Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Toussaint – księstwo w górach Amell rządzone przez księżną Annę Henriettę ze stolicą w Beauclair.

Opis

Uważane przez wszystkich za księstewko z bajki, wiecznie pijane i rozbawione, którego nikt nie traktuje poważnie. Zasłynęło z wyrobu najlepszych win, eksportowanych na cały świat, tak dobrych dzięki wulkanicznej glebie i mikroklimatowi. W Toussaint nie działają żadni agenci i szpiedzy, kraj ten nie ma też żadnej regularnej armii, tylko błędne rycerstwo, które ma za zadanie chronić traktów. W Toussaint tradycja to rzecz święta, więc hucznie obchodzi się wszystkie święta takie jak Yule, Belleteyn, czy Święto Kadzi.

Heraldyka

Wiedźmin 3: Krew i Wino

Podczas przechodzenia misji głównej w dodatku do gry Wiedźmin 3: Dziki Gon docieramy do pewnej wsi i musi pokonać panoszących się tam bandytów. Spotykamy się tam z dwoma znanymi wcześniej Geraltowi rycerzami. Są to Milton de Peyrac-Peyran i Palmerin de Launfal. Zabierają nas oni do Księstwa Toussaint, do krainy baśni i wina. Tam dostajemy zlecenie od samej księżnej Toussaint – Anny Henrietty na zabicie Bestii, która zabija ludzi na terenie księstwa. Geralt zgadza się na wykonanie zlecenia i od razu zabiera się do śledztwa. Po dłuższym czasie, łącząc różne fakty stwierdza, że zbrodni dokonał wampir wyższy. Ginie wtedy czwarta ofiara, czyli rycerz Milton de Peyrac-Peyran.

Spotyka swojego dawnego przyjaciela – Regisa, który też jest wampirem, jednak Geralt myślał, że już nieżywym. Regis opowiada mu swoją historię, że jego przyjaciel Dettlaff zabił tych ludzi i to on pomógł Regisowi w regeneracji. Z biegiem czasu wychodzą na jaw nowe fakty. Dettlaff był szantażowany, przez niejakiego Cintryjczyka, który zamordował słynną śpiewaczkę na balu u Oriany. Oriana obroniła się gdy ten napadł również ją. Potem dochodzi do spotkania pomiędzy Księżną, Orianą, Geraltem, Regisem i Dettlaffem. Księżna nie wiedziała wtedy o tym, że Dettlaff to Bestia. Dettlaff zabijał, ponieważ był szantażowany przez ludzi, którzy porwali jego miłość – Rhennawedd. Z biegiem czasu okazuje się, że Rhena (tak jak podejrzewała księżna) jest tak naprawdę Syanną, czyli starszą siostrą Anny Henrietty. Syanna wykorzystywała Dettlaffa, żeby zabić rycerzy którzy wywieźli ją poza księstwo, traktując ją przy tym okrutnie. Nienawidziła swojej siostry. Piątą ofiarą Dettlaffa miała stać się sama Księżna Anna Henrietta.

Księżna zabiera Syannę ze sobą do pałacu i ukrywa ją w Krainie Tysiąca Baśni czyli w iluzji, którą dla małych księżniczek stworzył nadworny czarodziej Artorius Vigo. Tymaczasem Dettlaff spowodował rzeź w Beauclair i wysłał na stolicę tysiące wampirów, brux, garkainów, flederów, bean'shie, alpów i innych.

Geralt ma teraz możliwość wyboru. Może iść do Pałacu i odnaleźć Syannę, wtedy pomaga jej wydostać się z Krainy Tysiąca Baśni. Jeśli w tej krainie od Dziewczynki z Krzesiwami kupi opaskę-amulet Syanny, ta przeżyje spotkanie z Dettlaffem i zostanie przeniesiona do Krainy Tysiąca Baśni. Jeśli nie kupimy opaski, Syanna zostanie zabita przez swą byłą miłość, a Geralt trafi do więzienia. Z opresji uratuje go przyjaciel – Jaskier.

Geralt może także wyruszyć z Orianą (okazuję się, że Oriana jest wampirem wyższym) do sierocińca, której jest właścicielem pomóc jej i dowiedzieć się coś o Ukrytym, czyli władcą wampirów. Tam prawie umiera (jest też możliwość, że Geralt zginie), ale udaje mu się dogadać z Ukrytym. Tak jak w poprzednich wyborach dochodzi do spotkania z Dettlaffem.

Tylko i wyłącznie w pierwszym przypadku, czyli kiedy kupimy od Dziewczynki z Krzesiwami amulet Syanny i dobrze przeprowadzimy rozmowę z nią przed ceremonią wręczenia orderu Vitis Vinifera, Syanna pogodzi się z Anną Henriettą, Dettlaff zginie, a Geralt otrzyma order Vitis Vinifera.

W przypadku gdy nie kupimy amuletu dla Syanny, księżniczka ginie, a Anna Henrietta nienawidzi Geralta. Wiedźmin trafia do więzienia, ale z pomocą Jaskra zostaje wypuszczony.

Gdy wybierzemy poproszenie o pomoc Ukrytego i Orianę, Syanna nie pogodzi się z siostrą i obie zginą podczas przesłuchania, Annarietta zostanie zadźgana własną koroną przez siostrę, a Syanna zastrzelona przez kapitana de La Tour.

Miasta, wsie, zamki, posiadłości itp.

Winnice

Obiekty naturalne

Niektórzy mieszkańcy Toussaint

Władcy Toussaint

Inni mieszkańcy

Pozostali mieszkańcyGaleria

Ciekawostki

  • W Toussaint podczas Koniunkcji Sfer otworzyła się brama do świata, w którym żyły wampiry.
  • W Toussaint na ścianach jednego z przejść znajduje się fragment fresku przedstawiający motyw „Danse Macabre”, który znajduje się w mieście Clusone, położonym w północnych Włoszech. Kwiat znajdujący się na lewej piersi Damiena jest podobny do tego, który znajduje się w herbie owego miasta.
  • W grze Wiedźmin na dworze królewskim w Wyzimie przebywa szlachcianka z Toussaint, która zleca Geraltowi odnalezienie jej kuzynów – ukrywają się w jaskiniach na bagnach. Owa szlachcianka i kuzyni mówią z wyraźnym francuskim akcentem. Jednak żadna inna osoba pochodząca z Toussaint nie mówi z takim akcentem w polskiej wersji językowej.
Advertisement