Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Nieproporcjonalnie duża głowa, osadzona na krótkiej szyi okolona była splątaną, wijącą się aureolą czerwonawych włosów. Oczy świeciły w mroku jak dwa karbunkuły. [...] Nagle otworzyła paszczę – jak gdyby chwaląc się rzędami białych, spiczastych zębisk. Opis strzygi[1]

Strzyga – humanoidalny nieumarły potwór powołany do życia przez klątwę.

Opis[]

Strzyga ma nieproporcjonalnie dużą głowę, osadzoną na krótkiej szyi, na której rośnie bujne owłosienie. Ma czerwone oczy oraz wielką paszczę pełną długich ostrych kłów. Jej silne ramiona wieńczą zakrzywione pazury, zdolne przeciąć pancerz. Zazwyczaj zachowuje wzrost oraz sylwetkę, jaką miała za życia. Całe jej ciało jest pokryte gadzią łuską.

Strzygi albo strzygonie, czyli męskie odpowiedniki strzyg, powstają poprzez rzucenie w skrajnych emocjach klątwy na żyjącą osobę. Ofiara czaru zapada wtedy w letarg podobny do śmierci, a po złożeniu do grobowca w ciągu siedmiu lat, przemienia się w agresywnego potwora.

Strzygi za dnia śpią w swoich grobowcach, jednak w obliczu zagrożenia mogą się natychmiast obudzić i zaatakować. Na polowania wychodzą najczęściej podczas pełni księżyca. Żywią się ludzkim mięsem, a ich ulubionymi częściami jest serce oraz wątroba.

Istnieje pewien sposób na zdjęcie klątwy ze strzygi — polega on na spędzeniu z nią od jednej do trzech kolejnych nocy, sprawiając, aby trzecie pianie kurów zastawało potwora poza grobowcem. Wówczas osoba odczarowana powraca fizycznie do swoich ludzkich kształtów, jednak mentalnie pozostaje taką, jaką była w chwili rzucenia klątwy.

Klątwa ta może jednak wrócić, dlatego, aby jej zapobiec należy zadbać, o kilka rzeczy, m.in. osoba odczarowana musi cały czas nosić naszyjnik na srebrnym łańcuszku z szafirem i z pęcherzykiem wewnątrz kamienia. Prócz tego w komnacie, w której będzie spała odczarowana osoba, należy palić gałązki jałowca, żarnowca i leszczyny, a w przypadku jej śmierci należy jak najszybciej spalić ciało.

Umiejętności[]

Poza ostrymi kłami i pazurami, strzygi posiadają wyostrzone zmysły, zdolność infrawizjii, oraz nadludzką sprawność fizyczną, większą nawet od wielu innych potworów.

Potrafią z łatwością wspinać się po budynkach, skacząc na duże wysokości i odległości. Mogą bez problemu przeżyć upadek z dachu i są niewrażliwe na żelazo. Mogą również wytrzymać wiązkę płomieni oraz fale uderzeniowe, więc znaki Igni czy Aard nie stanowią dla nich zbyt dużego zgrożenia.

Wiedźmin[]

Informacje o potworze można uzyskać od Velerada lub po przeczytaniu książki O przekleństwach i przeklętych.

Miejsca występowania[]

Strzygę można spotkać w krypcie strzygi na bagnach.

Walka[]

Podczas walki ze strzygą należy unikać jej ciosów. Przydatny będzie styl silny srebrny i Znak Igni.

Powiązane zadania[]

  • Jej wysokość Strzyga

Wiedźmin: Pogromca Potworów[]

Oprócz standardowej strzygi istnieje również jej silniejszy wariant - strzyga biała.

Serial[]

Strzyga pojawiła się w ósmym odcinku serialu Wiedźmin.

Komiksy[]

Geralt[]

W komiksowej adaptacji opowiadania Wiedźmin Polcha oraz Macieja Parowskiego została przedstawiona walka Geralta ze strzygą.

Klątwa kruków[]

Walka Ciri ze strzygą została przedstawiona w komiksie Klątwa kruków Paula Tobina.

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement