FANDOM


Svanrige Tuirseach – jedyny syn króla Skellige Brana Tuirseach i jego żony Birny, bratanek byłego króla Eista Tuirseacha oraz kuzyn jarla Cracha an Craite'a. Po śmierci ojca jeden z kandydatów do korony Skellige, a także jedyny członek klanu Tuirseach.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Jeżeli Geralt pomoże dzieciom Cracha w ich wyprawach i przybędzie do Kaer Trolde na ucztę, znikąd pojawiają się niedźwiedzie mordujące wszystkich kandydatów do korony Skellige poza Cerys, Hjalmarem i nieobecnym na fecie Svanrige. Podejrzenia padają na klan an Craite.

Jeśli Geralt pomoże Cerys w śledztwie, okaże się, że to Arnvald - wieloletni sługa rodu an Craite - za namową Birny wywołał rzeź na uczcie. Jarlowie pozostałych klanów (poza Udalrykiem) nie wierzą, że to ona sprowadziła berserków i podała im grzyby, przez które wpadli w szał bitewny. W momencie, gdy sprawa zdaje się przesądzona i klan Cracha ma być ukarany za tę zbrodnię, odzywa się Svanrige. Przekonuje się wówczas, że to jego matka uknuła intrygę i oskarża ją. Ratuje tym samym klan z Kaer Trolde przed pohańbieniem, ale i odpada z rywalizacji o koronę, a jego matka zostaje skazana na przywiązanie do odosobnionej skały i pozostawiona na śmierć. Crach zapytany o to, co czeka teraz Svanrige'a, mówi o okryciu hańbą, odebraniu majątku i wygnaniu, chyba że zdecyduje się popełnić samobójstwo.

Jeśli Geralt pomoże Hjalmarowi, udział Birny nie wyjdzie na jaw, ale imię rodu an Craite zostanie oczyszczone. Svanrige wprawdzie nie stanie się królem, ale prawdopodobnie jako jedyny członek klanu Tuirseach zostaje jarlem An Skellig.

Jeśli Geralt nie pomoże Cerys i Hjalmarowi lub potem nie zjawi się na uczcie, to intryga Birny uda się i królem Skellige zostanie właśnie Svanrige. Wszystkie knowania Birny miały złożyć praktyczną władzę wysp w jej ręce. Po koronacji syna będzie próbowała zawrzeć w jego imieniu porozumienie z Nilfgaardem, lecz zostanie to udaremnione przez samego Svanriga, który ciosem topora zabije przedstawiciela Czarnych, a eskortę wymordują skelligijscy wojownicy. Król ogłosi, że od teraz osobiście będzie sprawował rządy i nigdy nie wejdzie w sojusz z cesarzem. Przerażona królowa-matka ucieknie z sali zamkowej. Dzięki krwawemu rozprawieniu się z Nilfgaardczykami Svanrige zyska chwilową przychylność jarlów. Z informacji na zakończenie gry dowiadujemy się, że mężczyzna nie będzie zbytnio poważany przez lud i jarlów. Wprowadzi na wyspach scentralizowaną władzę, ograniczając kompetencje lokalnych władców. Osiągnie jednak ten cel po przelaniu krwi wielu swoich rodaków.

Ciekawostki

  • W plikach gry znaleziono informację o tym, jakoby we wczesnych wersjach scenariusza Svanrige miał być bękartem Cracha an Craite. Pomysł ten jednak nie znalazł się w ostatecznej formie fabuły.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.