Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Tajemnice Wyzimy – zadanie główne w drugim rozdziale gry komputerowej Wiedźmin. Geralt prowadzi w nim śledztwo w sprawie Salamandry wspólnie z wyzimiskim detektywem Raymondem Maarloeve.

Opis zadania[]

Zadanie rozpocznie się po pierwszym zapytaniu Raymonda o Salamandrę.

Początek śledztwa[]

Po zabiciu kuroliszka i wydostaniu się z więzienia Geralt postanowi spotkać się z Raymondem Maarloeve, detektywem poleconym mu przez Zygfryda z Denesle, by zlecić mu zajęcie się sprawą Salamandry. Żeby uniknąć zapłacenia 100 orenów wynagrodzenia, w trakcie rozmowy z detektywem trzeba wybrać opcję dialogową Azar Javed. Coś ci to mówi?. Raymond zgodzi się pomóc wiedźminowi i poleci mu by porozmawiał o Salamandrze z dowódcą wyzimskiej straży miejskiej, Vincentem Meisem oraz by przesłuchał pojmanego przez straż członka Salamandry (to drugie rozpocznie zadanie Świadek). Maarloeve powie też Gereltowi, że sprawą Salamandry zajmuje się już od dłuższego czasu, odkąd jego mały syn został porwany przez tę organizację i zabity podczas przeprowadzanych przez nią eksperymentów. Po opuszczeniu domu detektywa, Geralt zauważy grupę Salamander rozmawiających z Magistrem, ale nie dowie się z tej konwersacji nic istotnego. Po jej zakończeniu Magister odejdzie, a wiedźmina zaatakuje sześciu bandytów Salamandry.

Aby posunąć zadanie naprzód należy ukończyć zadanie Świadek (rozmowa z Vincentem nie jest konieczna). Ponieważ jedynym słowem, które w obecności Geralta wypowiedział uwięziony bandyta było „Kalkstein”, Raymond poleci wiedźminowi skontaktować się z Kalksteinem i zdobyć jego zaufanie. Aby to zrobić należy przyjąć od niego zlecenie dotyczące wieży na bagnach, zdobyć potrzebne mu księgi, przeczytać je i opowiedzieć mu o tym, czego się z nich dowiedziało (zadanie Tajemnicza wieża). Gdy wiedźmin to zrobi i powróci do Raymonda, zastanie detektywa walczącego w swoim domu z czterema zabójcami z Salamandry. Po ich pokonaniu Maarloeve powie Geraltowi, że będzie się ukrywał, wręczy mu kartkę z nazwiskami osób, które podejrzewa o współpracę z Salamandrą i opuści dom. Jeśli wspomnianą część zlecenia Kalksteina wykonaliśmy już wcześniej, do walki i ucieczki detektywa dojdzie już po przyjściu do detektywa po rozmowie ze świadkiem.

Podejrzani[]

W trakcie wykonywania zadania będą się rozpoczynały kolejne zadania dotyczące osób podejrzewanych przez Geralta o współpracę z Salamandrą, których celem będzie ustalenie słuszności tych podejrzeń. Jeszcze podczas Wielkiej ucieczki rozpocznie się Podejrzany: Vincent Meis, a w trakcie wykonywania zadania Świadek zaczną się Podejrzany: Baranina i Podejrzany: Kalkstein. Po przeczytaniu otrzymanej od Raymonda listy podejrzanych rozpoczną się też Podejrzany: Vivaldi, Podejrzany: Talar i Podejrzany: Leuvaarden (o ile nie rozpoczęliśmy ich już wcześniej). Zadania te warto wykonać, ponieważ dostarczą one dodatkowych punktów doświadczenia i nowych informacji o Salamandrze oraz pomogą Geraltowi w wykonaniu zadania głównego. Do posunięcia zadania naprzód po odejściu Raymonda wystarczy jednak tylko porozmawianie o Salamandrze (w dowolnej kolejności) z Baraniną, Talarem i Leuvaardenem (o ile nie zrobiliśmy tego wcześniej). Do rozmowy z dwoma ostatnimi będzie konieczne rozpoczęcie związanych z nimi zadań.

