Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

No to jak, kurwa, będzie, robimy interes?Kultowy tekst Talara skierowany do Geralta[1]

Bernard „Talar” Dukat – szef wywiadu Temerii i lewa ręka króla Foltesta, działający dawniej incognito jako paser w Wyzimie Klasztornej z siedzibą niedaleko loszku.

Później działa jako szewc, wmieszany jest w spisek przeciwko królowi Radowidowi V. Jest osobą mającą dobre kontakty ze strażą miejską w Wyzimie Klasztornej i możliwie też w Handlowej.

Charakterystyka

Jest łysym mężczyzną ubranym w łachy, a jego charakterystycznym atrybutem jest monokl. Ma osobliwe maniery - cały czas przeklina, ale pozostaje za to bardzo konkretny. Aparycja i zachowanie ułatwiają mu ukrycia swoich działań i niewzbudzanie podejrzeń. Talar jest bohaterem przebiegłym i inteligentnym, a do tego patriotą w pełni oddanym Temerii.

Nie jest typem wojownika, para się za to handlem i hazardem.

Wiedźmin

Przy pierwszym spotkaniu przedstawia się: „Jestem paserem. Sprzedaję i kupuję”, a każdy następny dialog rozpoczyna słowami: „No, to jak kurwa będzie, robimy interes?”. Można z nim urządzić pojedynek w piciu: wygrana z Talarem sprawi, że ten odda wiedźminowi książkę „Ludzie z cienia, czyli historia tajnych służb temerskich”. Podarowanie tej książki pucybutowi – Ori Reuvenowi zaowocuje ciekawymi informacjami od niego, w tym pierścienia proroka Lebiody, który umożliwi Geraltowi swobodne przejście do domu Shani.

Na początku aktu II Geralt usłyszał, jak Siemko pyta kapitana Vincenta o srebrny miecz dla wiedźmina: „Ten od tego pasera Talara?”. Rozpoczyna się wówczas zadanie „Pamięć ostrza”. Po wyjściu z kanałów (zadanie „Wielka ucieczka”) Talar jest pierwszą osobą, u której trzeba zasięgnąć informacji o srebrnym mieczu: będą one dosyć ubogie, gdyż Talar nie zna pochodzenia tego miecza, skieruje natomiast bohatera do hazardzisty w karczmie Miś Kudłacz.

W zadaniu „Kościany poker: zawodowiec” jest jednym z potencjalnych graczy, z którymi należy wygrać do zakończenia zadania. 

Talar jest jednym z podejrzanych o współpracę z Salamandrą, figurujących na liście detektywa Raymonda Marloevee'a. W zadaniu „Podejrzany: Talar" po zdobyciu poszlak w rozmowie z Siemkiem za fisstech, z samym Talarem z rozmowy o miecz i na skutek spotkania z tajemniczym człowiekiem w nocy przed lub w domu pasera, gracz może podjąć decyzję o jego winie: uznanie Talara za winnego sprawi, że ten się obrazi i będzie odmawiał interakcji z bohaterem słowami „Odchędoż się”. Uniewinnienie doprowadzi do przekazania od Talara informacji o luksusowych zachciankach Azara Javeda (wpis do dziennika o Javedzie plus powiązanie z dywanami w siedzibie Raymonda), a w trakcie wykonywania zadania „Wdzięczność grabarza” umorzy długi grabarzowi, co pozwoli Geraltowi na wejście na cmentarz. Niewinność Talara wychodzi również na jaw w przypadku uniewinnienia reszty podejrzanych, ukończenia zadania „Sekcja zwłok”, „Wdzięczność grabarza” lub „Przyjaciółka z dawnych lat” – w tym ostatnim, gdy Shani otrzyma od wiedźmina czerwone róże (niezależnie od wybrania opcji dialogowej), lekarka wyzna, że dawniej romansowała z „typem spod ciemnej gwiazdy” – Talarem. W trakcie wieczornej przechadzki na grobli zostali zaskoczeni przez dwóch tajemniczych zamaskowanych typów. Początkowo udawała zemdlenie, by później usłyszeć dialog: „Ależ szefie, myśleliśmy, że jesteśmy niewidoczni” z odpowiedzią: „Niewidoczne to będą twoje jajca, jak je wam wyrwę i wsadzę w rzyć”, na co ona wybuchnęła śmiechem. Niedługo potem zerwali ze sobą.

