Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Velerad – grododzierżca Wyzimy i prawa ręka króla Foltesta.

Biografia[]

People Velerad

Walka ze strzygą[]

Podał Geraltowi szczegóły na temat królewskiej córki Addy, zamienionej w strzygę. Ma duży sentyment do Wiedźminów, ze względu nad ich rzeczowość. Wobec Geralta był nadzwyczaj szczery, nawet mówiąc o kimś takim jak król Foltest. Pośredniczył w jego rozmowach z władcą w sprawie strzygi. Velerad nie wierzył w możliwość odczarowania królewskiej córki. Był przekonany, że jedynym sposobem rozwiązania sprawy będzie zabójstwo potwora. Próbował namówić do tego Białego Wilka. Po negocjacjach, ostatecznie zgodził się zebrać dla wiedźmina 1500 orenów, gdyby udało mu się zabić Addę.

Eleganckie przyjęcie[]

Po raz pierwszy pojawił się w akcie III podczas zadania Eleganckie przyjęcie. Zachowywał się życzliwie w stosunku do wiedźmina i Triss Merigold, udowadniając tym samym, że jego stosunek wobec Geralta się nie zmienił, mimo długiego czasu jaki minął od ich ostatniego spotkania, jednak prosi Geralta o niezadawanie pytań politycznych. Niespełnienie tej prośby spowoduje dostarczenie wpisu o Folteście w glosariuszu. Jeżeli Biały Wilk dąży do nawiązania romansu z księżniczką Addą, trzeba wręczyć Veleradowi butelkę mocnego alkoholu: wówczas ten odeśle wiedźmina do Talara.

Nowy Narakort[]

Przesiadywał w strażnicy koło karczmy Nowy Narakort. Cały czas skarżył się na Zakon Płonącej Róży. To on zorganizował kilka zleceń z aktu III, polegających na znalezieniu trzech kłów fledera, dziesięciu pazurów kikimory, pięciu kości graveira i dwunastu fiolek z krwią ghula – za wykonanie jednego zlecenia daje 150 orenów, za drugie tyle samo, itd. W zadaniu Kościany poker: zawodowiec jest jednym z potencjalnych przeciwników do pokonania w grze w kości, przy której się odpręża.

Złoto dla zuchwałych[]

W zadaniu Złoto dla zuchwałych był jednym z ludzi zgromadzonych przy Banku Vivaldich napadniętym przez Scoia'tael. Jeżeli Geralt pomoże Zakonowi Płonącej Róży w uratowaniu złota z banku, wówczas spotka się z przychylnością Velerada. Okazanie wsparcia Wiewiórkom wywoła pogardliwą reakcję grododzierżcy, który przy każdej próbie dialogu będzie narzekać na niego odzywkami „Jak śmiesz przychodzić tutaj po tym, co zrobiłeś w banku” albo „Wszyscy wiemy, po której jesteś stronie, elfi kochasiu”. Niezależnie jednak od tego, po której stronie opowiedział się Geralt, Velerad zawsze będzie odmawiał w zadaniu Bez przebaczenia, gdy wiedźmin poprosi go o pomoc w rozgromieniu ostatniej bazy Salamandry.

Odczarowanie strzygi[]

Jest jednym z bohaterów cut-scenki otwierającej akt V: towarzyszył królowi Foltestowi w eskorcie do zamku. Bardzo się martwił o życie władcy, doradzając zwiększenie środków ostrożności, czym wywołał negatywną reakcję z jego strony. W pałacu królewskim był jedną z trzech osób, u której należało zasięgnąć informacji o „strzygowej” części charakteru Addy. Po raz ostatni wystątpiłe w otoczeniu rycerzy temerskich przy krypcie-legowisku strzygi. W przypadku odczarowania Addy wręczył bohaterowi zerrikański sejmitar – miecz stalowy Diabeł.

Trzecia Wojna z Nilfgaardem[]

Po śmierci Foltesta i inwazji Nilfgaardu Velerad pozostał w Wyzimie do czasu oblężenia stolicy, by następnie ewakuować się kanałami pod eskortą Temerskich żołnierzy. Podczas przemarszu przez wieś Biały Sad jego grupa została zaatakowana przez bandytów, którzy następnie zagrabili cały dobytek grododzierżcy i prawdopodobnie zakończyli jego żywot.

Galeria[]

Advertisement