Sekcja zwłok[]

Po rozmowie z ostatnim z trzech podejrzanych, do Geralta podejdzie chłopiec, który powie mu, że Raymond chce się z nim widzieć w swoim domu. Detektyw będzie twierdził, że zdobył ważne informacje dla śledztwa, ale najpierw zażąda od wiedźmina zapłaty 200 orenów wynagrodzenia. Po zapłacie detektyw powie, że więziony przez straż członek Salamandry niedawno zmarł i że najprawdopodobniej został on przez kogoś zamordowany. W związku z tym Geralt będzie musiał przeprowadzić sekcję jego zwłok (rozpocznie to zadanie Sekcja zwłok).

Spoiler: Jak się później okaże, prawdziwy Raymond został zamordowany przez Salamandrę, a jego postać przybrał przy pomocy iluzji jej przywódca, Azar Javed, który odpowiada także za śmierć świadka. Odkryć prawdę można na trzy sposoby:

Odkrycie prawdy w jakikolwiek sposób będzie stanowiło dowód niewinności dla wszystkich podejrzanych, których zadań jeszcze nie zakończyliśmy. Jeśli użyjemy któregoś z dwóch ostatnich sposobów przeprowadzenie sekcji nie będzie konieczne i zamiast tego będzie można od razu pójść do „Raymonda” i powiedzieć mu, że podczas sekcji nie udało się nic ustalić (nie uzyskamy wtedy jednak żadnych punktów doświadczenia za sekcję). Jeśli jednak nie udało nam się dojść do prawdy przed sekcją, może ona skończyć się uznaniem za mordercę Baraniny lub Kalksteina. Nawet wówczas będzie jednak możliwe odkrycie prawdy w późniejszym czasie, na któryś z dwóch ostatnich sposobów. Należy wtedy pamiętać by nie mówić Kalksteinowi, że uważamy go za winnego, bo spowoduje to ukończenie w zły sposób zadania Podejrzany: Kalkstein i obrażenie się na nas alchemika.

Konfrontacja[]

Po wykonaniu sekcji należy powrócić do detektywa i opowiedzieć mu o jej rezultatach (jeśli sekcja wskazała na Javeda, Geralt powie, że nie udało mu się nic ustalić). Niezależnie od jej wyników, po wysłuchaniu wiedźmina „Raymond” poprosi o czas do namysłu. Kiedy ponownie do niego przyjdziemy będzie twierdził, że z Salamandrą współpracują Baranina i Kalkstein i poleci Geraltowi zabić tego pierwszego. W każdym przypadku należy zgodzić się zabić Baraninę. Dalszy przebieg zadania zależy od tego, czy udało nam się ustalić, że pod „Raymonda” podszył się Azar.

 • Jeśli odkryliśmy prawdę, nie będziemy mogli zabić Baraniny. Zamiast tego będziemy musieli ponownie porozmawiać z „Raymondem” i powiedzieć mu, że zabiliśmy Baraninę. „Detektyw” będzie uradowany i zacznie się zastanawiać jak wciągnąć w pułapkę Kalksteina. Wówczas Geralt będzie mógł zaproponować mu zwabienie alchemika do wieży na bagnach. „Raymond” przystanie na ten pomysł, da wiedźminowi jedną z sefir potrzebnych do otwarcia wieży i uda się na bagna.
 • Jeśli nie przejrzeliśmy mistyfikacji Javeda, będziemy musieli posłuchać go i zabić Baraninę (do rozpoczęcia walki z nim wciąż jest jednak możliwe odkrycie prawdy poprzez wykonanie Wdzięczności grabarza lub uniewinnienie pięciu podejrzanych). Bandyta będzie przebywał w swoim domu w slumsach. Aby wejść do niego trzeba zapłacić 20 orenów pilnującym go strażnikom lub zabić ich i wziąć klucz z ich ciał. Po wejściu do środka można od razu zaatakować Baraninę lub najpierw porozmawiać z nim (wówczas zaatakuje nas on sam, po tym jak uznamy go za współpracownika Javeda). W trakcie walki na pomoc Baraninie przybędzie kilkunastu innych bandytów, dlatego należy dobrze przygotować się do walki. Po ich pokonaniu należy powrócić do „Raymonda”, który ucieszy się i powie wiedźminowi, że zaplanował pułapkę na Kalksteina, do której realizacji będą potrzebne przedmioty z wieży na bagnach.

