Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Jak mogłem się tak pomylić, tak jak księżyc nigdy nie dogoni słońca tak i ludzie nigdy się nie zmienią.Yaevinn o ludziach[1]

Yaevinnelf Aen Seidhe, legendarny dowódca Scoia'tael, zbrodniarz wojenny. Weteran II Wojny Północnej, oficer brygady Vrihedd. Po jej zakończeniu zebrał resztki komand i poprowadził je do ostatniego, desperackiego ataku na stolicę Temerii.

Charakterystyka[]

Był wysokim, szczupłym elfem o długich, ciemnych włosach i niebieskich oczach. Gardzi ludźmi, uznając jedynie Starsze Rasy, szacunkiem darzył jednak Geralta. Yaevinn był przebiegły, wrogów stara się pokonać sprytem i mądrością, a jego elokwencja, odwaga oraz zaangażowanie czynią z niego charyzmatycznego dowódcę. Bywa jednak zarozumiały i cyniczny.

W walce był trudnym przeciwnikiem, radził sobie dobrze w zwarciu, a na dystans używał cenionego pośród elfów łuku - sześćdziesięciofuntowego zephara.

Elf Yaevinn był równie zarozumiały, co elokwentny. Sprawiał wrażenie przebiegłego i mądrego, gardził ludźmi, uważał ich za agresywnych barbarzyńców, a szacunek żywił tylko jedynie dla kultury Starszych Ras. Brał udział w powstaniu w Wyzimie, ale Geralt stracił o z oczu pośród zamieszania i chaosu. Nikt nie wiedział, co się z nim później stało, ale najwyraźniej jakoś dowiedział się o weselu. Niestety stary konflikt rozgorzał na nowo, gdy zobaczył Zygfryda z Denesle i dwaj wrogowie zabili się nawzajem.

Wiedźmin (gra komputerowa)[]

Wiedźmin po raz pierwszy spotyka Yaevinna w gaju druidów na bagnach koło Wyzimy w akcie II. Może porozmawiać z nim na kilka tematów oraz zlecić zadanie „Na wagę złota”, polegające na dostarczeniu listu z prośbą o pomoc finansową do Golana Vivaldiego, mieszkającego w Wyzimie Klasztornej. Przeczytanie listu dostarczy nam poszlaki do zadania „Podejrzany: Vivaldi”, wpisu o krasnoludzie do dziennika. Po dotarciu do miasta gracz może rozwiązać je na dwa sposoby:

 • doręczyć pismo Vivaldiemu; ten odpisze w swoim liście, że nie udzieli wsparcia i odda go Geraltowi, aby ten przyniósł ją Yaevinnowi. Elf na sam widok kartki domyśli się potem, że krasnolud nie przesłał mu pieniędzy.
 • wręczyć list kapitanowi Vincentowi Meisowi, za co ten wypłaci wiedźminowi 100 orenów. Yaevinn nie będzie zadowolony, lecz nie będzie miało to negatywnych skutków w przyszłości.

Niezależnie od sposobu wykonania questa Yaevinn przeniesie się do obozu ćwiczebnego zwiadowców Scoia'tael na północno-wschodnim krańcu mapy, aby objąć nad nimi dowództwo. Tam trzeba ukończyć „Na wagę złota”, by móc rozpocząć u Yaevinna kolejne „Rozpoznanie bojem”, w którym elf zwróci się do bohatera z prośbą o poprowadzenie nieludzi z jego obozu na cmentarzysko golemów do walki z Zakonem Płonącej Róży.

Jeżeli w trakcie wykonywania zadania „Na wagę złota” Geralt przyjmie „Rozpoznanie bojem” od Zygfryda, wówczas nie będzie można dokończyć tego pierwszego. Jeżeli gracz w ogóle nie podejmie się „Rozpoznania bojem”, wówczas Zakon w przerywniku fabularnym kończącym akt II odniesie i tak zwycięstwo.

W akcie III zleca zadanie „Echa przeszłości”, polegające na zabiciu bruxy nękającej jego podwładnych w starożytnych ruinach w kanałach, za co zapłaci 300 orenów. Wykonanie zadania stanie się niemożliwe po ukończeniu innej misji – „Sześć stóp pod ziemią”.

Po zrobieniu „Ech przeszłości” lub „Sześciu stóp pod ziemią” Geralt zostanie wplątany w kolejne – „Złoto dla zuchwałych”. Yaevinn stanie na czele komanda Wiewiórek i napadnie na bank Vivaldich w Wyzimie Handlowej. Od decyzji gracza zależy po jakiej opowie się stronie:

 • Wybór Zakonu nastąpi, gdy Geralt zacznie atakować nieludzi w banku lub odmówi Yaevinnowi wsparcia; razem z Zygfrydem będą gonić elfa do samych kanałów, jednak ucieknie.
 • Wybór Wiewiórek nastąpi, gdy w rozmowie z Yaevinnem Geralt wybierze ich stronę i pomoże im w ucieczce; od tej pory elfi przywódca przeniesie się do domu Vivaldiego, a większość obywateli Wyzimy zacznie się wrogo zwracać do Białego Wilka: Zygfryd nazwie go elfim kolaborantem, płatnerz Zakonu bezbożnikiem, a prostytutki od Carmen odmówią usług seksualnych.

