Wampir, znany również jako wąpierz, lub upiór – istota, najczęściej żywiąca się ludzką krwią, prawie nieśmiertelna. Wyróżnia się kilka gatunków wampirów różniących się zachowaniem, wyglądem czy też zdolnościami. Naturalnym wrogiem wampira jest wilkołak.

W świecie wiedźmińskim wszystkie typy wampirów łamią jakiekolwiek stereotypy: nie działają na nie takie rzeczy jak woda święcona, krzyż, czosnek itp. np. towarzyszącego wiedźminowi wampira Regisa kiedyś podziurawiono kołkami, odrąbano głowę, oblano wodą święconą i zakopano, co jednak nie przeszkodziło wampirowi w odrodzeniu się. Uczeni mówią, iż takie działanie tylko zepsułoby mu dzień.

Historia

Przykłady wampirów: Regis (z lewej), Oriana (w środku obrazka) oraz Dettlaff (po prawej) (2 wampiry wyższe i bruxa)

Wampiry przybyły do tego świata podczas Koniunkcji Sfer, w trzech grupach: Tdet, Gharasham i Ammurun. Pierwsze plemię wampirze ruszyło za Góry Sine, na wschód, a trzecie przekroczyło Wielkie Morze. Członkowie klanu Gharasham zostali na Kontynencie, asymilując się z resztą tutejszych mieszkańców i budując cywilizację, których ruiny można współcześnie odnaleźć w Toussaint jak Tesham Mutna. Tak przynajmniej było z tak zwanymi wyższymi, ale niższe stały się niczym innym jak potworami.

Brak prześladowań wampirów skończył się wraz z rządami Khagmara. Potrafił wypijać w ciągu dnia całą populację wioski. Wtedy to zaczęły się przesądy i polowania na te istoty, niszczono ich cywilizacje. Wspólnymi siłami uwięzili go w specjalnej klatce, zrobionej ze stopu srebra, dalwinitu oraz stali meteorytowej.

Przez ponad półtora tysiąca lat żyli wśród ludzi, krasnoludów, elfów i wszystkich innych ras, w większości jednak mieszkając w miastach zamieszkałych przez tych pierwszych. Niewielu przeszkadzało, głównie byli to rozmaici chuligani, którzy mordowali mieszkańców dla zabawy lub napicia się. Znalazło się jednak kilku abstynentów, takich jak Emiel Regis Rohellec Terzieff-Godefroy.

Typy wampirów

Karta seksu "Wampiry" w grze komputerowej Wiedźmin

Wampiry dzielą się na rozmaite typy. Znane się ich następujące gatunki wampirów:

Fakty i mity o wampirach

 • Wampir wyższy nie musi pić krwi, jednakże sprawia to wampirom przyjemność tak, jak człowiekowi picie alkoholu. Poza tym dodaje mu to siły, aczkolwiek uzależnia i doprowadza wampira do stanu podobnemu nietrzeźwości.
 • Ugryzienie wampira nie zmienia ugryzionego w wampira.
 • Wampir wcale nie jest zmarłym, który powstał z grobu. Wampiry pojawiły się na świecie po Koniunkcji Sfer.
 • Nie na wszystkie wampiry działa światło słoneczne. Kiedyś nie były na nie odporne, ale ewoluowały, aby przetrwać wśród ludzi.
 • Wampiry nie odbijają się w lustrze, wodzie ani w innych powierzchniach.
 • Wampiry (przynajmniej wyższe) nie rzucają cienia.
 • Rzeka nie jest dla wampira żadną przeszkodą.
 • Woda święcona wampirowi nie szkodzi.
 • Kołek wbity w serce też nie unicestwia go na zawsze.
 • Krzyż ani czosnek wampirowi nie jest straszny.
 • Wampir nie może się poparzyć czymś gorącym np. rozgrzanymi do białości podkowami (jak w przypadku Regisa).
 • Wampiry potrafią widzieć w całkowitej ciemności.
 • Wampiry wyższe mogą zregenerować się mimo straszliwych ran jak "roztopienie" magią czy odcięcie głowy poprzebijanie kołkami i zakopanie pod ziemią.
 • Wampira niższego może zabić każdy za pomocą srebrnego miecza, ale wyższego - tylko i wyłącznie inny wampir.
 • Wampir Wyższy jest odporny zarówno na wysoką jak i niską temperaturę.

Stosunki z innymi rasami

Ludzie

Ludzie nienawidzą i boją się wampirów od czasów Khagmara. Niższe zabijają dla przyjemności lub krwi, ale wyższe są nastawione pokojowo. Filozofia jednego z przyjaciół Regisa zakłada, iż są w świecie Wiedźmina gośćmi, więc powinni przestrzegać panujących tutaj zasad oraz stronić od mordowania i szerzenia terroru wśród mieszkańców.

