Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Najważniejsza jest sprawa temerska.Vernon Roche

Vernon Rochetemerski wojskowy w stopniu kapitana, dowódca oddziałów specjalnych i bliski współpracownik króla Foltesta. Podczas III Wojny Północnej przywódca partyzantki temerskiej i współorganizator spisku przeciw Radowidowi V.

Charakterystyka[]

Roche był człowiekiem niemal fanatycznie oddanym ojczyźnie i władcy, któremu osobiście zawdzięczał wszystko, co miał. Dla tych dwóch wartości był gotów na każde poświęcenie, a także był w stanie posunąć się największych bestialstw, których dopuścił się w życiu bardzo wiele. Był bowiem człowiekiem niezwykle brutalnym i lojalnym, a połączenie to tworzyło z niego żołnierza idealnego. Nie mniej, zyskał on (podobnie jak jego ludzie) bardzo ponurą sławę i pomimo bardzo wysokiej pozycji na dworze był on powszechnie pogardzany i na stanowisku utrzymywał się wyłącznie dzięki osobistej protekcji monarchy. Roche nie wahał się zabijać, nawet bezbronnych, kiedy było to konieczne.

Nie był on jednak postacią jednoznacznie negatywną - Roche był w stanie dokonywać również czynów szlachetnych, czy wręcz bohaterskich. Wszystko niemoralne, co czyni było spowodowane chęcią realizacji większych celów. Ponadto był to człowiek wyjątkowo inteligentny i przebiegły, a także honorowy. Potrafił być również oddanym przyjacielem, a bliskich nigdy nie zostawiał w potrzebie. Miał też cięty język i potrafił być bardzo sarkastyczny.

Roche, pomimo swoich czynów nie był rasistą i nie miał żadnych uprzedzeń do nieludzi. Nie mniej Scoia'tael darzył trudną do wypowiedzenia nienawiścią, którą był jednak w stanie odsunąć na bok, gdy wymaga tego dobro sprawy.

Był on wybitnie zdolnym i doświadczonym wojownikiem. Czy to bojownicy Scoia'tael, ciężcy nilfgaardzcy piechurzy, kaedweńscy żołdacy, czy nawet śmiertelnie groźni wojownicy Dzikiego Gonu - trudno było o przeciwnika, który dałby radę go pokonać. Roche wychodził cało nawet z najcięższych starć. Potrafił posługiwać się różnymi broniami: mieczem, kuszą, buzdyganem, czy sztyletem.

Wygląd[]

Roche był postawnym mężczyzną o wiecznie zaciśniętej szczęce i przymrożonych oczach. Jego znakiem charakterystycznym był wystrzępiony chaperon noszony zamiast hełmu. Zawsze ubierał się w mundur polowy oddziałów specjalnych z minimalnymi elementami opancerzenia, takimi, jak nałokietnik, czy nagolenniki. Pod przeszywanicą zakładał jednak długą, solidną kolczugę. Swe oddanie ojczyźnie podkreślał też przez wielki medalion z temerskimi liliami zawieszony na solidnym łańcuchu. Nie rozstawał się również ze swoim ciężkim, dwuręcznym mieczem.

Biografia[]

Przeszłość[]

O dzieciństwie Vernona wiemy niewiele. Jego matka, przez złą sytuację materialną, zmuszona była zostać prostytutką, ojca zaś nie znał. Dzieci z okolicy nazywały go kurwim synem, przez co Roche agresywnie reaguje na to wyzwisko.

Roche przyznaje, że gdyby nie Foltest, skończyłby na ulicy jako włóczęga lub pijak.

Praca w służbach specjalnych Temerii[]

Vernon od 4 lat służy jako oficer specjalnych sił Temerii, znanych jako "Niebieskie Pasy" - zajmujących się zwalczaniem Scoia'tael. Za doskonałą służbę został dwukrotnie odznaczony za męstwo na polu bitwy.

Pomimo, iż nie żywi uprzedzeń do nieludzi, odpowiada za śmierć wielu elfów, w tym kobiet i dzieci. Jest odpowiedzialny za pacyfikację wzgórz Mahakamu. Jedną z jego informatorek jest Brigida Papebrock.

Jego zaciętość jest spowodowana troską o Temerię i dynastię w niej panującą. Dzięki swojemu oddaniu został mianowany prawą ręką Króla Foltesta i ma silną pozycję na zamku w Wyzimie. Roche odznacza się silnym poczuciem lojalności w stosunku do Temerii, a w szczególności do Foltesta.

