Wiedźmin Wiki
Advertisement
Wiedźmin Wiki

Zwierciadło lodu – jedno z ostatnich zadań w grze komputerowej "Wiedźmin", rozpoczyna się po pierwszej rozmowie z Jakubem de Aldersbergiem na lodowych pustkowiach, dokąd Geralt trafia po ukończeniu zadania "Popioły Wyzimy" - stanowi ono podsumowanie większości dokonanych przez Geralta wyborów życiowych.

Przebieg[]

Wielki Mistrz Jakub de Aldersberg przenosi siebie i Geralta z Rivii do postapokaliptycznej Wyzimy, która została zakryta śniegiem i lodem, a jej mieszkańcy stali się zdegenerowanymi małpoludami - kościogłowami. Widząc, że Geralt nie jest przekonany do jego wizji i wyciąga miecz, Wielki Mistrz teleportuje się do serca swojej wizji, położonej na arenie na lodowej górze, i teleportuje czwórkę ifrytów. Po ich pokonaniu Geralt rozpoczyna wędrówkę do miejsca, gdzie uciekł Jakub de Aldersberg. W trakcie przemierzania lodowych pustkowi, oprócz walki z nielicznymi gromadkami mutantów i kościogłowów, spotyka:

 • wybrankę swojego życia: w zależności od tego, komu powierzył opiekę nad Alvinem w zadaniu "Źródło", będzie to Triss Merigold, która będzie bronić bohatera zaklęciami ofensywnymi - rzuci na Geralta zaklęcie tarczy ochronnej ciskającą błyskawicami we wrogów, lub Shani, lecząca rany Geralta i kłująca wrogów sztyletem. 
 • Abigail: jeżeli Geralt uratował ją w akcie I, wówczas ta podaruje mu zestaw pięciu eliksirów Jaskółka i jeden Puszczyk; w przeciwnym wypadku ta z zemsty za swój zgon rzuci się na Geralta ze sztyletem; po jej śmierci pojawia się stado barghestów - ze zwłok Abigail można wziąć Dekokt Raffarda Białego.
 • znajomą kobietę: w zależności od wybranej strony politycznej Geralt spotka Białą Raylę (Zakon Płonącej Róży), Toruviel (Scoia'tael), północnicę Celinę (neutralność). 
 • jednego z dowódców wrogiego stronnictwa: Yaevinna (Zakon Płonącej Róży), Zygfryda (Scoia'tael) lub obydwu (neutralnośc) - Geralt będzie musiał z nimi walczyć.
 • Addę (jeżeli Geralt odczarował ją w zadaniu "Jej Wysokość Strzyga"), Vincenta Meisa (jeżeli zabił ją) lub Rodericka de Wetta (jeżeli Adda i Vincent nie żyją).

Po spotkaniu licznych przeciwności i sojuszników Geralt dociera do serca wizji i zaczyna się ostateczna walka. Na wstępie mamy grupę mutantów a następnie samego Wielkiego Mistrza i pomagające mu ifryty. Po pokonaniu szaleńca pojawia się Król Gonu, który domaga się duszy Wielkiego Mistrza, a przy okazji słyszymy skróconą wersję naszych przygód i przewinień od I Aktu do stanu obecnego. W tym momencie możemy przystać na żądania upiora lub bronić duszy Wielkiego Mistrza co doprowadzi do kolejnej walki z dosyć silnym bossem (wybór ten nie ma żadnych większych konsekwencji).

Uwagi[]

 • Dialogi z Wielkim Mistrzem na temat wiedzminów, przeznaczenia i ras nieludzi zależą od tego, co Geralt powie Alvinowi w akcie IV w zadaniu "Alvin", co wraz z posiadaniem amuletu z dwimerytu sugeruje, że Alvin i Jakub de Aldersberg to te same osoby.
 • Podobnie jak zadanie "Tożsamość" ta misja się teoretycznie nie kończy, gdyż gracz nie może przeczytać informacji o jego zakończeniu w dzienniku (chociaż po wzięciu wiedźmińskich tajemnic następuje aktualizacja zadania).
 • Po opuszczeniu Geralta przez Triss/Shani następuje ostatnia medytacja w grze - od momentu jej zakończenia nie istnieje już możliwość przyrządzania eliksirów, petard czy olejów oraz rozdawania talentów.
 • Po pokonaniu Króla Gonu można wziąć z jego pozostałości (szczątków duchowej emanacji) opary gonu - specjalny składnik do eliksiru, jednak jest to czynność bezużyteczna, gdyż eliksir z oparów gonu nie istnieje w ogóle w grze.
 • Słowa "Coś się kończy, coś się zaczyna", które pojawiają się w dzienniku zadań po odebraniu wiedźmińskich tajemnic, to popularny motyw pojawiający się w sadze o wiedźminie (por. "Coś się kończy, coś się zaczyna - cykl opowiadań).
 • Wzięcie amuletu z dwimerytu nie jest konieczne do zakończenia zadania - można go w ogóle nie brać.
 • Zainstalowanie modyfikacji Full Combat Rebalance sprawia, że barghesty Abigail zyskują parametry Bestii z aktu I.

Galeria[]

Advertisement