Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki
Ikona info Ten artykuł dotyczy regionu. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa..

Velen – północno-zachodni region Temerii ze stolicą w Gors Velen. Podczas III Wojny Północnej miejsce największej bitwy w dziejach oraz ziemia niczyja oddzielająca pozycje Redanii i Nilfgaardu.


Opis[]

Jest to obszar podmokły odznaczający się niskim poziomem gospodarczym i ubogim społeczeństwem. W czasie III wojny północnej Velen wraz z całym krajem znalazło się pod okupacją Nilfgaardu. Właśnie w tym obszarze ofensywa imperium została tymczasowo zatrzymana przez armię redańskiego Radowida V, która zmusiła wojsko agresora do pozostania za lewym brzegiem Pontaru. Nierozstrzygnięte bitwy pomiędzy armiami spowodowały liczne straty po obu stronach, zdziesiątkowane oddziały Nilfgaardu nie były w stanie objąć pełnej kontroli nad regionem, tak więc do przybycia posiłków władzę w Velen sprawował Krwawy Baron.

Obszar został wymyślony i zaprojektowany na potrzeby gry Wiedźmin 3: Dziki Gon. W książkach Andrzeja Sapkowskiego nie ma o nim żadnych wzmianek, ale prawdopodobnie CD Projekt RED stworzyło rozległą okolicę pod miasto Gors Velen, które jednak w samej grze się nie ukazało.

Historia[]

Na krótko przed wybuchem III wojny z Nilfgaardem w imieniu króla Temerii panował tu baron Wszerad, który sprawował władzę we Wrońcach. Wraz z nadejściem wojsk Cesarstwa baron opuścił kasztel i uciekł z rodziną na wyspę Kłomnicę. Władzę po nim objął samozwańczy baron — Filip Stenger, znany również jako Krwawy Baron, który opowiedział się za Nilfgaardem. W zależności od potoczenia się rozgrywki Velen może stać się częścią Redanii lub pozostać regionem Temerii, która stanie się lennikiem Cesarstwa Nilfgaardu.

Z przekazów ludności i niektórych historyków można dowiedzieć się, że Velen od dawna rządzą tajemnicze istoty zwane Paniami Lasu.

Geografia[]

Velen jest położone w północno-zachodniej części Temerii.[N 1] Obszar znajduje się w delcie Pontaru, którego główny nurt oblewa tę krainę od północy oraz wschodu, wyznaczając tym samym granicę z Redanią. Na zachód od Velen rozciąga się Wielkie Morze. Granica redańsko-temerska, tak jak w innych regionach, tak tu również przebiega środkiem nurtu Pontaru.

Jest to głównie teren podmokły, odpływy Pontaru porozdrabniały region na mikrowyspy tworząc przy tym liczne moczary, trzęsawiska oraz jeziora. W północno-wschodniej części krainy znajdują się pokłady nieznanych dokładnie surowców mineralnych. Cały obszar jest przeważnie nizinny, większe wzniesienia ulokowane są głównie w południowo-wschodniej części Velen.

Mieszkańcy[]

W Velen dominuje uboga ludność wiejska zajmująca się głównie rolnictwem, rybołówstwem i pomniejszymi rzemiosłami. Wieśniacy z Velen często nękani byli przez lokalne władze, które terroryzowały tutejszą ludność, grabiąc i niszcząc ich mienie. Mieszkańcy Velen są bardzo zabobonnymi i zacofanymi ludźmi oddającymi hołd lokalnym bóstwom znanym także jako Panie Lasu.

Okoliczna ludność bardzo wiele wycierpiała w trakcie III wojny, podczas której stracili rodziny, domy i źródło wyżywienia.

Lokacje[]

W Velen można odkryć wiele różnych miejsc, w których Geralt ma możliwość kupić bądź sprzedać przedmioty, jak i podejść do tablicy ogłoszeń w celu rozwiązania zadań pobocznych. Poniżej znajdują się lokalizacje, do których można się przenieść, używając drogowskazu (szybka podróż).

Miejscowości w Velen[]

Wsie w Velen[]

Karczmy w Velen[]

Pozostałe lokalizacje[]


Galeria[]

Uwagi[]

  1. Część osób błędnie uznaje tereny na północ od rzeki Pontar, do których mamy dostęp w grze za część Velen.
Advertisement