Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Temeriakrólestwo północy leżące między rzekami Pontar i Jaruga, jedno z Czterech Królestw. Graniczy z Redanią, Kerack, Kaedwen, Aedirn, Brokilonem i Cidaris.

Na terenie Temerii jest sławna szkoła dla czarodziejek na wyspie Thanedd. Stolicą Temerii jest Wyzima.

Znani obywatele

Królowie oraz inni władcy Temerii

Inni

Krainy i księstwa

Temeria,
Ellander,
Mahakam,
Pontaria.
Po pierwszej wojnie z Nilfgaardem:
Brugge,
Dolne Sodden.
Po drugiej wojnie z Nilfgaardem:
Angren,
Zarzecze,
Górne Sodden.

Główne miasta i warownie

Pojawiające się tylko w grze

Obiekty naturalne

Symbole państwowe

Dawny herb królestwa Temerii, jeszcze z czasów Dezmoda i Geddesa się wywodzący, był takowy: w tarczy ściętej w polu górnym złotym lew czarny kroczący, pole dolne czarne bez znaku. We zwyczaju jednakoż było, że królewscy synowie pierworodni odmienionego herbu używali, a to mianowicie tym sposobem, że do tarczy dodawali trzecie pole czarne, w którym trzy lilie widniały srebrne. Bo przecie tak jest jak świat światem, że jest lilia następcy tronu znakiem, królewskiego syna, któren koronę i berło dziedziczy.

I tak się stało, że gdy mężny królewicz Goidemar, syn starego króla Gardika, szedł do boju przeciw rebelizantom i insurgentom Diablicy Falki, wojsko temerskie właśnie pod lilii srebrnych znakiem walczyło i walne odnosiło wiktorie, jednę za drugą. I gdy Goidemar tron po ojcu odziedziczył, na pamiątkę owych wiktorii i dla cudownego ocalenia żony i dziatek z rąk wrażych, herb królestwa tak ustalił: w polu czarnym trzy lilie srebrne przepasane, 2,1. Ale to się nie udzierżało długo, bo już król Cedric specjalnym dekretem herb państwowy tym sposobem odmienił, że jest czarna tarcza srebrnymi liliami usiana. I taki jest Temerii herb po dziś dzień.

Jan z Attre, „Herby zacnych domów królewskich i rycerskich, ich opisanie i dzieje
~ Andrzej Sapkowski, notka o Cedriku

Poniższe grafiki zostały wykonane przez użytkownika SMiki55 na podstawie powyższego opisu i fragmentu Pani Jeziora. Najedź na obraz by wyświetlić opis.

Heraldyka

Pierwszy historyczny herb Temerii Historyczny herb następców tronu Herb ustanowiony przez Goidemara Herb ustanowiony przez Cedrika

Flagi

Pierwsza flaga Temerii Flaga Goidemara Flaga Cedrika

W adaptacjach CD Projektu

Niebieski wariant herbu Niebieski wariant flagi

Wersja ustanowiona przez Goidemara jest najczęściej używaną w adaptacjach CD Projektu RED. W wielu przypadkach, kolorem tarczy jest niebieski zamiast czarnego.

Siły zbrojne

W bitwie pod Brenną temerskie wojsko wspierane przez Redańczyków stanowiło centrum armii Nordlingów liczące ok. 18 tys. żołnierzy. Możemy więc wnioskować, że Temerczycy liczyli ok. 10 tys. wojska. Armia Temerii w momencie wybuchu wojny liczyła ok. 25 tys. słabo wyszkolonych rekrutów niezdatnych do walki (bitwa pod Mariborem), a pod koniec ok. 45 tys. weteranów dzięki którym Temeria rozszerzyła swoje granice na południu. Obecna ilość wojsk temerskich jest nieznana ale jest to prawdopodobnie 3 największa armia na północy.

Oddziały specjalne

W grze "Wiedźmin 2" Temeria posiada tajne siły służb specjalnych zwane Niebieskimi Pasami, powołane do walki z nieludźmi. Nieznana jest liczba członków, choć wiadomo, że nie jest to duży oddział.

Religia

Najpopularniejszą i najbardziej rozpowszechnioną religią w Temerii jest kult bogini Melitele. Oprócz bogini Melitele i czci się tu także Kreve i Proroka Lebiodę. W grze dużą popularność wśród lokalnej ludności zyskał też kult Wiecznego Ognia.

