Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Pomogłeś tej dziwce i to był twój błąd! Teraz jesteś wycieńczony po walce z bestią! Giń, pieprzony mutancie!Wielebny do Geralta (Zależnie od wyboru gracza)[1]

Wielebny – nieznany z imienia kapłan Wiecznego Ognia na Podgrodziu, nieformalny przywódca religijny lokalnej społeczności.

Biografia[]

Pojawia się po raz pierwszy w akcie I. Jego plebania znajduje się koło Kościoła Wiecznego Ognia, osady rybackiej Harena Brogga i mostu do Wyzimy Handlowej. Przez wiele lat umacniał swoją pozycję na Podgrodziu, stosując fanatyczną propagandę i urabiając jego mieszkańców na bezgranicznie posłusznych mu wiernych. Z czasem objął faktyczną autokratyczną władzę na nim. Był odpowiedzialny za śmierć i cierpienie wielu ludzi. Od jakiegoś czasu podsycał nienawiść do wróżbitki Abigail, oskarżając o liczne zbrodnie, w tym przywołanie Upiornego Psa zwanym Bestią. Wiedźmin może usłyszeć w zajeździe opowieść karczmarza Olafa o obchodzie sakralnym zorganizowanym przez Wielebnego w celu zanoszenia modłów o pozbycie się Bestii oraz o jego postach, kiedy powstrzymywał się od jedzenia i picia przez kilka dni.

Nie wszyscy mieszkańcy Podgrodzia mieli do kapłana nabożny szacunek. W akcie I można spotkać staruszkę, która ukradła Wielebnemu Sygnet Wiecznego Ognia po tym, jak odmówił arogancko pomocy jej choremu potomkowi. Wiedźmin może zdobyć pierścień od staruszki za podarowanie jej Białej Mewy.

W trakcie wykonywania zadania Ludzie i bestie wydrze z rąk Abigail małego Alvina i sam się nim zaopiekuje, przenosząc go do swej plebanii. W akcie III, gdy podczas wypełniania zadania Źródło Alvin zobaczy wracającego z męskiego spotkania pijanego Geralta, zmartwi się, że: Wyglądasz jak Wielebny, kiedy wychodził z piwniczki. Ale nie będziesz mnie bił?, co nasunie wniosek, że Wielebny miał ciągoty do alkoholu.

Jeżeli w akcie III wiedźmin zabije Vincenta Meisa, w epilogu spotka w Bezpiecznym Domu Carmen, która przedstawiając Geraltowi swoje tragiczne życie wspomni mu o ojcu pastorze, który ją wyrzucił gdy została brzemienna wskutek gwałtu. Słowa Abigail z końca aktu I nie pozostawiają wątpliwości, kim był ów wyrodny ojciec.

W Edycji Rozszerzonej doczekał się drobnej zmiany modelu i portretu postaci, aby nie wyglądał tak samo jak kapłani z Wyzimy Klasztornej i Hierofant. Jego włosy na głowie i broda zyskały czarny odcień, zyskał również ciemną karnację.

Rola w grze[]

Przy pierwszym spotkaniu Wielebny odniesie się bardzo pogardliwie wobec wiedźmina. Uzasadni swą nieufność wobec Geralta faktem, iż dawno temu inny wiedźmin, który podjął się zgładzenia Bestii, uciekł (zadanie Tajemnice Berengara zaktualizuje się lub rozpocznie w zależności od tego, czy zaczęte zostało w prologu). Geralt potrzebuje od księdza glejtu zakonniczego do wejścia do Wyzimy, jednak ten nie odda mu go tak łatwo. Aby zdobyć zaufanie kapłana, wiedźmin będzie musiał wykonywać punkty w zadaniach Ludzie i bestie i Ogon Salamandry.

W Ludziach i bestiach duchowny rozkaże Białemu Wilkowi rozpalić w nocy Wieczny Ogień w pięciu kapliczkach. Wiedźmin podejdzie do tego zadania bardzo sceptycznie. Jego wątpliwości potwierdzą się, gdy usłyszy od wzburzonego księdza wiadomość o śmierci męża pewnej kobiety po spotkaniu z Bestią. Kapłan poleci jeszcze wiedźminowi przesłuchać wiedźmę. Po zdaniu raportu z pobytu u Abigail finał zadania nastąpi w trakcie wykonywania Ogonu Salamandry, w którym Geralt będzie musiał zdobyć zaufanie trzech liderów Podgrodzia - Oda, Harena i Mikula - poprzez wykonywanie dla nich specjalnych zadań (Tajemniczy ogród, Nocni goście i Pogrzebane wspomnienia). Podaruje wiedźminowi Sygnet Wiecznego Ognia, aby mógł nawiązać z nimi kontakt. Wypełniwszy owe questy skieruje Geralta po klucz do karczmarza Olafa i zarządzi ukrycie się mieszkańców Podgrodzia w swoich domach. Podczas gdy wiedźmin urządzi krwawą rozprawę z lokalną bazą Salamander, Wielebny przygotuje wieśniaków do linczu na Abigail, która schroniła się w jaskini. Kapłan i jego żądna egzekucji procesja (w tym Odo i Haren Brogg) podążą za jej śladem i zgromadzą się przed grotą. Wiedźmin, który wychodząc z kryjówki Salamander spotka Abigail, usłyszy od niej, że to winy wieśniaków przywołały Bestię, a Wielebny miał wygnać przed laty z domu swoją ciężarną córkę. Po wyjściu z groty wiedźmin skonfrontuje się z prześladowcami Abigail i porówna ich wersje wydarzeń obciążające kobietę. Dalsze losy kapłana zależą od decyzji gracza w sprawie Abigail.

