FANDOM


Sześć stóp pod ziemią – zadanie ze środkowej części rozdziału III; w zależności od decyzji gracza jest może być to misja główna, której wykonanie doprowadzi do pchnięcia fabuły do przodu, bądź też może zostać zignorowane.

Opis

Sześć stóp pod ziemią zleca Zygfryd z Denesle rezydujący przy placu ćwiczebnym Klasztoru Zakonu Płonącej Róży w Wyzimie Klasztornej. Młody rycerz jest zaniepokojony sytuacją na cmentarzu, na którym dzieją się dziwne rzeczy. Aby rozwiązać problem znikających tam w nieznanych okolicznościach ludzi, Geralt musi udać się w stronę wyżej wymienionej nekropolii i przygotować się na starcie ze sprawcami tych zajść. W ruinach kapliczki położonej w centrum cmentarza gracza czeka niespodzianka w postaci spotkania z nietypowym potworem. Wiedźmin przyłapuje na konsumpcji przygodnych zwłok ogromnego ghula, którego budowa ciała przypomina właściwie graveira. Ku wielkiemu zdziwieniu Geralta, istota ta zaczyna mówić do niego w jego własnej mowie. Trupojad przedstawia się jako Vetala i... przeprasza Białego Wilka za beknięcie po posiłku. Między postaciami zostaje nawiązana konwersacja, w której Vetala próbuje zaprezentować się Geraltowi jako nie tylko bardzo inteligentny i wygadany, ale i humanitarny ghul, który zarzeka się, że nie zabija żywych ludzi, tylko żywi się już martwymi z konieczności. W tym momencie wiedźmin musi podjąć decyzję odnośnie dalszych losów Vetali:

Geralt nie daje wiary słowom ghula i uznaje go za przyczynę zaginięć na cmentarzach. Dochodzi do walki, w której wiedźmin bez trudu pokonuje „wybryk natury”. Zadanie kończy się, kiedy Zygfryd z Denesle otrzymuje informację o rozwiązaniu problemu. Nieco zmieszany wiadomością o mówiącym potworze rycerz nagrodzi wiedźmina 200 orenami.

Wdzięczny Vetala opuszcza Geralta i doradza mu odwiedzenie krypty, w okolicy której widział grupkę elfów i krasnoludów. W przypadku tego wyboru Geralt podąża w stronę miejsca wskazanego przez Vetalę i staje oko w oko z garstką nieludzi, którzy oznajmiają mu, że ukryli w pomieszczeniu pełnym groźnych bestii bezbronnych cywili. Wiedźmin po raz kolejny musi dokonać wyboru:

Geralt udaje się w pościg za elfami i krasnoludami; przestępcy usiłują się bronić, lecz wiedźmin zabija ich i relacjonuje wszystko Zygfrydowi; ten jest lekko zawiedziony postawą wiedźmina, który nie pośpieszył niewinnym ofiarom na pomoc i wręcza mu tylko 100 orenów (najmniej opłacalne wyjście).

Wiedźmin wchodzi do krypty i odnajduje komnatę, w której zamknięto dzieci, kobiety i starców wraz z gromadą wściekłych trupojadów; Biały Wilk przystępuje do krwawej konfrontacji z bestiami i pomaga schwytanym ludziom wyjść cało z opresji; tym razem to Geralt będzie rozczarowany swoją postawą, jednak Zygfryd zapewni go, że postąpił w najlepszy możliwy sposób, pośpieszając na ratunek cywilom; w nagrodę Geralt otrzyma 400 orenów (najwyższa możliwa stawka za wykonanie tego zadania).

Po zakończeniu zadania do Geralta podchodzi chłopiec, który przynosi wiadomość od grododzierżcy Velerada o napadzie na Bank Vivaldich w Wyzimie Handlowej. Rozpoczyna się zadanie Złoto dla zuchwałych.

Drobne konsekwencje dla fabuły po wykonaniu tego zadania objawią się w epilogu, kiedy Geralt zejdzie do piwnicy domu zajętego przez pogorzelców. Wśród wielu postaci znanych ze wcześniejszych rozdziałów Geralt będzie miał okazję spotkać Vetalę, który będzie uskarżał się na gadatliwość rezolutnej dziewczynki z Odmętów, jednak zapewni, że nikt mu nie przeszkadza wskutek przerażenia jego postacią. Jeśli Geralt nie wykonał tego zadania, spotka go tam rzecz jasna po raz pierwszy i dopiero wtedy będzie musiał się zastanowić, czy zabić ghula czy nie. W przypadku zabicia Vetali w rozdziale III Geralt oczywiście nie zastanie tam nikogo.

Uwagi

  • Tytuł stanowi jedno z wielu nawiązań do popkultury, które przewijają się przez całą grę. W tym wypadku jest to nazwa amerykańskiego serialu z lat 2001-2005 pt. Sześć stóp pod ziemią, którego każdy odcinek rozpoczynał się śmiercią danej osoby, a przygotowaniami pogrzebu zawsze zajmował się potem zakład Fisherów – głównych bohaterów owej produkcji.
  • Wykonanie tego zadania nie jest konieczne do przejścia gry pod warunkiem, że gracz zamiast niego zakończy misję pt. Echa przeszłości od Yaevinna; nie jest możliwe wykonanie obu zadań naraz, gracz może wybrać tylko jedno z nich.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.