Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Wdzięczność grabarza – jedno z zadań z aktu II, zaliczane do misji pobocznych, jednak wykonanie go diametralnie odmienia przebieg głównego wątku fabularnego aktu II.

Rozpoczęcie zadania jest możliwe, gdy Geralt rozpocznie inne: "Co kryje prawda", wynikające z mieszanego stosunku do przebiegu śledztwa. Powiadomienie grabarza: "Nie ufam Raymondowi, on coś kręci" sprawi, że ten zaprzeczy, mówiąc: "Stary Raymond? W życiu!". Na prośbę Geralta o dostęp wejścia na cmentarz odpowie "Nie da rady, decyzja administracyjna, żeby nikogo nie wpuszczać". Jedyny sposób na skłonienie go do pożyczenia bohaterowi klucza to przepustka kapitana straży miejskiej Vincenta Meisa lub umorzenie długów grabarza u pasera Talar. Jeżeli Geralt uniewinni Vincenta Meisa w zadaniu "Podejrzany: Vincent Meis", ten pomoże mu w wejściu na cmentarz - to samo tyczy się Talara w zadaniu "Podejrzany: Talar". Jeżeli obu Geralt uznał za winnych wspierania Javeda, wówczas oznacza to fiasko misji. Po powiadomieniu grabarza o uzyskanej możliwości wejścia na cmentarz wrota do niego stają otworem. W znajdującej się tam krypcie trzeba zniszczyc znakiem Aard ścianę i dostać się do pomieszczenia, które ona blokowała. Po rozprawieniu się z grupką trupojadów oczom Geralta ukazują się zwłoki detektywa Raymonda Maarloeve'a. Kliknięcie na ciało jest konieczne do pchnięcia do przodu zadania. Na zakończenie zadania trzeba zreferowac swoje "znalezisko" grabarzowi.

Odnalezienie zwłok detektywa doprowadza do uniewinnienia wszystkich podejrzanych, a wynik zadania "Sekcja zwłok" zawsze będzie wskazywał na Azara Javeda, niezależnie od wiedzy nabytej do tego przez bohatera.

Uwagi

  • Po oddaniu klucza grabarzowi cmentarz dalej jest otwarty.
  • Przy zwłokach Raymonda można znaleźc kilka drobiazgów, jak ostrzałka do miecza czy trochę orenów. W akcie III znika ono i nie ma możliwości zdobycia z truchła tych rzeczy.

Galeria

Advertisement