W obu wypadkach po udaniu się „Raymonda” na bagna należy zdobyć sefiry potrzebne do otwarcia wieży i umieścić je we właściwych obeliskach (zadania Tajemnicza wieża i Obeliski). Gdy to zrobimy, będziemy musieli wejść do otwartej już wieży, zabrać ze skrzyni księgę maga i skonfrontować się z Azarem po wyjściu z niej. Po krótkiej rozmowie dojdzie do walki, najpierw ze stworzonym przez czarodzieja ifrytem, a potem z Azarem i Magistrem. Gdy Azar utraci połowę żywotności, Magister rzuci w Geralta petardę, która pozbawi go przytomności, po czym ucieknie z Javedem przez portal. Wówczas zadanie zakończy się, kończąc jednocześnie rozdział II.

Punkty doświadczenia[]

 • 500 po pierwszej rozmowie z Raymondem
 • 500 po ucieczce Raymonda po walce w jego domu
 • 500 po przesłuchaniu 3 podejrzanych
 • 4500 po ukończeniu zadania (przy odkryciu podszycia się pod detektywa) lub 1500 przy niewykryciu podstępu

Uwagi[]

 • Po wykryciu, że pod Raymonda podszywa się Javed można skonfrontować się z czarodziejem w domu detektywa (zadanie Co kryje prawda). W trakcie rozmowy należy pamiętać by nie dopuścić do walki z nim, bo ta zawsze zakończy się śmiercią Geralta.
 • W zwłokach Baraniny będzie można znaleźć żółty meteoryt i kilkaset orenów.
 • Jeśli nie przejrzeliśmy mistyfikacji Javeda i zabiliśmy Baraninę, to po ostatniej rozmowie z Raymondem przed wyruszeniem na bagna zostaną zakończone uniewinnieniem zadania Podejrzany: Vincent Meis, Podejrzany: Vivaldi, Podejrzany: Talar i Podejrzany: Leuvaarden (o ile nie ukończyliśmy ich wcześniej). Podejrzany: Baranina zakończy się wtedy po zabiciu Baraniny, natomiast Podejrzany: Kalkstein pozostanie nieukończony, jeśli sami nie porozmawiamy z alchemikiem.
 • Wieżę maga można opuścić bez konfrontacji z Javedem, jeśli nie wzięliśmy ze skrzyni księgi maga.
 • W wieży maga będzie się znajdował Krąg Wodnej Bramy pozwalający się nauczyć znaku Axii. W leżącej tam skrzyni oprócz księgi będzie można znaleźć dekokt Raffarda Białego, miał diamentowy i czerwony meteoryt.
 • Jeśli daliśmy się oszukać Javedowi, zabierze on Geraltowi księgę maga, co umożliwi mu w rozdziale III rzucenie na Magistra potężnego czaru ochronnego, utrudniającego walkę z nim. W przeciwnym wypadku, księgę uzyska Triss Merigold, która rzuci wtedy to samo zaklęcie na Geralta.

Dziennik[]

Początek śledztwa

Z pomocą detektywa rozpoczynam śledztwo. Cel - odnaleźć osobę pracującą dla Azara Javeda i namierzyć w ten sposób szefa Salamandry.
Muszę odnaleźć osobę pracującą dla Azara Javeda i namierzyć w ten sposób szefa Salamandry.

Vincent

Mam pierwsze tropy dotyczące Salamandry - muszę dostać się do ważnego świadka, którego przetrzymuje kapitan straży miejskiej. Powinienem porozmawiać o nim z klawiszem Siemką w loszku.
Muszę przesłuchać świadka przetrzymywanego przez straż. Powinienem porozmawiać z Siemką.

Świadek

Wygląda na to, że Salamandry mają jakiegoś tajnego agenta, który zastawił na mnie pułapkę. Muszę jak najszybciej go rozgryźć. Pierwszy cel więzień przetrzymywany przez straż.
Muszę przesłuchać świadka.

Podsumowanie

Mam za sobą kawałek solidnej pracy śledczej. Zacząłem rozpracowywać Vincenta i przesłuchałem świadka w szpitalu. Pojawiły się nowe tropy, które prowadzą do Baraniny i Kalksteina.
Czas wrócić do Raymonda i posumować nasze odkrycia.

Zaufanie alchemika

Silne poszlaki wskazują na Baraninę i alchemika Kalksteina. Tym pierwszym zajmie się Raymond. Ja muszę zdobyć zaufanie alchemika. W tym celu postaram się pozyskać od niego jakieś ważne zlecenie.
Muszę pójść do alchemika Kalksteina i zdobyć jego zaufanie.
Żeby posunąć dalej śledztwo, muszę zdobyć zaufanie alchemika Kalksteina.

