Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Secondary quests

Tajemnica Berengara jest to zadanie poboczne, które towarzyszy graczowi niemal przez całą grę. Polega ono na odnalezieniu tajemniczego wiedźmina i rozwiązaniu zagadki, która brzmi: co łączy Berengara z Salamandrą.

Przebieg zadania[]

the mysterious Berengar

Uwaga! Ta sekcja zawiera szczegóły fabuły lub zakończenia utworu. Po odparciu szturmu Salamandry na Kaer Morhen, możemy zapytać Vesemira, czy Geralt i pozostali wiedźmini to jedyni mieszkańcy siedliszcza. Ze słów Vesemira wynika, że twierdzę zamieszkiwał jeszcze inny wiedźmin Berengar, ale opuścił on twierdzę na krótko przed atakiem.

Na pierwsze ślady Berengara natrafimy na Podgrodziu. Wiedźmin próbował rozwikłać zagadkę Bestii pozostawiając po sobie notatki, ale ostatecznie, według słów Wielebnego uciekł. Tym samym zrażając Wielebnego do wiedźminów.
Uwagi[]

Informacje z dziennika: fazy[]

Berengar (początek u Vesemira)

Oprócz moich towarzyszy z Kaer Morhen żyje jeszcze jeden wiedźmin - Berengar. Trzyma się z dala od reszty bractwa i nie było go w zamku podczas napadu. Co wtedy robił? Kim jest? Jeśli kiedyś spotkam Berengara, na pewno zadam mu te pytania.
Może warto dowiedzieć się czegoś więcej o tajemniczym wiedźminie Berengarze.

Berengar na Podgrodziu (początek u Wielebnego)

W tej zapadłej dziurze pod Wyzimą niedawno pojawił się wiedźmin. Nazywa się Berengar i nie należy do moich przyjaciół z Kaer Morhen. Co więcej - zniknął, zamiast stawić czoła Bestii. Choć się nie znamy, już utrudnił mi pracę, zrażając wieśniaków do wiedźmińskiej profesji.

Berengar opuścił Podgrodzie

Przede mną na Podgrodziu pojawił się inny wiedźmin o imieniu Berengar. Obiecał zabić Bestię, ale uciekł - nie zapisał się dobrze w pamięci mieszkańców. Chciałbym spotkać Berengara i porozmawiać z nim. Może wie coś na temat skradzionych tajemnic? Zapewne wiedźminowi udało się przedostać do miasta.
Może Berengar pomoże mi odnaleźć Salamandrę. Zapewne wiedźmin dostał się do miasta.

Ścigany przez Salamandrę

Berengar został schwytany przez Salamandrę, ale zdołał uciec. Organizacja przesłuchiwała wiedźmina. O co pytała i co powiedział im Berengar - na te pytania odpowie sam wiedźmin. Najpewniej przedostał się do Wyzimy, i tam powinienem kontynuować poszukiwania.
Berengar uciekł Salamandrze i prawdopodobnie przedostał się do Wyzimy.

Wiedźmiński miecz

Straż położyła łapy na wiedźmińskim mieczu, który prawdopodobnie należał do Berengara. Muszę porozmawiać z paserem, u którego znaleziono miecz. Zdaje się, że znów trafiłem na ślad tajemniczego wiedźmina. Podejrzewam, że Berengar nie rozstałby się z mieczem z własnej woli. Może znów wpakował się w kłopoty.
Muszę porozmawiać z paserem, u którego znaleziono miecz.

Ekwipunek Berengara

Ekwipunek Berenagara trafił do pasera Talara. Powinienem rozejrzeć się w mieście - być może trafię na człowieka, który sprzedał paserowi rzeczy Berengara.
Muszę się dowiedzieć, skąd Talar miał rzeczy Berengara. Popytam w mieście i okolicy.

