Wolne Państwo Saskii – monarchia w Dolinie Pontaru utworzona przez Saskię po nieudolnych rządach i śmierci Demawenda[1].  

Historia

Głową państwa miała zostać Saskia, która odparła wojska Henselta i na obradach w Loc Muinne mianowała się królową Saskią. Nowa władczyni charakteryzowała się honorem, odwagą, walecznością oraz oddaniem wobec swojego kraju i podwładnych. Jednak po zwycięskiej bitwie z Kaedweńczykami Loża, w osobie Filippy Eilhart i Sheali de Tancarville, miała inny plan co do Wolnego Państwa. Chciały one przejąć władzę i wykorzystać ją do własnych celów. Czarodziejki zawładnęły umysłem Saskii, by zostać de facto rządzącymi. Ich plan legł jednak w gruzach, gdyż Radowid V skazał i oślepił Eilhart. Tancarville została rozerwana przez skażony portal lub zginęła później w więzieniu, a omamiona czarem Saskia została obezwładniona przez Geralta z Rivii. Do odczarowania Saskii potrzebny był magiczny sztylet Filippy Eilhart, który był w jej domu[1].

Po wydarzeniach z Loc Muinne Nilfgaard rozbił obrońców Vergen, a za ich upór miasto zostało zrównane z ziemią, sama Saskia jest ukazana jak bohatersko walczy jako smoczyca. Po przegranej bitwie z Nilfgaardczykami, terytorium Państwa Saskii należy do strefy wpływu Nilfgaardczyków[2].

Po zakończeniu III wojny Nordlingów z Cesarstwem Nilfgaardu, w zależności od wyborów Geralta, Wolne Państwo Saskii mogło pozostać pod okupacją Cesarstwa, zostać podbite przez Radowida V lub zjednoczyć się z Redanią pod przewodnictwem kanclerza Dijkstry[3].

Geografia

Państwo obfituje w bogactwa naturalne, a głównym przemysłem są kopalnie prowadzone przez krasnoludy. Północną granicę Wolnego Vergen stanowi Pontar, południową i zachodnią jego dopływ Dyfne, a wschodnią Góry Sine.

Miasta

Heraldyka i weksylologia

COA Saskia.svg Flag Saskia.svg

Herb i flaga zostały wykonane przez użytkownika SMiki55 i bazują na godle widniejącym na tarczy Saskii w grze The Witcher Battle Arena.

Osoby związane z państwem

Kultura

Państwo w którym ludzie, elfy i krasnoludy obowiązuje jednakowe prawo. Ponadto Saskia była zwolenniczką zniesienia systemu kastowego, chłopstwo i szlachta miała być sądzona na równych zasadach. Potwory wyższe czy rozumne takie jak np. trole miały posiadać swoje przywileje, praktyka magiczna nie była zakazana, a za zdradę i zbrodnie wojenne przewidzana jest kara śmierci.

Siły zbrojne

W armii służyli chłopi, rycerze, elfi łucznicy, krasnoludzcy topornicy oraz trolle[1].

Kaedwen[1]

Galeria

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.