Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Wilkołaklykantrop, człowiek mogący przybierać dwie lub trzy postacie, w tym pierwotną ludzką oraz dodatkowo jedną lub dwie wilcze formy.

Opis[]

Wilkołactwa najczęściej można nabawić się w efekcie rzucenia klątwy lub poprzez zostanie zarażonym tą przypadłością przez innego wilkołaka w wyniku pogryzienia. Zdarzają się jednak wyjątki, w których zdolność transformacji w to stworzenie jest cechą wrodzoną, jak w przypadku dzieci Otto Dussarta. Przemiany mogą zachodzić w dowolnie wybranym przez lykantropa momencie lub mogą być całkowicie niekontrolowane, np. podczas pełni księżyca. Istoty te, tak jak większość stworów powstałych w wyniku magii, są wrażliwe na srebro.

Wiele wilkołaków potrafi zwalczać swoją krwiożerczą stronę i zachowuje człowieczeństwo nawet w wilczej postaci. Udowadniają to między innymi Otto Dussart oraz Vincent Meis.

Umiejętności[]

Posiadają imponującą nadludzką sprawność fizyczną, a także wyostrzone zmysły. Dysponują też długimi i ostrymi pazurami oraz silnymi szczękami wyposażonymi w ostre zębiska. Poprzez ugryzienie mogą zarazić swoją ofiarę wilkołactwem. Ponadto, potrafią kontrolować wilki i regenerować się.

Wiedźmin[]

W grze Wiedźmin można spotkać tylko jednego wilkołaka w akcie III. Zaprezentowane są w nim trzy sposoby leczenia wilkołactwa. Pierwszym jest koszula z blekotu, drugim zaś eliksir zawierający łzę dziewicy (lub prawiczka). Oba sposoby nie działają, działa natomiast trzeci – wilkołak musi chcieć przestać być wilkołakiem, a zmiana ta musi być umotywowana prawdziwą miłością.

Wiedźmin 2[]

Spotkanie wilkołaka w grze jest możliwe jedynie jeśli grać będziemy po stronie Roche'a. W zadaniu Lilie i Żmije w akcie trzecim udajemy się do lasu na granicach Loc Muinne. W lesie trafić możemy na wejście do jaskini, w której znajdujemy dziennik niejakiego Doriana. Podniesienie przedmiotu o północy przywoła rzeczonego wilkołaka. W przeciwieństwie do wilkołaków spotykanych w dwóch pozostałych grach z tym nie ma możliwości przeprowadzić jakiegokolwiek dialogu.

Wiedźmin 3: Dziki Gon[]

Na wyspach Skellige występuje odmienna rasa wilkołaka o lokalnej nazwie Ulfhedinn. Z powodu trudniejszych warunków panujących na wyspach jest on silniejszy od swoich kontynentalnych odpowiedników.

Gra Wyobraźni[]

W czasie pełni zmieniają się w wielkie hybrydy wilka i człowieka. Czasem zdarzają się potwory przybierające też postać z pozoru zwyczajnego wilka. Bardzo dobrze czują się w towarzystwie prawdziwych wilków, a nienawidzą się z kotołakami.

Ciekawostki[]

  • W Sezonie Burz dowiadujemy się, że Geralt ocalił życie jednemu wilkołakowi, który pomaga mu pokonać głównego antagonistę.

Znane wilkołaki[]

Z książek[]

Z gier komputerowych[]

Bestiary Werewolf full

Galeria[]

Przypisy[]

Advertisement