W momencie spotkania w lesie Vernona, Geralta i Triss z elfem Iorwethem, dowodzącym komandem Scoia'tael, okazuje się, że obydwaj, Roche i Iorweth, są zaprzysięgłymi wrogami. Ich nienawiść do siebie zrodziła się tuż po tym, jak Roche otrzymał dowództwo nad Niebieskimi Pasami. Wtedy to Vernon wymordował całe komando Iorwetha, za co ów elf zaciekle szuka zemsty. Niestety, przyczyny zaciętości Roche'a w stosunku do Iorwetha nie są znane.

Spisek przeciwko Kaedwen[]

W2 SS Roche 1

Trzy lata przed swą niespodziewaną śmiercią, widząc agresywne podboje Kaedwen, Foltest wraz z Vernonem Rochem uknuli spisek przeciwko królowi Henseltowi, przekupując kilku baronów.

Cała akcja rozpoczęła się prawdopodobnie po "Bitwie o Górne Aedirn (Dolną Marchię)" gdy Henselt spalił Sabrinę Glevissig, a jego doradcą został Detmold z Ban Ard. Geralt jest świadkiem (i poniekąd uczestnikiem) części spisku, gdy Detmold wyjawia część tajemnicy o tajemniczej mgle.

Jednym ze spiskowców jest ubrany w zbroję Seltkirka Vinson Traut, który bierze Geralta za psa gończego Detmolda. Vernon wykręca się od pomocy wiedźminowi ze spiskowcami w podziemiach burdelu co daje powód do myślenia. Dopiero przy ciele Trauta, Geralt znajduję poszlakę: pamflet oczerniający króla Keadwen napisany przez Jaskra (współpracującego z Roche'em).

W końcu po zdjęciu klątwy Geralt wyciąga szczegóły od Jaskra. Po odnalezieniu Vernona w chacie na klifie, Geralt przyłapuje go na dalszych knowaniach z szlachtą. Możnowładcy odmawiają jednak dalszego udziału w akcji i ogłaszają chęć pomocy Henseltowi w bitwie.

Gdy do uszu doradcy króla dochodzą słuchy o działaniach Roche'a, wydaje on wyrok na członków Niebieskich Pasów i posyła wszystkich na szafot, ocaleli tylko Roche (znajdującego się podówczas z Geraltem) i Ves, zgwałcona przez króla Henselta.

Praca w służbach specjalnych Redanii[]

W przypadku gdy Geralt wybierze ścieżkę Roche'a oraz wykona zadanie "Kość z kości", oddając córkę Foltesta Radowidowi, Vernon zostanie dowódcą specjalnych oddziałów w służbie Redanii. Ma to związek z faktem, iż Vernon obiecał strzec księżniczki Anais, a ta ma przebywać na dworze w Tretogorze. Sam wyjawia, że wewnętrznie nadal czuje się związany z Temerią i jej barwami, więc przyjęcie pracy w tajnych służbach ościennego państwa ma charakter czysto pragmatyczny.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Gdy wojska Nilfgaardu przekroczyły Jarugę, Vernon Roche dołączył się do II Armii Temerskiej dowodzonej przez Jana Natalisa. Ich zadaniem było zatrzymanie Czarnych na linii Dol Blathanna - Carbon. Temerczycy dzielnie stawiali opór przez trzy dni, niestety potem wojska północy zostały rozbite. Gdy dowódca Niebieskich Pasów dowiedział się, że Radowid V Srogi zbiera siły pod Novigradem, postanowił do niego dołączyć. Z czasem doszedł do wniosku, że Radowid wcale nie jest lepszy od cesarza i postanowił walczyć na własną rękę. Wraz z Ves i resztką sił zatrzymał się w jaskini, w lasach niedaleko Novigradu.

Spisek przeciwko Radowidowi[]

Gdy Roche zrozumiał, iż martwy król oznacza wolną Temerię, zaczął szukać sposobu na pozbycie się niewygodnego władcy. Wraz z Dijkstrą i szewcem Talarem, opracowali plan zabójstwa. Geralt zostaje zaproszony do pomocy. W dalszej części gry Geralt dowiaduje się, że atak nie powiódł się, a spiskowcy poszukują nowego sposobu.