Rozmowa z Raymondem

Zdobyłem zaufanie Kalksteina. Czas porozmawiać z Raymondem i ustalić, jak mógłbym to wykorzystać.
Czas porozmawiać z Raymondem na temat Kalksteina.

Napad

Na detektywa napadł oddział gangu Salamandry! Na szczęście zdołałem ich powstrzymać. Sprawdzę, czy Raymond jest cały i zdrowy.
Chcę sprawdzić, czy Raymond jest cały i zdrowy.

Podejrzani

Detektyw postanowił, że ukryje się w cieniu. Dał mi listę podejrzanych - powinienem jak najszybciej ich rozpracować, podczas gdy Raymond ściągnie na siebie uwagę Salamandry.
Muszę rozpracować wszystkich podejrzanych. Zacznę od Baraniny.

Baranina

Przesłuchałem Baraninę, jednak jego zeznania nie wystarczą. Muszę skonfrontować je z innymi podejrzanymi.
Planuję przesłuchać pasera Talara.

Talar

Przesłuchałem pasera Talara, jednak jego zeznania nie wystarczą. Muszę skonfrontować je z innymi podejrzanymi.
Planuję przesłuchać kupca Leuvaardena.

Dalsze przesłuchania

Znam już wersje Baraniny i Talara, do pełnego obrazu brakuje mi już tylko zeznań kupca.
Muszę przesłuchać kupca Leuvaardena.

Kontakt

Udało mi się ustalić parę ciekawych rzeczy o naszych podejrzanych. Teraz muszę tylko czekać, aż Raymond nawiąże ze mną kontakt.
Teraz muszę poczekać, aż Raymond nawiąże ze mną kontakt.

Spotkanie

Raymond przekazał mi wiadomość przez posłańca - chce się ze mną spotkać, zdobył jakieś nowe informacje. Ciekawe, jak zareaguje na moje odkrycia.
Muszę spotkać się z Raymondem.

Sekcja zwłok

Moje odkrycia nie zainteresowały Raymonda - nic dziwnego, pojawił się nowy trop. Aby popchnąć śledztwo dalej, muszę zorganizować sekcję zwłok. Ciało trafiło zapewne do grabarza, a badaniem przyczyny zgonu zajmę się razem z Shani.
Śledztwo nie ruszy naprzód, dopóki nie przeprowadzę sekcji.

Coraz bliżej

Sekcja zwłok wiele wyjaśniła. Jestem już bardzo blisko. Czas udać się do domu Raymonda.
Czas udać się do domu Raymonda.

Azar Javed

Sekcja wykazała, że Azar Javed podszywa się pod Raymonda. pójdę do niego i udam, że badanie zwłok nie przyniosło żadnych rezultatów. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja.
Pójdę do Azara podszywającego się pod detektywa i udam, ze sekcja nic nie wykazała. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja.

Podchody

Powiedziałem "Raymondowi", że podczas sekcji nie udało mi się niczego ustalić. Przecież nie oznajmię mu prosto w oczy, że jest Azarem.
Muszę znaleźć jakiś sposób, żeby wciągnąć Azara w pułapkę.

Pułapka

Za wszystkim stoi Azar, który podszywał się pod Raymonda. Muszę go wciągnąć w pułapkę.
Muszę wciągnąć Azara w pułapkę.

Wieża

Powiedziałem Raymondowi, ze zabiłem Baraninę. Będzie czekać na mnie pod wieżą.
Raymond będzie na mnie czekał pod wieżą na bagnach.

Koniec udawania

Wszystko idzie doskonale. Fałszywy detektyw dał mi swoją sefirę. Nie muszę już dłużej udawać.
Nie muszę już dłużej udawać.

Tajemnica wieży

Zdobyłem magiczny traktat, przez wiele lat bezpiecznie ukryty w wieży na bagnach. Traktat, którego Azar tak pożądał. Cóż czeka go przykra niespodzianka.
Muszę przygotować się do walki z Azarem.

Ucieczka Azara

Bezbłędnie rozszyfrowałem Azara i jego podstęp. Szkoda, że umknął. Ale, jak to mówił król Dezmod, co się odwlecze, to nie uciecze, a co ma wisieć, nie utonie.
Rozszyfrowałem Azara, który zdołał jednak umknąć.
Advertisement