Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

TemeriaKrólestwo Północy leżące między rzekami Pontar i Jaruga, jedno z Czterech Królestw. Graniczy z Redanią, Kerack, Kaedwen, Aedirn, Brokilonem i Cidaris. Stolicą kraju jest Wyzima. Zależnie od wyborów gracza anektowana przez Redanię, lub niepodległa jako lennik Nilfgaardu.

Lenna i państwa zależne

 • F Ellander.svg Ellander – księstwo lenne Temerii połączone z nią unią walutową, władane przez diuka Herewarda.
 • F Mahakam.svg Mahakamde facto niezależne państwo, formalnie lennik Temerii połączony z nią unią walutową, zarządzany przez starostę Brouvera Hooga.
 • F Brugge.svg Brugge – dawniej wasal Cintry, po jej podbiciu przez Nilfgaard Brugge zmieniło protektora na Temerię, władane przez króla Venzlava. Połączone z Temerią unią walutową.
 • F Sodden.svg Sodden – królestwo, którego dziedzicem dzięki powiązaniom dynastycznym został Foltest, w wyniku wojny z Nilfgaardem król został panem jedynie części kraju znanej jako Dolne Sodden, a po pokoju cintryjskim całe Sodden znalazło się we władaniu temerskim.

Główne miasta i warownie

Miasta

 • Wyzima – stolica, duże, stare miasto położone na elfich fundamentach, rezydencja króla.
 • Maribor – jedno z ważniejszych miast, stare i położone na elfich fundamentach.
 • Gors Velen – jedno z ważniejszych miast, położone nad morzem, u jego brzegów leży wyspa Thanedd, siedziba i szkoła czarodziejek, do tego wyjątkowo bogate.
 • Anchor — miasto położone niedaleko granicy z Redanią, stolica hrabstwa Anchor.
 • Grabowa Buchta — miasto na lewym brzegu Pontaru, po drugiej stronie rzeki znajduje się Oxenfurt.
 • Biały Most — miasto nad Pontarem.
 • Dorian — miasto nad bagnami.
 • Ivalo — przemysłowe miasto.
 • Napeys — miasto.
 • Carreras — miasto i twierdza.
 • Flotsam — faktoria handlowa u trójstyku granic Temerii, Aedirn i Kaedwen, opcjonalnie (zależnie od wyborów gracza) zajęte przez Kaedwen.
 • Burdorff — osada.
 • Vorune — miasteczko w Velen.
 • Mortara — niewielka ilość danych nie pozwala określić, czy to wieś, czy miasto.

Zamki i twierdze

Ustrój

Temeria jest monarchią absolutną, w której król posiada pełnię władzy i może zmieniać prawo wedle uznania[1]. Nie mniej, de facto jednak jego pozycja jest dość słaba i monarcha musi się liczyć z groźbami wystąpień szlachty lub buntu bardzo silnych środowisk kupieckich[2]. Do tego, w kraju tym łatwo rosną silne stronnictwa, mogące nawet zagrozić władzy królewskiej, takie jak Zakon Płonącej Róży pod rządami Jakuba de Aldersberga, który do 1270 roku stał się wręcz wszechmocny[3]. Siła króla oparta jest więc w znacznym stopniu na osobistej lojalności zaufanych współpracowników.

W przypadku bezkrólewia władzę w kraju sprawował namiestnik o tytule interrexa.

Tylko silny król jest w stanie utrzymać zjednoczoną Temerię. Monarcha cały czas musiał liczyć się z fałszywie wierną, knującą szlachtą gotową na wszystko, byleby tylko zapewnić sobie silną pozycję, a ta, w przypadku wyczucia jego słabości od razu przechodziła do działania i mając za nic rację stanu działała tylko na własną korzyść[1].

W przeciwieństwie do państw takich, jak Redania, czy Kaedwen w Temerii czarodzieje nie zdobyli silnej pozycji. Choć nie byli prześladowani tak, jak w czasie niesławnych polowań na czarownice, to Foltest starał się ich trzymać pod butem i miał w swoim bliskim otoczeniu trzech magów: Triss Merigold, Fercarta z Cidaris i Keirę Metz. W porównaniu ze szlachtą nie mieli oni jednak wręcz żadnej władzy, a co więcej, po przewrocie na Thanedd zdecydował się na wygnanie czarodziejów z Temerii[4]. U boku Foltesta utrzymała się do 1271 roku jedynie Merigold, która jednak po jego śmierci też musiała uciekać[1].