Elfy

Elfy zdają się nie wiedzieć za dużo na temat wampirów, niemniej prawdopodobnie tak samo jak ludzie postrzegają tą rasę jako śmiertelne zagrożenie dla siebie i swoich bliskich.

Krasnoludy

Podobnie jak elfy nie wiadomo praktycznie nic o ich stosunkach z wampirami, lecz morderstwa w ludzkich miastach zdają się potwierdzać przypuszczenia, jakoby ludzie i nieludzie traktowali ich tak samo.

Wiedźmini

Wiedźminów wampiry się nie boją, niemniej wiele z nich wcale ich nie ignorują. Dlatego wyższe zazwyczaj starają się wtapiać w tło i nie wyróżniać się. Wampir który zadrze z wiedźminem może być pokonany, ale zabić go może tylko inny z jego rasy. Znane są przypadki pomocy wiedźminom ze strony innych wampirów, głównie wyższych, jak na przykład Geralt z Regisem.

Ważniejsze wampiry

Ciekawostki

 • Mało znanym faktem dla ludzi jest to, że wampiry mają rozwiniętą kulturę i posiadają swą własną mitologię. Na cześć jednego z jej bohaterów Emiel Regis nazwał muła skradzionego rivskim gerylasom imieniem Draakul.
 • W Wiedźmin 3: Dziki Gon, a ściślej w dodatku zatytułowanym Krew i Wino Regis pyta, prawdopodobnie żartobliwie, czy podczas Próby Traw nie dodaje się wiedźminom wampirzych genów, żeby wzmocnić czujność.
 • W świecie przedstawionym przez A. Sapkowskiego funkcjonuje używane powszechnie w naszym świecie powiedzenie; jedyną różnicą jest to, że psa zastępuje w nim wampir: "I tu właśnie leży wampir pogrzebany." Słowa te wypowiedział Vimme Vivaldi w opowiadaniu Wieczny ogień.

Korzenie ludowe w świecie rzeczywistym

 • Według słowiańskich wierzeń, wampir (zwany także wąpierz, upiór, upir, martwiec, wiesczy, wupi) powstawał z niepogrzebanych (niespalonych) zwłok, stąd jego silne związki z własną rodziną – jej dręczenie, jeśli nie dopełniła obowiązku wobec zmarłego, oraz stosunki mężczyzn-wampirów (zmarłych daleko od domu, zaginionych i powracających) z własnymi żonami. Jego dzieci mają dar rozpoznawania wampirów i ich niszczenia. Wiara w wampiry musiała nasilić się po przyjęciu chrześcijaństwa i zarzuceniu ciałopalenia.
 • Zmarły mógł się przeistoczyć w wampira z różnych przyczyn. Stawali się wampirami ludzie, których za życia ktoś przeklął; zmarli śmiercią gwałtowną; ci których zwłoki sprofanowano (przy czym ciekawym jest, że aby zabić wąpierza należy właśnie dokonać profanacji jego zwłok); zmarli, nad którymi przeskoczyło zwierzę, samobójcy i wiedźmy. W niektórych regionach wierzono także, iż potencjalnymi wąpierzami są ludzie rudzi, leworęczni, posiadający jedną zrośniętą brew lub wyposażeni w podwójny komplet zębów. Brak stężenia pośmiertnego i rumiana twarz były znakiem iż zmarły może przeistoczyć się w wąpierza. Objawami działania upiora miały być: coraz większe osłabienie, bladość i pot na czole po obudzeniu oraz koszmarne sny i stałe uczucie wielkiego zmęczenia.
 • Wampiry nie lubią czosnku i cebuli, stąd dobrze jest mieć w domu nieco tych warzyw. Wskazane jest ich spożywanie. Wąpierza można też skutecznie odstraszyć wbijając nóż w jego cień. Demony te mogą przybierać też postać nietoperzy i innych zwierząt. Wąpierze w swym demonim wcieleniu są wrażliwe na srebro, które je odstrasza, ale nie unicestwia. Wąpierza można zabić przebijając jego serce drewnianym kołkiem, najlepiej osinowym, albowiem osika w wierzeniach Słowian miała moc odpędzania złych duchów. Podobne moce przypisywano gdzieniegdzie szakłakowi. Inną skuteczną metodą było obcięcie wąpierzowi głowy i ułożenie jej między jego nogami. Dla pewności można było wepchnąć nieboszczykowi w usta główkę czosnku, kawałek żelaza lub cegłę, albo też włożyć do trumny pędy dzikiej róży, głogu czy tarniny. Aby zapobiec przemianie nieboszczyka w wąpierza wkładano do trumny kawał żelaza, układano również zwłoki twarzą do dołu.

Galeria

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.