskakując spod ziemi i atakując czasami w dwóch lub trzech osobnikach. Są podatne na olej przeciw insektoidom. W zadaniu Zlecenie na skolopendromorfy, elfi rzemieślnik z jaskini elfów na brzegu zapłaci orenami za kilka sztuk chitynowego pancerza tych potworów. Ze szczątków zabitego skolopendromorfa można pozyskać tchawki, gruczoły jadowe i toksyny – składniki do wytwarzania eliksirów. Są odporne na krwawienie, powalenie i oślepienie. Wpis o tych bestiach w bestiariuszu pojawia się po przeczytaniu książki „Cudowny świat insektoidów”.

W przygodzie z Edycji Rozszerzonej "Cena neutralności" pojawiają się czasami w okolicach Kaer Morhen, wpis o nich Geralt posiada już na samym początku w bestiariuszu.

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Skolopendromorfy wszędzie występują dość często pod ziemią, a trochę rzadziej na powierzchni. Atakują przede wszystkim za pomocą potężnej żuwaczki, jednak posiadają również gruczoł jadowy, który umożliwia im plucie kwasem. Stworzenia te żywią się drobnymi stworzeniami żerującymi na łajnie szarlejów. Podatne są na znak Yrden oraz olej przeciw insektoidom. W zadaniu "Przemiana" są potrzebne ich zmutowane jaja, aby wytworzyć nowe mutacje.

Zobacz też:

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.