Przy królu funkcjonowała Rada Królewska Temerii.

W Temerii władze religijne miały nadzwyczaj słabą pozycję, do czego doprowadził król Griffin, który dokonał rozdziału kościoła od państwa. Jedynym wpływowym duchownym był członek Rady Królewskiej, Willemer.

W kraju znaczną pozycją cieszyło się najwyższe dowództwo wojskowe, zwłaszcza konetabl Jan Natalis, późniejszy interrex. Wysoką pozycję posiadali również marszałkowie wchodzący w skład Rady Królewskiej oraz wojewoda Bronibor, a także dowódca oddziałów specjalnych Vernon Roche[1].

Znaczną pozycję w państwie posiadali również grododzierżca Wyzimy Velerad i szef wywiadu Bernerd Dukat[3].

W Temerii bardzo wysokie stanowiska mogły zdobyć również osoby będące nisko urodzone.

Ważne postacie temerskiej polityki

Sytuacja nieludzi

W przeciwieństwie do wielu innych królów północnych, Foltest nie był rasistą, pomimo to jednak nieludzie w miastach zamieszkiwali osobne dzielnice, dochodziło też do ich pogromów, choć te nie były inspirowane przez władze centralne. Nie mniej, w bardziej prowincjonalnych regionach tendencje rasistowskie były dużo silniejsze (np. zarządzający Flotsam komendant Bernard Loredo był wręcz fanatycznym rasistą). Dużą rolę w narastaniu nienawiści do nieludzi, zwłaszcza elfów, odgrywała szczególnie intensywna działalność Scoia'tael. Temeria toczyła z partyzantami walkę, odnosząc w niej znaczne sukcesy, do czego przyczyniły się oddziały specjalne zwane Niebieskimi Pasami dowodzone przez Vernona Roche'a oraz Zakon Płonącej Róży[3][1].

Symbole państwowe

Dawny herb królestwa Temerii, jeszcze z czasów Dezmoda i Geddesa się wywodzący, był takowy: w tarczy ściętej w polu górnym złotym lew czarny kroczący, pole dolne czarne bez znaku. We zwyczaju jednakoż było, że królewscy synowie pierworodni odmienionego herbu używali, a to mianowicie tym sposobem, że do tarczy dodawali trzecie pole czarne, w którym trzy lilie widniały srebrne. Bo przecie tak jest jak świat światem, że jest lilia następcy tronu znakiem, królewskiego syna, któren koronę i berło dziedziczy.

I tak się stało, że gdy mężny królewicz Goidemar, syn starego króla Gardika, szedł do boju przeciw rebelizantom i insurgentom Diablicy Falki, wojsko temerskie właśnie pod lilii srebrnych znakiem walczyło i walne odnosiło wiktorie, jednę za drugą. I gdy Goidemar tron po ojcu odziedziczył, na pamiątkę owych wiktorii i dla cudownego ocalenia żony i dziatek z rąk wrażych, herb królestwa tak ustalił: w polu czarnym trzy lilie srebrne przepasane, 2,1. Ale to się nie udzierżało długo, bo już król Cedric specjalnym dekretem herb państwowy tym sposobem odmienił, że jest czarna tarcza srebrnymi liliami usiana. I taki jest Temerii herb po dziś dzień.

Jan z Attre, „Herby zacnych domów królewskich i rycerskich, ich opisanie i dzieje
~ Andrzej Sapkowski, notka o Cedriku

Poniższe grafiki zostały wykonane przez użytkownika SMiki55 na podstawie powyższego opisu i fragmentu Pani Jeziora. Najedź na obraz by wyświetlić opis.

Heraldyka

Pierwszy historyczny herb Temerii Historyczny herb następców tronu Herb ustanowiony przez Goidemara Herb ustanowiony przez Cedrika

Flagi

Pierwsza flaga Temerii Flaga Goidemara Flaga Cedrika

W adaptacjach CD Projektu

Niebieski wariant herbu Niebieski wariant flagi

Wersja ustanowiona przez Goidemara jest najczęściej używaną w adaptacjach CD Projektu RED. W wielu przypadkach, kolorem tarczy jest niebieski zamiast czarnego.

Religia

Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną religią w Temerii jest kult bogini Melitele. Czci się także Kreve i Proroka Lebiodę. W grze dużą popularność wśród lokalnej ludności zyskał też swego czasu kult Wiecznego Ognia.

Galeria

Wojsko

Lokalizacje

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Temerski Piechur.
Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Temerski Werblista.
Advertisement