Sigismund Dijkstra sugeruje wykorzystanie Filippy Eilhart jako przynęty, bowiem szalony król od pokonania najeźdźcy mocniej pragnie tylko śmierci czarodziejki. W zamachu biorą udział wszyscy ocaleli żołnierze temerscy. W chwili gdy Radowid rozkazuje zabić Geralta do akcji wkracza Vernon wraz z partyzantami. Razem pokonują redańskich żołnierzy; osaczony władca próbuje uciec, ale na drodze staje mu Filippa, która najpierw oślepia króla zaklęciem, by po chwili zadźgać go sztyletem. Gdy wszyscy świętują pokonanie tyrana, Geralt dowiaduje się iż w rzeczywistości został okłamany przez swoich wspólników temerskich, gdyż plan zamachu na Radowida nie zakładał dalszej walki z Cesarstwem miał natomiast przypieczętować układ z cesarzem Emhyrem: Nilfgaard miał uznać Temerię jako autonomię cesarską na prawach lennika w zamian za oddanie reszty Królestw Północy co oznaczałoby wygraną Emhyra na całym kontynencie. Wtedy wkracza Dijkstra i oznajmia, iż tajne porozumienie z cesarzem zostanie unieważnione, a on sam zasiądzie na redańskim tronie i zawalczy o wolność Północy łącznie z Temerią.

Sigismund ginie w walce, a Temeria zostanie lennikiem Nilfgaardu, Cesarstwo wchłania wszystkie Królestwa Północy.

Vernon Roche, Ves i Talar giną, Redania pod dowództwem kanclerza Dijkstry wygrywa wojnę z Nilfgaardem, a Temeria zostanie włączona w granice Redanii.

Dzięki modyfikacji „Racja Stanu”, który zmienia kilka kwestii dialogowych w owej misji, Roche wraz z Talarem i Ves przeżyją po poparciu Dikstry gdy Geralt wytłumaczy im kilka rzeczy.

Ciekawostki[]

  • Nakrycie głowy Vernona to chaperon, szczególnie popularny w późnym średniowieczu.
  • Postać ta jest wzorowana na Urbanie Hornie, jednym z głównych bohaterów Trylogii husyckiej, serii będącej najpopularniejszym obok Wiedźmina dziełem Sapkowskiego. Tak, jak Roche był dowódcą temerskich oddziałów specjalnych, tak Horn był wysokim rangą szpiegiem husyckich Czech. Obie postacie miały za sobą traumatyczne doświadczenia z dzieciństwa: matkę Roche'a bieda popchnęła do prostytucji, a matka Horna została spalona na stosie za przynależność do grupy beginek. Ponadto ich głównymi motywami działania były patriotyzm i zemsta (Roche'a na Henselcie i Detmoldzie, a Horna na biskupie Konradzie IV, z którego woli stracono jego rodzicielkę). Na tym jednak nie koniec podobieństw, gdyż mężczyźni mieli dość podobne charaktery, byli w podobnym wieku i nosili chaperony, a także byli współpracownikami i przyjaciółmi głównych bohaterów historii. Inną postacią do której Roche może nawiązywać jest Rayla, postać stworzona przez Sapkowskiego w sadze. Była ona, tak, jak Roche bezlitosnym i znienawidzonym przez nieludzi dowódcą oddziałów specjalnych.
  • Głosu użyczył mu Krzysztof Banaszyk, który wcielił się również w Geralta w słuchowiskach Fonopolis.
  • Vernon Roche pojawił się na okładce trzeciego wydania Pani Jeziora, mimo iż jest postacią wymyśloną jedynie na poczet drugiej części gry.
  • We wcześniejszej wersji fabuły Wiedźmina 3 Roche miał pełnić dużo ważniejszą rolę.
  • W związku z cenzurą w Chińskiej Republice Ludowej w chińskiej wersji gry GWINT: Wiedźmińska Gra Karciana karta Roche: Bezlitosny została zmieniona. W oryginale Roche zabija w niej sztyletem elfa, a sztylet został zamieniony na łyżkę.
  • Roche stał się bohaterem niezliczonych memów, które zapoczątkowała przeróbka zatytułowana VERNON ROCHE Produkuje TEMERSKIE PIWO!|Wiedźmin (PARODIA) pochodząca z kanału na YouTube CiezkieGranie. Jednym z głównych motywów owych żartów jest produkcja przez niego piwa.
  • W książce Kompendium o świecie gier stanięcie po stronie Roche'a w Wiedźminie 2 zostało przedstawione jako kanoniczne.

Galeria[]

Wideo[]

Kim_jest..._Vernon_Roche

Kim jest... Vernon Roche

MCH - Wiedźmin Wiki

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Vernon Roche.
Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Roche: Bezlitosny.

Uwagi[]


Przypisy[]

  1. 1,0 1,1 Błąd rozszerzenia cite: Błąd w składni znacznika <ref>; brak tekstu w przypisie o nazwie W3
Advertisement