FANDOM


Teraz albo nigdy – zdanie poboczne występujące w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, w którym Geralt pomaga uciec Triss i innym czarodziejom z Novigradu.

Wiedźmin, po zejściu ze statku Radowida po zakończeniu zadania Dorwać Juniora, otrzymuje liścik przesłany przez jednego z mieszczan od Triss. Po zapoznaniu się z treścią wiadomości Biały Wilk od razu wyrusza do domu czarodziejki.

Wpis w dzienniku

Novigrad słynął niegdyś z tolerancji i poszanowania prawa. Dlatego to tu właśnie ściągali czarodzieje z całego świata, prześladowani zarówno przez Radowida, jak i Emhyra. Niestety, odkąd rozpętała się wojna, Wolne Miasto zamiast bezpieczną przystanią, stało się miejscem kaźni.

Znana ci dobrze, Drogi Czytelniku, Triss Merrigold postanowiła ewakuować pozostałych przy życiu czarodziejów jak najdalej od linii frontu — do Koviru. Nie było to proste zadanie, dlatego czarodziejka poprosiła o pomoc wiedźmina. Los prześladowanych nie był przecież Geraltowi obojętny — a już tym bardziej los samej Triss...

Kiedy już, już wydawało się, że czarodzieje są bezpieczni i mogą odpływać ku ośnieżonym brzegom Koviru, ich statek został zaatakowany łowców czarownic. Niby wyżły, które wytropią skrywającego się zająca w najgłębszej nawet norze, jakimś sposobem wpadli na trop Triss i jej kompanów. Całe szczęście w obronie zaszczutych czarodziejów stanął Geralt — oraz, co bardziej zaskakujące, Dijsktra, którego nigdy wcześniej nie posądzałem o wrażliwość na los bliźnich.

Wyznanie miłości Triss

Po rozprawieniu się z łowcami przyszedł czas na pożegnania. Geralt nie musiał wytężać wiedźmińskich zmysłów, żeby poczuć, jak żywo biło wtedy jego serce. Myśl, że miałby nie zobaczyć się już z Triss była nie do zniesienia — więc zamiast życzyć szerokiej drogi, Geralt poprosił, by została. I tak oto, w wyjątkowo nieromantycznych okolicznościach, odżyło łączące ich uczucie.

Odrzucenie Triss

Po rozprawieniu się z łowcami przyszedł czas na pożegnania. Choć Geralta i Triss łączyło niegdyś tak wiele, ich ścieżki rozeszły się właśnie tego feralnego dnia, na śliskim od krwi novigradzkim nadbrzeżu. Wiedźmin i czarodziejka spotkali się co prawda jeszcze nie raz, ale już tylko jako przyjaciele. Ucieczka przed Wiecznym Ogniem ostatecznie wygasiła żar ich uczuć.
Jaskier

Przebieg zadania

Przeczytaj tajemniczy liścik.

Geralt zapoznaje się z treścią liściku, który otrzymał.

Spotkaj się z Triss.

Wiedźmin po zapoznaniu się z treścią wiadomości udaje się do kryjówki czarodziejki.

Podążaj za Triss do kryjówki Bertolda i Anisse.

Biały Wilk, wchodząc do domu, jest świadkiem kłótni pomiędzy Triss a gospodarzami budynku. Czarodziejka w zależności od decyzji Białego Wilka:

 • odda naszyjnik;
 • zatrzyma naszyjnik.

Niezależnie od decyzji, Triss przechodzi do sedna sprawy i powie, że łowcy czarownic wyprzedzili jej plan i wzmocnili patrole w mieście, zamknęli bramy i przeczesują każdy dom w poszukiwaniu czarodziejów. Triss mówi także, że Berdold i Anisse nie dotarli na miejsca spotkania. Wiedźmin ma dwa wyjścia:

 • zgodzić się pomóc;
 • udać się od razu do Zimorodka.

Jeżeli Biały Wilk zgodzi się pomóc, wyrusza wraz z Triss do domu, gdzie ukrywa się para. Na miejscu okazuje się, że już są tam łowcy czarownic. Dzięki szybkiej reakcji Geralta Bertold i Anisse przeżwają i udają się do Zimorodka, gdzie z powodu ratowania dwójki ludzi, zginął właściciel karczmy.