W zależności do kogo się udamy:

Wynajęty przez alchemika Kalksteina
Udało mi się uzyskać od pasera nowe informacje o Berengarze. Wiedźmin wykonywał jakieś zlecenia dla Kalksteina. Muszę się dowiedzieć, co robił, zanim zniknął, i jaki to ma związek z Salamandrą. Porozmawiam z alchemikiem.
Muszę porozmawiać z Kalksteinem na temat Berengara.
Mieszkańcy bagien
Berengar prowadził dla Kalksteina sprawę wieży na bagnach. Wykonując to zadanie, przepadł bez wieści. Co konkretnie się tam zdarzyło? Na to pytanie mogą odpowiedzieć tylko mieszkańcy bagien.
Muszę popytać mieszkańców bagien o Berengara.

lub:

Coleman
Talar zdradził mi namiary na człowieka, który sprzedał mu rzeczy Berengara. Gość nazywa się Coleman i jest stałym bywalcem „Misia Kudłacza". Może być niechętny, więc muszę znaleźć sposób, żeby wyciągnąć od niego informacje o Berengarze.
Muszę wyciągnąć informacje o Berengarze od Colemana, który przesiaduje w "Misiu Kudłaczu".
Śmierć Colemana (jeżeli zginął)
Coleman nie żyje, zginął z broni, która dzięki mnie trafiła w ręce Scoia'tael. Trop się urwał. Muszę znaleźć inne źródło informacji o Berengarze
Coleman nie żyje. Będę musiał znaleźć kogoś innego, kto miał kontakt z Berengarem.
Ceglarze
To ceglarze odnaleźli rzeczy Berengara. Były zakrwawione, a w okolicy widać było ślady walki. Obawiam się, że Berengar nie żyje. Rozejrzę się na bagnach, może znajdę tam jakieś ślady.
Muszę popytać mieszkańców bagien o Berengara.

Doły z gliną

Vaska, przywódczyni ceglarzy, powiedziała mi, że Berengar kręcił się w pobliżu dołów z gliną.
Powinienem poszukać Berengara w pobliżu dołów z gliną.

Śmierć Berengara

Trupy Salamander doprowadziły mnie do miejsca, w którym bronił się Berengar. Sądząc po śladach walki, drogo sprzedał życie. Kiedy spotkam Vesemira, przekażę mu wiadomość o śmierci kolejnego z wiedźminów.
Berengar nie żyje. Gdy spotkam Vesemira, przekaże mu tę smutną wiadomość.

Berengar żyje!

Okazuje się, że Berengar żyje. Niestety, wszystko wskazuje na to, że wpadł w ręce Salamandry.
Mam kolejny powód, by ostatecznie rozprawić się z Salamandrą.

Zdrajca

Okazuje się, że Berengar współpracuje z Salamandrą, choć niechętnie. Berengar został wysłany przez Magistra na poszukiwanie Alvina, więc jestem pewien, że nasze drogi jeszcze się skrzyżują.
Berengar został wysłany na poszukiwanie Alvina. Znajdę go, gdy dotrę do chłopca.

Spotkanie

A więc nareszcie spotkałem Berengara twarzą w twarz. Mam tyle pytań i wątpliwości...
Nareszcie spotkałem Berengara. Powinienem z nim porozmawiać.

Współpraca z Salamandrą

Berengar jest pełen goryczy, powiedział mi, że nienawidzi wiedźminów. Żywot mutanta, którego ludzie nie potrafią zaakceptować, to dla niego przekleństwo. Dodał również, że współpracował z Salamandrą i jego zdaniem metody tej organizacji nie różnią się od wiedźmińskich.
Berengar przyznał się, że współpracował z Salamandrą. Zapłaci mi za to.

W zależności od podjętej decyzji:

Druga śmierć Berangara
Przez tak długi czas szedłem śladem Berengara miotany sprzecznymi uczuciami. Teraz, kiedy patrzę na jego ciało, czuję jakąś dziwną pustkę... Oto zakończenie historii wiedźmina Berengara.
Berengar nie żyje.
Medalion
Okazało się, że medalion Berengara ma większą moc, niż się spodziewałem. Azar był wyraźnie przestraszony.
Amulet Berengara może pomóc mi w pokonaniu Azara.

lub:

Rozstanie
Nie mogłem podnieść ręki na Berengara po tych wszystkich dniach, które spędziłem, podążając jego tropem. Ma swoje wady, jest ogarnięty wątpliwościami, ale może kiedyś się zmieni. Ciekawe, jakie będzie zakończenie historii o Berengarze.
Berengar ruszył swoją drogą. Prawdopodobnie już nigdy go nie spotkam.
Sprzymierzeniec
Berengar zawrócił z drogi i ostatecznie stanął u mego boku podczas walki z Azarem.
Berengar przybył, aby wspomóc mnie w walce z Azarem.
Advertisement