Gospodarka

Temeria jest jednym z najbogatszych krajów północy. Gospodarka kraju opiera się głownie na uprawie roli, produkcji przeróżnych towarów, handlu oraz wydobyciu cennych surowców mineralnych, kruszców i metali szlachetnych pochodzących przede wszystkim z gór Mahakamu.

Przemysł

Temeria utrzymuje się głównie z wysoko rozwiniętego rolnictwa, hodowli zwierząt i przemysłu spożywczego. Jako, że Mahakam jest oficjalnie częścią królestwa, to z pewnością Temeria ma spore udziały w wydobyciu metali szlachetnych, cennych kruszców i produkcji wysokiej jakości broni. Jak każdy kraj produkuje własne towary wszelakie. Po włączeniu Angrenu w granice królestwa, Temeria z pewnością zajęła wysoką pozycję w światowym eksporcie drewna.

Kultura i nauka

Ludność Temerska jest bardzo uprzejma, religijna i bogobojna, jednak nie akceptuje przedstawicieli starszych ras. Kraina ta jest ojczyzną potężnych czarodziejów i znanych podróżników.

Dane z gier

Wiedźmin 2: Zabójcy Królów

Błędna mapa Temerii w grze Wiedźmin 2

Król Foltest chcąc odzyskać swoje nieślubne dzieci ruszył z wojskiem na zamek La Valette. Fortyfikację udaje się sforsować lecz niestety Foltest ginie z rąk tajemniczego królobójcy

To dramatyczne wydarzenia sprawia, że Temeria została bezkrólewiem, a arystokratyczne rody rozpoczęły walkę o tron. Głównymi kandydatami byli hrabia Maravel i baron Kimbolt. Osłabiona oraz stojąca na skraju wojny domowej Temeria może stać się niepodległym państwem, rozbita na dzielnice lub zostać przyłączona do Redanii.

Wszystko zależy od małej dziewczynki imieniem Anais która jest jedyną osobą w której żyłach płynie królewska krew/ Adda nie żyje.

Jeśli Anais nie zostanie uratowana to królestwo zostanie rozebrane przez Redanię i Keadwen lub podzieli się na dzielnice.

Wiedźmin 3: Dziki Gon

Wszystkie wybory i próby niepodległościowe Temerii z poprzednich gier kończą się fiaskiem, ponieważ kraj zostaje podbity przez Nilfgaard podczas trzeciej wojny. Jan Natalis był głównodowodzącym armii Temerskiej przeciw najeźdźcy z Południa. Niestety armia została pobita i rozproszona. Vernon Roche stworzył jednostkę partyzancką po tym jak Radowid odmówił mu pomocy. Dowódca Niebieskich pasów zdał sobie sprawę, że Temeria nie będzie autonomiczna po zwycięstwie Redanii, więc poszedł paktować z Nilfgaardem.

Jeśli Nilfgaard wygra wojnę Temeria zostanie lennikiem cesarstwa.

Jeśli Redania wygra wojnę Temeria stanie się prowincją Redanii.

Ciekawostki

  • Pierwsza część gry Wiedźmin dzieje się całkowicie w Temerii (wyjątek to Prolog, który się dzieje w Kaer Morhen, w Kaedwen), zaś w drugiej części w Temerii jesteśmy tylko w prologu (Zamek La Valette) i w akcie I (Flotsam),
  • Temeria przez wieki była w konflikcie z Redanią. W grze można to zmienić, doprowadzając do małżeństwa Addy z Radowidem,
  • Często nazywana przez ludzi i szlachtę Klejnotem Północy,
  • W grze Wiedźmin w Temerii dochodzi do wojny domowej,
  • W drugiej części gry po zamordowaniu Foltesta w Temerii panuje bezkrólewie. Jedynym zastępcą tronu (po kolejnym morderstwie, tym razem syna dawnego króla, Bussy'ego) zostaje Anais La Valette,
  • Jednym z ustawicznych problemów kraju są Wiewiórki. Komanda są regularnie tępione przez wykwalifikowane siły specjalne,
  • W Temerii obecne są bezpłatne trzyletnie infimy nazywane „grifinkami”.

Galeria

Wojsko

Lokalizacje

Linki zewnętrzne

Gwent icon.png Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Temerski Piechur.
Advertisement