Wybór drugiej opcji spowoduje, że w zadaniu „Bez przebaczenia” konieczne stanie się poproszenie Yaevinna o pomoc w rozniesieniu na strzępy ostatniej bazy Salamandry w stolicy Temerii. Ten zgodzi się i stawi się na spotkanie w karczmie Nowy Narakort. Jego śladem podąży Roderick de Wett, który urządzi zasadzkę na Triss Merigold, Declana Leuvaardena, Geralta z Rivii i przywódcę Wiewiórek. Dwaj ostatni zostaną przeteleportowani przez Triss do podziemnej bazy, gdzie Yaevinn doprowadzi wraz z Białym Wilkiem do przywołania swego komanda. Jego żołnierze pokonują armię Salamandry, jednak razem z nimi zostaje rozdzielony z głównym bohaterem magiczną barierą Azara Javeda. W akcie IV Yaevinn nie pojawia się w ogóle, jednak wybór podjęty w zadaniu „Wolne elfy” znacząco wpływa na jego rolę w dalszej części gry.

W akcie V Yaevinn zamorduje Białą Raylę skrytobójczymi strzałami w serce. Jeżeli gracz obrał stronę Zakonu lub neutralności, Yaevinn w tym akcie więcej nie wystąpi. Strona Scoia'tael sprawi, że Yaevinn i jego komando będą walczyć u boku wiedźmina z oddziałem mutantów na Starym Dworzyszczu, a potem razem z nimi udał się w podróż do Wyzimy Klasztornej.

Rola Yaevinna w epilogu zależy od decyzji podjętej przez gracza:

 • Strona Zakonu: Yaevinn pojawi się po wyjściu z domu Szaleńca razem z oddziałem opancerzonych szermierzy; rozpocznie walkę z Geraltem i Zygfrydem i zginie; w „Zwierciadle lodu” po raz ostatni stanie na drodze Geraltowi jako widmo w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga.
 • Neutralność: Yaevinn również pojawi się z powyższym komandem, oskarżając Geralta o śmierć Toruviel, tym razem jednak istnieją dwie możliwości: rozpoczęcie walki lub ominięcie Wiewiórek. W przypadku drugiej opcji Yaevinn i jego ludzie zostaną podświetleni na niebiesko, więc i tak będzie można ich zabić. Niezależnie jednak od wyboru elfi przywódca i Zygfryd pojawią się w lodowej wizji Jakuba de Aldersberga, żeby walczyć z Geraltem.
 • Strona Scoia'tael: Yaevinn i Geralt przemierzają razem Wyzimę Klasztorną w drodze do Wielkiego Mistrza; elf otrzymuje od króla Foltesta łaskę dla Wiewiórek; po wyjściu z domu szaleńca bohaterowie otrzymają pomoc wojska Foltesta; przed Klasztorem Płonącej Róży Yaevinn zostanie ciężko ranny w żebra i okaże się niezdolny do towarzyszenia Białemu Wilkowi w rozprawie z de Aldersbergiem; w końcowym przerywniku fabularnym Jaskier opowie, że sława Yaevinna jako pogromcy Zakonu przyciągnęła do Scoia'tael rzesze młodych ludzi.

Wesele[]

Występuje w przygodzie „Wesele”, gdzie odgrywa rolę czysto trzecioplanową. Można z nim porozmawiać na początku przygody: elf wyrazi swój podziw dla ślubnej szaty Geralta (notabene wyśmiewanej przez innych gości) i wyjawił, że wiedział o ślubie już miesiąc wcześniej ku konsternacji Geralta, który z niewiadomych powodów stracił pamięć. Yaevinn w późniejszym etapie przygody okaże Geraltowi swoją dezynwolturę z powodu zachowania krasnoludów na weselu i nie był zadowolony z obecności Zygfryda na weselu i warto dodać, że pojawienie się jednoczesne obu postaci jest sprzeczne z fabułą oryginalnej gry: w przypadku wybrania strony Zakonu Yaevinn ginie od miecza Geralta, wybranie strony Scoia'tael powoduje z kolei zgon Zygfryda, a jeśli gracz zachował neutralność, Zygfryd nie mógł zostać Wielkim Mistrzem, gdyż po śmierci Wielkiego Mistrza Zakon pada, a obaj przywódcy stronnictw raczej nie byliby życzliwi w stosunku do Geralta i nie zostaliby zaproszeni ze względu na swoją złą sławę w przypadku obrania neutralności.

Ciekawostki[]

 • W zadaniu „Złoto dla zuchwałych”, jeżeli Geralt spotka Yaevinna nie zabijając żadnego członka jego komanda, usłyszy od niego wiersz zaczynający się słowami „Rozdzielił nas mój bracie (...) los” – są to zacytowane trzy strofy wiersza „Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego, dotyczącego wydarzeń i emocji w trakcie I wojny światowej.
 • Yaevinn w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon posiada własną kartę do gwinta.
 • W Wyzimie Handlowej w rozmowie z ulicznym bardem wiedźmin może się podszyć pod Yaevinna, lecz muzyk wyśmieje go i nazwie idiotą, opowiadając, że Yaevinn to „półelf, półdiabeł”. Mimo to będzie później śpiewał: „Wie to każdy chłopak i każda dziewczyna, że nie ma wojownika nad Yaevinna”.
 • W rozmowach z Alvinem chłopiec wyjawi Białemu Wilkowi, że w trakcie zabawy w „Zabij elfa” jeden z dzieciaków udaje „krwawego Yaevinna”.
 • W trakcie wykonywania zadania „Płonąca nadzieja” Toruviel przed seksem z Geraltem wyjawi mu w dwuznacznie, że jest kochanką Yaevinna.
 • Yaevinn posiada dwa modele postaci: pierwszy w skórzanej zbroi od aktu II do aktu III oraz drugi w metalowej zbroi dowódców Scoia'tael w akcie V i epilogu.
 • W grze Wiedźmin 1 ginie po stronie (zakonnej i neutralnej).
 • Według Iorwetha, Yaevinn widział poezję w zabijaniu.

Galeria[]

Linki zewnętrzne[]

Gwent icon Zobacz w samodzielnej wersji GWINTA kartę Yaevinn.

Uwagi[]


Advertisement