Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Nieproporcjonalnie duża głowa, osadzona na krótkiej szyi okolona była splątaną, wijącą się aureolą czerwonawych włosów. Oczy świeciły w mroku jak dwa karbunkuły. [...] Nagle otworzyła paszczę – jak gdyby chwaląc się rzędami białych, spiczastych zębisk. Opis strzygi[1]

Strzyga – humanoidalny nieumarły potwór powołany do życia przez klątwę.

Opis

Strzyga ma nieproporcjonalnie dużą głowę, osadzoną na krótkiej szyi, na której rośnie bujne owłosienie. Ma czerwone oczy, długie, ostre kły i zakrzywione pazury. Zazwyczaj zachowuje wzrost oraz sylwetkę, jaką miała osoba za życia[1][2]. Całe ciało pokrywa się gadzią łuską[2].

Potwór jest odporny na żelazo. Strzygi albo strzygonie, czyli męskie odpowiedniki strzyg, powstają poprzez rzucenie klątwy na żyjącą osobę w skrajnych emocjach np. nienawiść bądź rozpacz. Ofiara czaru zapada w letarg podobny do śmierci, a po złożeniu do grobowca w przeciągu siedmiu lat, przemienia się w potwora[2].

Strzygi przesypiają dzień w swoim grobowcu, jednak w przypadku zagrożenia mogą walczyć za dnia. Na polowania wychodzą najczęściej podczas pełni, aby zaspokoić swój głód. Żywią się ludzkim mięsem, a ich ulubionymi częściami jest serce oraz wątroba[2].

Można zdjąć klątwę ze strzygi, jednak trzeba spędzić z nią od jednej do trzech kolejnych nocy, sprawiając aby trzecie pianie kurów zastawało potwora poza grobowcem. Osoba odczarowana powraca fizycznie do swoich ludzkich kształtów, jednak mentalnie pozostaje taką jaką była w chwili rzucenia klątwy. Po zdjęciu zaklęcia może ona wrócić, dlatego należy zadbać, o kilka rzeczy m.in. osoba odczarowana musi cały czas nosić naszyjnik na srebrnym łańcuszki z szafirem z pęcherzykiem wewnątrz kamienia. Oprócz tego w komnacie, w której będzie spała odczarowana osoba należy palić gałązki jałowca, żarnowca i leszczyny. W przypadku śmierci odczarowanego człowieka należy jak najszybciej spalić ciało[2][1].

Wiedźmin

Informacje o potworze można uzyskać od Velerada lub po przeczytaniu książki O przekleństwach i przeklętych.

Miejsca występowania

Strzygę można spotkać w krypcie strzygi na bagnach.

Walka

Podczas walki ze strzygą należy unikać jej ciosów. Przydatny będzie styl silny srebrny i Znak Igni.

Powiązane zadania

  • Jej wysokość Strzyga

Serial

Strzyga pojawiła się w ósmym odcinku serialu Wiedźmin.

Komiksy

Geralt

W komiksowej adaptacji opowiadania Wiedźmin Polcha oraz Macieja Parowskiego została przedstawiona walka Geralta ze strzygą.

Klątwa kruków

Walka Ciri ze strzygą została przedstawiona w komiksie Klątwa kruków Paula Tobina.

Galeria

Przypisy

Advertisement