Uratowanie Abigail
Wiedźmin nakazuje zamknąć się Wielebnemu i wyrzuca przybyłym, że sami są winni. Wielebny ostrzega: Pożałujesz tego!. W cut-scence upadły kapłan rozpoczyna ponurą przemowę: Od zarania dziejów kobieta jest siedliskiem zła! Kobietą rządzi jej cielesna lubieżność!, a na widok wiedźmy wywrzaskuje Oto wiedźma plugawa, spalić ją!
Wiedźmin zakazuje linczu na wiedźmie, a na groźbę podchodzącego doń Wielebnego reaguje przystawieniem mu miecza od szyi. Wystraszony kapłan ucieka, a Geralt przedstawia tłumowi dwie drogi wyboru: mogą zabić Abigail, lecz wtedy on przyjdzie i poweźmie krwawy odwet za to, lub zostawić ją w spokoju i zacząć normalne, moralne życie. Po zabiciu Bestii przez Geralta i Abigail Wielebny, sądząc, że oboje są wyczerpani w walce z Bestią, podejmie próbę zamordowania ich. Wiedźmin będzie musiał zabić w walce Wielebnego, Oda, Harena Brogga i uzbrojonych w widły wieśniaków. Po śmierci walczącego prymitywnym młotkiem Wielebnego należy zabrać z jego zwłok oreny i glejt zakonniczy.
Śmierć Abigail
Wiedźmin wierzy w oskarżenia wieśniaków, twierdząc, że Abigail tak jak Harenowi również i jemu chciała się oddać, a w domu wiedźmy znalazł lalkę Oda. Kapłan nakazuje jej przyprowadzenie. Gdy Wielebny rozpoczyna swe mroczne kazanie, wiedźmin rozkazuje Wielebnemu się zamknąć, wyraża swoje znużenie i niezadowolenie w zajmowaniu się sprawami mieszkańców Podgrodzia, pouczając ich, że mają osądzić wiedźmę, a nie ja zamordować, kończąc przemowę słowami: Sami taplajcie się we własnym gównie. Abigail głośno przeklina Geralta w imieniu Lwiogłowego Pająka, Czarnego Legby i ginie otoczona przez wściekły tłum. Geralt podejmuje ostateczne starcie z Bestią i jej barghestami. W walce z nimi towarzyszyć mu będą Odo (jego broń to mały, zakrzywiony toporek), Haren Brogg (walczy małą kolczastą maczugą) i uzbrojeni w widły wieśniacy. Po zabiciu Bestii pojawi się Wielebny, który nie wziął udziału w boju, i wynagrodzi bohatera glejtem. W zależności od wyboru Geralt może mu odpowiedzieć Po tym wszystkim co zrobiłeś, wezmę go sobie z twojego ciała, skurwysynu!, a na komentarz przestraszonego kapłana Ale... tak nie można zareaguje Sprawiedliwości stało się zadość, po czym rozpocznie walkę z samotnym Wielebnym. W przypadku zostawienia Wielebnego w spokoju wiedźmin otrzyma glejt i wypomni księdzu sprzedawanie dzieciom Salamandrze, na co ten się spróbuje usprawiedliwić: Nie miałem wyboru. Grozili śmiercią!. Nadal pozostanie jednak podświetlony na niebiesko, dzięki czemu można go w dalszym ciągu zabić.

Jeżeli Wielebny nie został zamordowany przez wiedźmina, będzie go można zobaczyć w Bezpiecznym Domu w epilogu, jednak rozmowa z nim okaże się bezsensowna: kapłan oszaleje i zacznie wieszczyć m.in. o dwóch końcach miecza przeznaczenia (Geralt może mu dośpiewać Śmierć). Poza tym duchowny z Podgrodzia wydaje się być bardzo zatroskany rezolutną dziewczynką.

Zadania poboczne[]

Jest zleceniodawcą zadania Zlecenie na utopce. Zapłaci 100 orenów za dostarczenie trzech mózgów utopców.

W zadaniu Brzemię przeszłości trzeba go poprosić o zgodę na pochówek przyjaciela Declana Leuvaardena w sarkofagu w podziemiach Kościoła Wiecznego Ognia. Zgodzi się na to dopiero po zapaleniu nocą ognia w pięciu kapliczkach. Wówczas Geralt otrzyma od niego klucz do drzwi Kościoła.

Dane z dziennika[]

Przywódcą mieszkańców Podgrodzia jest apodyktyczny kapłan Wiecznego Ognia nazywany Wielebnym. Jego władza nie ogranicza się tylko do sfery duchowej - mieszkańcy wioski i miasteczka na Podgrodziu słuchają Wielebnego w każdej sprawie. To fanatyk religijny i hipokryta. Ławo znajduje winę tam, gdzie jej nie ma, ignorując prawdziwe występki.

Ścieżka Wielebnego: Narastający od długiego czasu konflikt między Wielebnym a miejscową wiedźmą zakończył się, gdy Abigail spłonęła na stosie oskarżona o sprowadzenie Bestii.

Ścieżka Abigail: Gdy sprawa wiedźmy Abigail została rozstrzygnięta, różnice poglądów między mną a Wielebnym doprowadziły do eskalacji. Musiałem zabić kapłana.

Galeria[]

Uwagi[]

  1. Zgodnie z datowaniem książkowym. Według gry jest to 1270 r.
Advertisement