W akcie III Geralt ponownie spotyka Talara w zadziwiających okolicznościach – na przyjęciu w Nowym Narakorcie (zadanie „Eleganckie przyjęcie"). Zostaje przedstawiony przez Triss Merigold. Talar pyta wiedźmina o motywy jego pogoni za Salamandrą: ideologiczne, osobiste, czy jedno i drugie (zadanie „Tożsamość”). Jeżeli Geralt zechce zrobić wrażenie na królewnie Addzie, po rozmowie z Veleradem Talar odpowie, że zna upodobania kulinarne księżniczki. Po podarowaniu mu tajnego listu ze skrzyni w alkowie udzieli nam informacji o mięsie z katoblefasów – ulubionej potrawie Addy. Po wyjściu z karczmy Geralt ujrzy Talara otoczonego przez gwardzistów na czele z Roderickiem de Wettem. De Wett, zaprzysięgły wróg pasera, będzie próbował go aresztować za niepodporządkowanie się treści sfałszowanego edyktu królewskiego (zadanie „Wszyscy ludzie Foltesta”). Gracz może uratować Talara (spotka go w dalszym ciągu w Nowym Narakorcie), uwierzyć de Wettowi i pomóc w zabiciu Talara lub odejść z miejsca konfliktu – wówczas krótka cut-scenka ukaże śmierć Talara. Z jego zwłok można potem zabrać książkę „Ludzie z cienia, czyli historia tajnych służb temerskich”. W walce z Talarem o dziwo rozbrzmiewa jeden z plików muzycznych, który słychać w trakcie walki z bossami.

W1 SS Talar.png

W akcie II sprzedaje następujące towary: saletra, kamień szlifierski, gęsi smalec, łój, czarny proszek, zerrikańska mieszanka, niedźwiedzie sadło, złoty pierścień, książka „Medycyna sądowa”, runa słońca, niebieski meteoryt, zwój z recepturami „Księga wilgi", temerski sztylet żelazny, temerski sztylet stalowy, temerski cep bojowy, morgensztern dwuręczny, temerski topór żelazny, pochodnia, dwuręczny topór stalowy, temerski topór stalowy. W akcie III nie można z nim handlować.

Przygoda „Wesele”

Jest jednym z bohaterów przygody „Wesele": przybywa na wesele Geralta, gdyż śledzi także obecnego na imprezie Ganfafa; początkowo nie jest chętny do rozmowy z Białym Wilkiem, nawet po wypiciu z nim szklanki alkoholu, mówiąc, żeby był cicho. W miarę rozwoju przygody wyjaśnia Geraltowi, że ma baczenie na Ganfafa, gdyż dawniej starał się zabić króla Foltesta i zniknął, kiedy został przygnieciony oddziałami gwardii królewskiej.

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

O ile w samej grze nie występuje o tyle możliwe jest spotkanie we Flotsam posłańca od Talara, jaki przekazuje nam niewielki prezent oraz kilka rad w stylu znanym nam z pierwszej części gry:

"Słuchaj się kur*a we wszystkim Roche'a, bo to patriota chociaż ch*j. Kruki już krążą nad trupem Foltesta, ale radzę sobie. Dorwij sk*rwieli - nie daj się. PS: Ale w zamku to zjebałeś".

Co ciekawe posłańca spotkamy nawet jeżeli w pierwszej części zdecydowaliśmy się pozwolić Talarowi umrzeć.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Talar powraca, nawet jeżeli zginął w pierwszej grze. Po raz pierwszy zostaje wspomniany (choć nie z imienia) w Białym Sadzie podczas wykonywania zadania Patelnia jak nowa. Osobiście spotkać go można w zadaniu Spisek – Geralt zostaje wysłany przez Dijkstrę i Roche'a, by odnaleźć ich tajnego informatora, który zaginął podczas wykonywania misji w Velen. Wiedźmin spotyka się z jednym z redańskich żołnierzy, który jest jednym ze współpracowników zaginionego szpiega. Redańczyk udziela mu ważnych informacji. Wkrótce Geralt znajduje wóz szewca i podąża za porozrzucanymi butami. Po krótkiej wędrówce napotyka skalnego trolla, Rogga, przeglądającego kupkę butów. Po rozmowie wiedźmin dowiaduje się, że trolle zabrały szewca do swojej jaskini i zmusiły go do zrobienia dla nich butów. Tam dowiaduje się, że jest to Talar, który nie pracuje, ale uczy Ogga i Pogga przeklinać. Geralt może przekonać stwory, że pojedzie z szewcem po materiał na buty, albo może je po prostu zabić i uwolnić Talara.

Niezależnie od podjętej decyzji, Wiedźmin i dawny paser przedostają się do wozu szewca, gdzie ten okazuje mu swoją wdzięczność i odpowiada na kilka pytań. Przed skończeniem rozmowy Talar mówi Geraltowi, żeby nadstawiał uszu, gdyż niedługo cała Północ będzie mówić o śmierci króla Radowida. Po skończonej rozmowie zabiera się za uprzątnięcie porozrzucanych butów oraz naprawę swojego wozu. Później wyrusza pod Novigrad – można go spotkać w Karczmie Siedem Kotów.

Ciekawostki

  • Pierwotnie planowano umieścić w grze postać Boguta Kuternogi zamiast Talara, ale zrezygnowano z tego pomysłu.

Galeria

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Talar.

Wideo

Kim_jest..._Talar

Kim jest... Talar

MCH – Wiedźmin Wiki

Przypisy

Advertisement