Jeśli Geralt nie zgodzi się ratować Bertolda i Anisse, para zginie z rąk łowców, a właściciel karczmy przeżyje.

Podążaj za Triss.

Wiedźmin wraz z czarodziejką, Bertoldem i Anisse udają się do karczmy Zimorodek, gdzie spotykają martwego właściciela karczmy i grupę łowców czarownic.

Zabij łowców czarownic.

Po pozbyciu się przeciwników wiedźmin udaje się za Triss do sekretnego przejścia.

Podążaj za Triss. Wejdź do kryjówki czarodziejów i podążaj za Triss.

Geralt udaje się za Triss do sekretnego przejścia w karczmie, które prowadzi do kryjówki czarodziejów. W podziemiach wiedźmin dowiaduje się, że chcą uciec drogą morską, ale żeby dostać się do portu, trzeba oczyścić kanały, które roją się od potworów.

Wejdź do kanałów. Znajdź drogę przez kanały.

Biały Wilk wraz z Triss udają się do kanałów, aby pozbyć się utopców oraz samotnego katakana. Podczas podróży przez kanały wiedźmin trafia na kilka ścian, które można zniszczyć za pomocą znaku Aard.

Znajdź przejście na drugą stronę żerowiska szczurów.

Przechodząc przez kanały wiedźmin z czarodziejką natrafiają na żerowisko szczurów, które nie sprawia im problemów. Po jego przejściu są już na końcu kanałów.

Spotkaj się z Dijkstrą w porcie.

Biały Wilk wraz z Triss po wyjściu z kanałów spotykają Dijkstrę, który pomaga czarodziejom w ucieczce, jednak podczas rozmowy zostają zaatakowani przez łowców czarownic.

Zabij łowców czarownic.

Po pokonaniu łowców następuje moment ostatniego pożegnania. Podczas tej rozmowy Geralt może:

 • poprosić Triss, aby została (Triss zostaje życiową partnerką Geralta),
 • pozwolić Triss odpłynąć do Koviru.

Jeżeli wiedźmin podczas zadania Kwestia życia i śmierci pocałował czarodziejkę przy fontannie oraz zapewnił ją, że ich związek nie jest przeszłością, ta po prośbie pozostania wraca w ostatniej chwili ze statku i udaje się wraz z Geraltem do latarni. Po wspólnym wieczorze czarodziejka oznajmia, że wyrusza do Kaer Morhen. Biały Wilk, wychodząc z latarni, spotyka Dijkstrę, który proponuje Geraltowi pomoc w zabójstwie Radowida.

Jeżeli Geralta nie interesuje związek z czarodziejką, ta odpływa do Koviru wraz z resztą, a Dijkstra od razu przedstawia swój plan odnośnie Radowida.

W obu przypadkach zadanie kończy się sukcesem.

Konsekwencje

 • Jeżeli Geralt pomoże Triss – magowie przeżyją, ale nasili się wrogość wobec nieludzi zamieszkujących Novigrad. Z tego powodu w zadaniu Wielka ucieczka Zoltan nie może pomóc Geraltowi i Yennefer uratować Margaritę Laux-Antille.
 • Jeśli Geralt nie pomógł Triss – czarodzieje będą chwytani i zabijani podczas pogromów w Novigradzie. Tym samym Zoltan może pomóc Geraltowi i Yennefer uratować Margaritę Laux-Antille.

Zadanie nie ma wpływu na udział Triss w Bitwie w Kaer Morhen.

 • Jeżeli Geralt wyznał miłość Triss – czarodziejka sama jedzie do twierdzy.
 • Jeżeli Geralt pozwolił Triss odpłynąć – czarodziejka zostaje zaproszona do twierdzy przez Yennefer.

Ciekawostki

 • Wbrew powszechnej opinii samo wyznanie miłości do Triss nie sprawia iż zostaje ona życiową partnerką Geralta, mają na to wpływ również poprzednie decyzje. W przypadku gdy przez większą część dialogów wybieraliśmy negatywne opcje sugerujące iż nic nas z nią już nie wiąże oraz nie pocałowaliśmy jej pod fontanną w posiadłości Vengelbudów Triss odrzuci miłość Geralta nawet pomimo otwartego wyznania.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.